September je ideálny na založenie alebo dosievanie trávnika. Ako na to?

  • 09.09.2021

Tento spôsob výsevu používame v približne v prvej polovici apríla alebo v septembri, a to buď na celú plánovanú trávnu plochu, alebo iba na dosievanie malých plôšok v trávniku, kde sa z rôznych dôvodov tráva stratila (napríklad moč zvierat, trávna pleseň, niečo dlho postavené na trávniku).

Vzchádzajúci trávnik

V týchto obdobiach roka je predpoklad prirodzených zrážok, slabší výpar vody z pôdy a sú aj nižšie teploty, čo trávnemu osivu vyhovuje, aby mohlo spoľahlivo klíčiť.

Klíčenie trvá približne týždeň až dva a počas týchto dní nesmie plocha nikdy celkom preschnúť. No i mladé rastlinky sú citlivé na sucho, preto trávu vysievame len vtedy, ak sme schopní zabezpečiť dostatočnú zálievku.

Na osiatu plochu a mladý trávnik nestúpame. Osivo vyberáme podľa stanovišťa a ideálne je, ak trafíme rovnakú trávnu zmes, ako už máme. Najdôležitejšie je pripraviť dôkladne podklad. Musí byť dobre prekyprený, pohrabaný, bez hrúd a bez burín. V ťažších pôdach môžeme do vrchnej vrstvy pomocou hrablí vmiešať piesok.

Vysievanie trávnika

Ako vysievať trávne osivo

1. Podľa veľkosti plochy a návodu na osive ho odvážime alebo odhadneme jeho množstvo. Vsypeme ho do nádoby, pridáme trochu ostrého piesku, aby sa nám lepšie vysievalo. Všetko dobre premiešame.

2. Zmes naberieme do malej nádobky a začneme s výsevom plochy širokým rozmachom ruky. Semeno s pieskom je na pôde dobre vidieť, a tak sa vieme vrátiť na miesta, kde je ho málo a dosiať.

3. Hrabľami semeno do pôdy takzvane zasekáme. Ich otočeným koncom potom povrch utlačíme, aby malo osivo kontakt s pôdou. Pri väčšej ploche použijeme na utlačenie valec alebo širokú dosku, ktorú posúvame a postavíme sa na ňu.

Zapracovanie trávneho osiva hrabľami

4. Zalievame jemnou sprchou či jemne nastavenými dýzami, aby sa osivo nevyplavovalo. To by malo za následok nerovnomerne vzchádzajúcu trávu. V závislosti od počasia môžeme do zimy trávu ešte pokosiť, ale nie príliš nízko.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z