Postavte si záhradné schody svojpomocne

 • 24.10.2017

Ak máte terasovitú záhradu, tento návod je pre vás ako stvorený. Trvanlivé schodisko, ktoré je bezpečné a aj dobre vyzerá – také niečo sa vám určite zíde. Na jeho zhotovenie síce potrebujete aspoň základné zručnosti a pomocníka,  no výsledok stojí určite za to.

Záhradné schody

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • dve veľké OSB dosky
 • rezivo na vybudovanie debnenia
 • kamenná drvina
 • riečny štrk
 • cement
 • piesok
 • skrutky a kovové kotvy
 • samorezné skrutky do dreva
 • silný drôt
 • klince
 • kúsky ploského lámaného andezitu
 • železničné podvaly

Náradie:

 • motorová píla
 • ručná pílka
 • elektrický skrutkovač
 • elektrická vŕtačka
 • drevená lata
 • vodováha
 • kladivo
 • rukavice
 • lopata
 • nádoba na miešanie betónu

Náročnosť: ***
Čas: 3 dni
Ľudia: 2
Obdobie: suchá jeseň

1. PRÍPRAVA

Príprava

Z OSB dosiek vyrežeme profily budúceho schodiska. Vychádzame z výšky terasy a tento rozmer rozpočítame na jednotlivé stupne tak, aby výška jedného stupňa bola asi 20 cm.

2. SPÁJANIE

Spájanie

Najskôr budujeme debnenie na telo schodiska. Preto si podľa rozmerov stupňov na vyrezaných bokoch debnenia pripravíme laty, ktoré budú tvoriť čelá stupňov.

3. FIXOVANIE

Fixovanie

Laty pripevníme najskôr na spodok a na vrch budúceho debnenia. Vytvoríme tak pevný rám. Obe laty pevne pripevníme samoreznými skrutkami a pokračujeme ďalšími.

4. DEBNENIE

Debnenie

Pomocou vŕtačky, samorezných skrutiek do dreva a elektrického skrutkovača popripevňujeme všetky ostatné laty a debnenie a telo schodiska máme hotové.

5. SPODOK

Spodok

Aby sa debnenie pod váhou betónu pri báze nerozchádzalo, musíme ho na viacerých miestach vystužiť. Nezabúdame hlavne na spodok.

6. VÝREZ

Výrez

Skôr ako kompletné debnenie zafixujeme na mieste budúceho schodiska, vyrežeme zozadu všetky miesta, ktoré by bránili umiestneniu debnenia tesne k múru.

7. UMIESTNENIE

Umiestnenie

Hotové debnenie uložíme na štrkovú drenáž, ktorá zabráni hromadeniu vody pod schodiskom. Aby mala účinok, jej hrúbka nesmie klesnúť pod 10 cm.

8. UCHYTENIE

Uchytenie

Ak budujeme schodisko so strateným debnením, jeho uchytenie o podklad je dôležitý moment. V opačnom prípade stačí len zafixovanie debnenia tesne pri murive štrkovým zásypom.

9. BETÓNOVANIE

Betónovanie

Pripravíme si zmes betónu, ktorou začneme plniť debnenie. Postupujeme po vrstvách a každú jednu vrstvu utláčame krátkou latou, aby sme vytlačili vzduchové bubliny.

10. SVORKY

Svorky

Aby sa jednotlivé stupne nerozchádzali a betón neskôr nevytvrdol v neforemnom tvare, je dobré, ak debnenie zafixujeme aj drôtenými svorkami na každom stupni.

11. KOTVY

Kotvy

Skôr ako každý stupeň zalejeme betónom až doplna, nezabudneme na obe jeho strany umiestniť kovové kotvy, aby sme pomocou nich k betónovému telu priskrutkovali stupne.

12. TVRDNUTIE

Tvrdnutie

Pre dnešok sme skončili. Debnenie plné betónu musí teraz niekoľko hodín schnúť a ďalšie hodiny zrieť. Ak je teplé a suché počasie, o dva až tri dni sa môžeme vrátiť k práci.

13. OBKLAD

Obklad

Múr z debniacich tvárnic aj samotné schodisko teraz obložíme úlomkami andezitu, ktoré kladieme na seba. Ak postupujeme precízne, nepotrebujeme ani spojivový materiál a obklad je stabilný.

14. PODVAL

Podval

Z vyradených železničných podvalov napílime stupne schodiska. Ich dĺžka by sa mala zhodovať so šírkou schodiska, vrátane jeho kamenného obkladu z oboch strán.

15. STUPNE

Stupne

Napílené stupne priskrutkujeme o betónové telo schodiska pomocou dlhých skrutiek do dreva, ktoré zaskrutkujeme až do kovovoých kotiev v betóne. Škáry medzi stupňami zasypeme.

Dobré rady

Kvalitná drenáž

Pri budovaní schodiska majte na pamäti, že ide o malé, ale technické dielo, ktoré musí slúžiť celé desaťročia. Nepodceňujte preto prípravu podložia. Schody totiž prisadajú priamo k úrovni záhrady, ktorá je položená vyššie, ako je základ schodiska. Vyské prevýšenie znamená výrazný spád vody do nižšie položenej úrovne záhrady. Kritické obdobie môže byť jar, keď sa roztápa sneh, a jeseň počas jesených dažďov.  Na toto maximum musíme byť pripravení a preto drenáž pod schodami musí mať minimálnu hrúbku 10 cm z hrubej kamennej drviny.

Predovšetkým stabilita

Ďalším dôležitým parametrom schodiska je stabilita. Preto je potrebné doliať betónové teleso schodiska čo najprecíznejšie. Hrany musia byť rovné, nesmú sa vychyľovať a celé teleso schodiska musí mať ťažisko v spodnej polovici. Preto je fáza budovania debnenia druhá dôležitá vec v poradí, hneď za drenážou. Debnenie musí byť pevné a počas tvrdnutia betónovej zmesi sa nesmie rozchádzať. Surový betón v konečnom dôsledku zakryjeme, no ešte kým betón vytvrdne, nesmieme zabudnúť nainštalovať do budúcich stupňov kovové kotvy.

Neponáhľať sa

Aj pri budovaní schodiska platí ono známe: “Práca chvatná, málo platná”. Najmä tvrdnutiu a zretiu  betónu dáme dostatok času, aby bola stavba pevná a nemala praskliny, ktoré by sa časom mohli rozšíriť a narušiť  stabilitu schodiska. Práce si pokojne rozložte na viac dní, prípadne na dva víkendy – počas prvého vybetónujte schodisko a počas ďalšieho obložte kameňom a priskrutkujte stupne z podvalov.

Odborník radí

Zo železničných podvalov sa dajú robiť hotové zázraky, čo sa týka malých stavieb v záhrade. Sú z nich trvanlivé stupne schodiska, ktoré sa nešmýkajú, ideálna cestička v záhrade, efektná obruba okrasného záhona či stabilný vyvýšený záhon na pestovanie kvetín na rez. Môžeme ich použiť aj v úžitkových hriadkach, no v takom prípade musíme použiť nepriepustnú izoláciu, napríklad z jazierkovej fólie.

 

 

Text a foto: Ing. František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik