Prečo černejú orechy?

  • 30.12.2018

Tento rok nám koncom augusta a začiatkom septembra začali vo veľkom černieť orechy, celá zelená, ešte zatvorená šupa na orechu celkom očernie. Keď orech rozbijem, aj vo vnútri je nepekný. O čo ide?
Katarína, Viničné

Prečo černejú orechy?

Ak zároveň černejú aj niektoré orechové listy, pôjde pravdepodobne o bakteriálne ochorenie, antraknózu orecha, spôsobenú hubou Gnomonia leptostyla. Najlepšou ochranou je prevencia, ktorá spočíva v udržovaní vzdušných korún, výbere vhodnej lokality a odrody, vápnení pôdy a vyhrabaní i odstránení opadaných listov. Mladé stromy je tiež možné striekať meďnatým prípravkom. Postreky aplikujeme pred kvitnutím a po odkvete. Už napadnuté plody čo najskôr oberte, očistite a rýchlo vysušte.

Ak nečernejú listy, iba zelené šupy plodov, v ktorých sa zároveň dajú nájsť malé húseničky, pôjde zrejme o vrtivku orechovú (Rhagoletis completa). Škodca je pôvodom zo Severnej Ameriky a na Slovensku sa objavuje približne od roku 2012. Dospelce, muchy, kladú v júli až v auguste do šupky vajíčka. Larvy, malé húseničky, sa kŕmia šupkou a neskôr sa zakuklia v pôde. Preventívne je nutné odstraňovať a likvidovať choré plody a pôdu pod orechom kypriť. Chemicky je možné zasiahnuť v čase náletu múch, čiže v začiatkom júla, a postrek opakovať v cca týždňových intervaloch až do približne polovice augusta. Z prípravkov sú vhodné napríklad Decis Protech ovocie a zelenina, Mospilan 20 SP.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov