Kedy je vhodný čas na založenie trávnika mačinovaním?

  • 08.05.2021

Kedy je vhodné zakladať trávnik mačinovaním? Musíme čakať až po troch zmrznutých alebo to môžeme spraviť už na začiatku mája? 

Pokládka trávnika

Momentálne – v tomto čase – môžete zakladať nový trávnik výsevom kdekoľvek na Slovensku. Na juhozápade a juhu našej krajiny, ale aj na Východoslovenskej nížine, a to bez obáv aj položením trávnej mačiny.

Ak ste zo severných regiónov alebo z podhorských oblastí, môže to byť v prípade náhlych nočných mrazov trocha riziko, ale v princípe má trávna mačina obrovskú regeneračnú schopnosť. V praxi to znamená, že aj keď je hrubá len dva centimetre a môže počas niekoľkých hodín mínusových teplôt premrznúť skrz-naskrz, dokáže „obživnúť“, zakoreniť a rozrásť sa. Riziko spočíva skôr v tom, že mráz „povyťahuje“ čerstvo zakorenené vlásočnice trávnika z pôdy, čím jeho zakoreňovanie výrazne spomalí. Nie je sa však kam ponáhľať, ak ste z regiónu s veľkými teplotnými výkyvmi – radšej dva týždne počkajte a zatiaľ si dokonale urovnajte plochu pod budúci trávnik.

Bez ohľadu na to, či zakladáte trávnik výsevom alebo mačinovaním, príprava je pri oboch spôsoboch rovnaká. Skyprenú plochu na trávnik zbavíte kameňov, koreňov, podzemkov a hľúz burín. Plochu urovnáte a presypete jemnou nesúvislou vrstvou piesku zmiešaného so substrátom.

Pri vysievaní rozhodíte trávne osivo ručne, rozmetadlom alebo výsevným vozíkom po ploche v objeme 20 až 25 gramov na štvorcový meter. Jemne zasekáte hrabľami a povalcujete. Ideálne je, ak si tento spôsob naplánujete pred dažďom. Inak musíte po vysiatí plochu opatrne zavlažiť tak, aby ste nezmyli trávne osivo. Trávnik, ktorý pestujete už dlhšie, môžete po jarných mrazoch kosiť na výšku dva až tri centimetre.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku