8 krokov k novej záhrade

  • 15.02.2021

Založenie novej záhrady alebo rekonštrukcia tej existujúcej je pre každého záhradkára veľká výzva. Na čo všetko si dať pozor, kedy si na to trúfnuť sám a čo všetko môže sťažiť následnú údržbu?

8 krokov k novej záhrade

Často sa stáva, že kým sa dopracujeme k perfektnej záhrade, s ktorou sme spokojní, trvá to mnoho rokov a vyžaduje to i tvrdú drinu. Nečudo, že aj jediná záhrada môže prejsť hneď niekoľkými premenami. Jednoznačne sa dá povedať, že záhrada sa vyvíja spolu s nami. Jej budúci vzhľad je totiž do veľkej miery ovplyvnený súčasnými trendmi a našimi aktuálnymi požiadavkami.

Ak zakladáme novú záhradu na ploche bez akéhokoľvek porastu, napríklad pri novostavbe rodinného domu, môže byť absencia zelene a iných prvkov do istej miery výhodou. Na druhej strane aj rekonštrukcia už existujúcej záhrady je zaujímavou skúsenosťou, pričom jej najväčšou výhodou býva práve už prítomná rozrastená zeleň, ktorá „novej“ záhrade dáva doslova náskok v desiatkach rokov.

8 krokov k novej záhrade

1. Svojpomocne alebo so záhradným architektom?

Ak patríte medzi milovníkov záhradníčenia, určite si svoju vysnívanú záhradu svojpomocne naplánujete aj vytvoríte, ale v niektorých zložitejších prípadoch je oslovenie odborníka naozaj namieste. Záhradný architekt vám pomôže aj s technickými záležitosťami, ktoré s tvorbou záhrady súvisia, dokáže navrhnúť efektívne hospodárenie s vodou, naplánuje závlahový systém. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, projekt aj rady odborníka veľakrát ušetria nemalé financie.

V prípade komplikovaného svahovitého pozemku je užitočným odborníkom statik, ktorý pomôže s navrhnutím riešenia spevnenia svahu. Cena projektovej dokumentácie sa odvíja od veľkosti pozemku aj od zložitosti riešenia, zvyčajne sa však začína na asi 650 €.

8 krokov k novej záhrade

2. Aký štýl do záhrady zvoliť

Častým problémom záhrad býva prekombinovanie rôznych štýlov, ktoré si dokonca i odporujú. Ak máte o štýle jasnú predstavu, držte sa iba toho jedného počas celého obdobia tvorby budúcej zelenej oázy.

V posledných rokoch je obľúbených niekoľko štýlov. Minimalistický charakterizuje jednoduchosť celej kompozície a skvelo sa hodí k modernej architektúre. Prírodný a permakultúrny dokážu ušetriť čas, ktorý vyžaduje údržba, a podporujú život nielen v záhrade, ale aj v blízkom okolí. Stále väčšiemu záujmu sa teší aj pestovanie vlastného ovocia a zeleniny, hoci len na určitej časti pozemku.

8 krokov k novej záhrade

3. Pestrá kompozícia

Dá sa vaša záhrada celá prehliadnuť z jediného miesta? Potom je zrejme nedostatočne členitá a môže vás zakrátko začať nudiť. Každý pozemok, dokonca aj ten najmenší, je dobré rozdeliť do zón s odlišnou tematickou náplňou. V každej časti sa tak môžete venovať inej činnosti. Oddychová zóna býva sústredená napríklad na terase pri dome, ale niekedy oceníte aj súkromie vo väčšej vzdialenosti od diania. Obľúbeným zákutím je kútik pre deti, záhradné posedenie, odpočinkový trávnik, kvetinové záhony alebo úžitkové sekcie.

Jednotlivé časti záhrady nemusia byť pevne oddelené, naopak, stačí použiť len optický predel v podobe solitérneho stromu či kvetinového záhona, ktorý vás do ďalšej časti záhrady príjemne uvedie.

8 krokov k novej záhrade

4. S materiálmi opatrne

Keď ste sa v nejakej záhrade necítili celkom dobre, možno to bolo tým, že pôsobila chaoticky. Za tým často stojí prekombinovanosť farieb i materiálov. Všeobecne platí, že v stredne veľkej záhrade sa nemajú použiť viac ako tri druhy rôznych materiálov. Ak to čo len trochu ide, opakujte rovnaké alebo podobné materiály nielen pri stavbe drobných budov, ale aj priamo v záhrade. Obľúbenou trojicou bývajú napríklad kameň, tehly a drevo.

8 krokov k novej záhrade

5. Existujúcej zeleni dajte šancu

Pozemok s existujúcou vegetáciou berte skôr ako výhodu, i keď bude nutné sa rozhodnúť medzi rastlinami, ktorým dať druhú šancu v novovznikajúcej záhrade, a tými, s ktorými sa rozlúčiť. Už vyrastené stromy majú oproti novovysadeným náskok v raste niekoľko desaťročí. Záhrade dajú tretí rozmer a mierku, v lete poslúžia ako zelený slnečník, pod ktorým sa radi schováte. Dokonca aj prestarnuté ovocné dreviny sa po starostlivom a správne vykonanom reze odvďačia tvorbou nových vetiev, ktoré ešte zvládnu bohato plodiť.

8 krokov k novej záhrade

6. Záhrada sa začína stavbou

Hoci si väčšina záhradkárov spája založenie záhrady len s výsadbou rastlín, úplným základom sú skôr stavebné úpravy. Práve ony rozhodnú o užitočnosti celej záhrady.

Kým sa vydáte na nákup rastlín, je nutné vyriešiť spevnené povrchy a umiestnenie drobných stavieb v podobe garáže, domčeka na náradie alebo napríklad drevárne. Do stavebných úprav patrí tiež stavba oplotenia, budovanie terasy a mnoho ďalších zásahov, ktoré sú pre pohodlné užívanie domu a celého pozemku kľúčové. Nezabudnite ani na spôsob zavlažovania či na spracovanie záhradného odpad. Výsadba rastlín je vlastne až zakončením procesu založenia novej záhrady.

8 krokov k novej záhrade

7. Zjednodušte si údržbu

Viete, ako sa prejaví zle založená záhrada? Tým, že vám starostlivosť o ňu zaberie oveľa viac času, než by bolo nutné. Všetko naplánujte a založte s logickou nadväznosťou. Tvary výsadieb by mali byť pozvoľné, vyvarujte sa zložitých zákrut, ktoré zbytočne komplikujú kosenie trávnika.

V blízkosti jazierka alebo bazéna nevysádzajte vyššiu zeleň, opadávanie lístia by vám komplikovalo život každú jeseň. Solitérne stromy sú krásne, ale ani s nimi to nepreháňajte. Dreviny vysadené do trávnika ako jeden kus sú vlastne prekážkou pri kosení, ktoré sa stane zdĺhavejším. Dobrými pomocníkmi šetriacimi časom sú inštalované obrubníky i mulčovacie materiály.

Stavba obrubníka

8. S trávnikom alebo bez neho?

Trávnik sa často považuje za korunu krásy záhrady, ale sú aj také časti pozemku, kde je lepšie sa zaobísť bez neho. Zelený koberec je náročný na svetlo, kvalitu pôdy aj na vyrovnanú zálievku. Ak ho chcete udržať v perfektnej forme, tak by ste ho nemali ani príliš zaťažovať pohybom. Zatienené časti pozemku, kde sa drží dlho ranná rosa alebo v zime sneh, ešte sa tu aj často pohybujete, je vhodné poňať skôr ako pochôdzne plochy s povrchom priepustným pre vodu, po ktorých sa bude dobre chodiť. Úplne bez trávnika sa zaobídu aj menšie mestské záhradky, a aj tak im to pristane.

 

 

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: Ing. Lucie Peukert, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov