Vybudujte si múrik bez použitia cementu

 • 26.05.2017

Ak máte pozemok na rovine a radi by ste si záhradu ozvláštnili, jednou z možností je terénna vlna. Tú potom podopriete kamenným múrikom a bez akéhokoľvek spojivového materiálu dáte svojej záhrade celkom iný rozmer. Stačí dodržať len zopár pravidiel.

Múrik bez cementu

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • kamenné platne z andezitu
 • jemná zemina alebo piesok na zásyp
 • nopová (kupolková) fólia

Náradie:

 • gumené kladivo
 • drevená lata
 • vodováha
 • orezávač
 • rukavice
 • hrable
 • valec

Náročnosť: **
Čas: 1 deň
Ľudia: 1
Obdobie: koniec leta

Pracovný postup

1. TVAROVANIE

Tvarovanie
Zemný masív dotvarujeme rýľom tak, aby mal mierny záklon, budeme oň totiž „opierať“ múrik z kameňa. Hrany by mali byť hladké, aby sa nám s kameňom dobre pracovalo.

2. LÍNIA

Vytýčenie línie
V ďalšom kroku si pri päte svahu vytýčime líniu budúceho múrika – mala by mať šírku lopaty. Snažíme sa o oblé krivky, tak bude múrik vyzerať prirodzene (bez zalomení).

3. ZÁKLAD

Položenie základu
Do pripravenej ryhy začneme klásť prvé kamene, čím vytvoríme základ. Vyberáme väčšie a hrubšie kusy. Ak nepracujeme na navezenej zemine, podsypeme základ kamennou drvinou.

4. DÝZY

Dýzy
Ak máme v trávniku zavlažovací systém, majme na pamäti, že jeho dýzy musíme pri stavbe múrika obísť, alebo pri nich skončíme, aby sme nenarušili ich funkciu.

5. PRISYPÁVANIE

Prisypávanie zeminy
Prvé rady položených kamenných platní prisypávame zozadu zeminou, ktorú priebežne utláčame. Zeminu prisýpame po každom druhom rade.

6. BUDOVANIE

Budovanie múrika
Múrik sa kladením kameňa postupne dvíha do výšky. Dbáme na to, aby sa kamene preväzovali podobne, ako keď murujeme z tehál.

7. DOKLADANIE

Dokladanie kameňov
Nie vždy sa nám podarí klásť rady kameňa bez medzier. Priebežne múrik kontrolujeme aj spredu a do veľkých medzier dokladáme kúsky kameňa.

8. PRI MÚRE

Pri múre
Pri murive ukončíme kamenný múrik tzv. nopovou (kupolkovou) fóliou. Tá zabezpečí drenáž a zabráni kontaktu murovaného základu terasy s pôdnou vlahou.

9. MÚRIK SA MUSÍ DVÍHAŤ ROVNOMERNE

Múrik sa musí dvíhať rovnomerne
Pozor, múrik budujeme tak, že kamene kladieme priebežne po celej dĺžke! Múrik sa musí dvíhať v jednej rovine.

10. ZÁKLON

Záklon
Pri budovaní múrika nezabúdame na jemný záklon. Po ukončení diela sa musí múrik „opierať“ o zemný val za ním, tým zabezpečíme jeho dobrú stabilitu.

11. UKONČENIE

Ukončenie
Na terénnej vlne bude rásť trávnik, takže aj tu počítame so zavlažovacím systémom. Aj v tomto prípade vodné dýzy obchádzame.

12. ZÁVEREČNÉ DOKLADANIE

Záverečné dokladanie
Hotový múrik prezrieme a do veľkých škár doložíme kúsky kameňa – teraz, kým to ide. Časom zemné teleso za múrikom „sadne“ a zafixuje aj múrik.

13. UTUŽENIE

Utuženie
Zeminu za múrikom ešte dôkladne ušliapeme, ideálne by bolo, keby prišli dažde, prípadne môžeme zeminu nad múrikom poliať hadicou.

14. KONTROLA SKLONU

Kontrola sklonu
Po utužení niektoré partie kameňa vybočia von. Je to pochopiteľné, kameň sme ukladali bez spojivového materiálu. Stačí ho len drevenou latou zatlačiť späť.

15. V PRVOM ROKU

V prvom roku
Kým zemina nesadne definitívne, čo môže trvať aj rok, kamenný múrik pravidelne kontrolujeme a prípadné „bruchá“ zatlčieme pomocou laty a gumeného kladiva späť.

Andezitový záhon

Chemicky veľmi stály andezit je vhodný na vyvýšené záhony, ktoré potrebujú mať zachovanú konkrétnu chemickú reakciu pôdy. Ideálne je vresovisko v andezitovom vyvýšenom záhone, kde musíme udržiavať nízke pH pôdy, teda kyslú chemickú reakciu. Zasadiť sem potom môžeme vedľa seba azalky, rododendrony, bršleny, hortenzie a čučoriedky.

Pieskovcový záhon

Vyvýšený záhon z pieskovca alebo vápenca je zasa ideálny v prípade slnečných polôh – na výsadbu druhov, ktoré znesú aj trocha alkalickú chemickú reakciu pôdy. V zásade sem však môžeme vysadiť väčšinu trvaliek (rudbekie, floxy), skalničky (rozchodník) alebo kvitnúce polodrevité kry (perovskia, levanduľa, rozmarín, tavoľník, bradavec a tavoľa).

Dobré rady

Využite bager

Pri práci s pôdou je najlepšie spoľahnúť sa na techniku. Ak necháte bager vymodelovať terén, vám zostane už len jemné dotvarovanie. Celé budovanie múrika sa tak stane príjemným sobotným relaxom. Inak sa budete trápiť s ťažkou prácou pri terénnych úpravách a na budovanie múrika vám nezvýši čas.

Výber kameňa

Dôležitou vecou je výber lámaného kameňa. Nemal by byť príliš tenký, určite nepoužívajte obkladový kameň. Mal by byť dobre pozdĺžne štiepateľný, preto je vhodný andezit, ale aj bridlica či pieskovec, hoci ide o rozdielne horniny. Andezit je však veľmi trvanlivý a cenovo najdostupnejší.

Neponáhľajte sa

Budovanie múrika skutočne vnímajte ako relax, netreba nič uponáhľať. Po každom riadku položených kameňov prisypte malú vrstvu pôdy, ktorú hneď utlačte – radšej sa takto „hrať“ s celým múrikom, akoby mal po prvom výdatnom daždi nastať posun zeminy, ktorý celý múrik zdeformuje, a tým naruší jeho stabilitu.

Odborník radí:

Andezitový múrik sa buduje ľahšie ako napríklad bridlicový, pretože kamenné platne sa kladú navzájom na seba na rovné plochy. Nepotrebujete pri tom žiadnu izoláciu ani spojivový materiál. Múrik do výšky jedného metra dokáže byť celkom samonosnou konštrukciou, aj keď kamene kladiete nasucho.

 

 

Text a foto: Andrej Šottník
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny