Prečo pestovať vo vyvýšenom záhone?

  • 11.03.2020

Vyvýšené záhony sú nielen atraktívnym doplnkom úžitkovej záhrady, ale sú tiež veľmi praktické.

Vyvýšené záhony v záhrade, záhradkárka v klobúku

Vďaka nim dokážeme zvýšiť úrodu a lepšie využiť dostupný priestor. Vyvýšený záhon je pomerne jednoduché postaviť podľa vlastných potrieb a možností. Možno si ho však zakúpiť aj hotový alebo dať ho vyrobiť na mieru. Tvarom aj použitým materiálom sa ho snažíme prispôsobiť vlastnej záhrade. Jeho veľkosť zvolíme tak, aby sme ho mohli obhospodarovať bez vstupovania doň. Za „ideálnu“ veľkosť sa považuje 2,4 × 1,2 m. Pozitívnym vedľajším účinkom vyvýšenia je, že sa pri práci nemusíme zohýnať až k zemi, čo šetrí našu chrbticu.

Vyvýšený záhon

Aké sú jeho výhody?

Vyvýšený záhon je veľmi dobre použiteľný aj na miestach, kde na pestovanie rastlín nemáme ideálnu pôdu, či už je príliš ťažká, alebo kamenistá. Nájdeme miesto, kam ho umiestnime (na pestovanie zeleniny čo najslnečnejšie), a z pôdy odstránime trvácu burinu.

Jeho obrubu položíme na pôdu (prípadne ju v úrovni terénu podložíme starými tehlami, betónovými stĺpikmi, dlažobnými kockami a i.). Na dno môžeme uložiť zajačie pletivo, ktoré zabráni vniknutiu krta či hlodavcov.

Dreveným stenám predĺžime životnosť, ak na vnútorné steny pripneme nopovú fóliu obrátenú nopmi k drevu. Pomedzi ne sa môže vyparovať voda a schnúť drevo. Celý objem záhona následne naplníme čo najlepšou pôdou obohatenou o rašelinový substrát či dobre rozložený kompost. Výhodou je, že nedochádza k odizolovaniu novej pestovateľskej vrstvy od pôvodného terénu, čiže záhon nie je „odpojený“ od kapilárnej pôdnej vody a pôdnych živočíchov, napríklad dážďoviek, ktoré časom zapravia organický materiál z vrchných aj do hlbších vrstiev a tak zlepšia pôdu aj v pôvodnom teréne. Kompost či iný organický materiál pritom do vyvýšeného záhona priebežne dopĺňame.

Pôda sa vo vyvýšenom záhone na jar rýchlejšie prehreje v porovnaní so zvyškom záhrady, preto môžeme s niektorými výsevmi začať skôr. Aby sme ich ochránili pred nízkymi teplotami, pohodlne záhon zakryjeme bielou netkanou textíliou, stačí ju položiť na obrubu a niečím zaťažiť. Skorší výsev a zakrytie výsevov značia tiež skoršiu úrodu.

Vyvýšené záhony

Ako vybudovať vyvýšený záhon

Možností, ako na to, je viac. Na jeho stavbu môžeme použiť aj staré dosky, fošne či hranoly. Ak také nemáme, zakúpime si nové v obchode s drevom alebo v hobby markete. Zrežeme ich na zvolenú dĺžku a šírku. Zároveň z laty, ktorá má v priereze 5 × 5 cm, odrežeme štyri rohové stĺpiky a ďalšie kusy, ktoré použijeme z vnútornej strany po celej dĺžke v pravidelných intervaloch na stabilizáciu obruby (najmä ak je z dosák). Pripevníme ich dlhými klincami alebo skrutkami.

A aká má byť hĺbka záhona? Najmenšia by mala byť 15 cm, ak však plánujeme pestovať koreňovú zeleninu, je vhodnejšia 30 cm, pre zemiaky dokonca 40 cm. Obrubu vyplníme kvalitným viacúčelovým substrátom alebo ornicou vylepšenou dobre rozloženým organickým materiálom.

Podľa materiálov použitých v záhrade však môžeme vyvýšený záhon postaviť aj zo starých tehál, kamenných alebo betónových blokov – tak, aby ladil s celkovým konceptom.

Vyvýšený záhon

Záhradkárčenie podľa štvorcov

Tento systém záhradkárčenia zahŕňa výsevy do vyvýšeného záhona rozdeleného na pravidelné štvorce. Jednotlivé druhy rastlín ostávajú „oddelené“ pomocou špagátu alebo bambusových tyčí. Ide o intenzívny spôsob pestovania, ktorý je výborný najmä na pestovanie rôznych druhov šalátov a inej malej zeleniny. Výborný je i do malých záhrad, pomáha nám udržať si prehľad. Keď sa nám podarí rastliny adekvátne vyživiť, zavlažiť a udržať bez chorôb a škodcov, aj z malej plochy získame veľmi slušnú a potešiteľnú úrodu.

Vyvýšený záhon

Ako na to?

  1.  Pomocou hrablí urovnáme povrch dorovna a rozdrvíme všetky hrudy.
  2. Pomocou špagátu záhon rozdelíme na menšie štvorce (30 × 30 cm).
  3. Do jednotlivých plôšok vysievame semená alebo vysádzame rastliny podľa druhu.
  4. Pravidelne (prípadne podľa potreby) zalievame a odstraňujeme burinu.
  5. V prípade, že hlásia neskoré jarné mrazíky, záhon zakryjeme bielou netkanou textíliou.
  6. Mladé rastlinky jednotíme, aby mali dostatok priestoru na svoj rast.
  7. Listy alebo plody zberáme pravidelne, čím podporíme tvorbu nových.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda