Ako sa starať o cyklámen, aby neuhynul?

  • 02.12.2018

Kúpila som si cyklámen, niekoľko dní bol krásne zakvitnutý. Potom začal postupne vädnúť, až úplne uhynul. Počula som, že sa to často stáva. Naozaj sú cyklámeny len na pár dní alebo môžu vydržať v domácnosti aj dlhšie? Vyžadujú si špeciálnu starostlivosť?
(anonym, web)

Ako sa starať o cyklámen, aby neuhynul?

Cyklámen (Cyclamen persicum) ste pravdepodobne umiestnili na nevhodné miesto. Táto rastlina veľmi zle reaguje na prekúrené byty, sálajúce teplo a nízku vzdušnú vlhkosť. Naopak, najkrajšia je v chladnom (max. do 18 °C) a svetlom priestore s vyššou vlhkosťou vzduchu.

Dôležitý je pravidelný prísun vlahy, medzi každou zálievkou je však dobré nechať rastlinu mierne zvädnúť. Zalieva sa do misky. Vo všeobecnosti tieto rastliny lepšie kvitnú, ak sa pestujú v stiesnených podmienkach, teda v menších črepníkoch. Aby boli listy vitálne, občas ich treba postriekať vlažnou vodou. Netreba zabúdať ani na sústavné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a žltnúcich listov. Pri vhodnej starostlivosti dokáže cyklámen zdobiť domácnosť aj niekoľko rokov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?