Slepačí trus patrí medzi najkvalitnejšie hnojivá. Ako ho využívať v záhrade?

  • 23.07.2021

Hovorí sa, že sliepky za sebou trúsia zlato, a to pravé záhradkárske. Tak vysoko je totiž hodnotený slepačí trus.

Sliepky a kohút v záhrade
Pri výbehovom chove na pasienku sa v truse nachádza vyšší obsah stopových prvkov, čím je trus ako hnojivo oveľa hodnotnejší.

Ako ho správne využiť a nespáliť rastliny?

Nielenže z hospodárskych hnojív obsahuje najvyšší podiel základných živín (1,7 % dusíka (N), 0,7 % fosforu (P), 0,75 % draslíka (K), 1,4 % vápnika (Ca) a 30 % organických látok), ale i širokú škálu stopových prvkov stimulujúcich úrodnosť a zdravie rastlín i nás (Mn, Zn, B, Cu, Mo, Co, Fe). Nachádza sa v ňom aj množstvo mikroorganizmov oživujúcich a zúrodňujúcich pôdu. Preto sa svojou „silou“ nehodí na priame hnojenie rastlín.

Pre vyšší obsah dusíka a možnú kontamináciu rýchlených a za surova konzumovaných zelenín i vňatí sa nepoužíva ani na ich prihnojovanie. Kompostovaný slepačí trus alebo spracovaný na hnojivý zriedený zákvas však má univerzálne využitie najmä na opakované prihnojovanie zakorenených trvalkových zelenín a ovocia (chren, rebarbora, špargľa, jahoda – po úrode), ale aj na živiny náročných zelenín (rajčiny, papriky, uhorky, tekvice, baklažány…).

Obe formy spracovaného trusu sa výborne uplatnia aj pri prihnojovaní ovocných krov a stromov, ale len do júna – júla (aby do zimy drevo dobre vyzrelo) a potom aj pri predzimnom hnojení v novembri alebo skoro zjari.

Ako si pripraviť hnojivý zákvas

Kvasnú nádobu (sud) umiestnime do polotieňa do vzdialenejšieho kúta záhrady (zapácha), naplníme ju do štvrtiny až tretiny trusom, v prípade vyšších nárokov rastlín na draslík pridáme ešte na 100 l obsahu 0,3 kg síranu draselného, doplníme vodou, zamiešame a prikryjeme. Necháme kvasiť 1 – 2 týždne za občasného zamiešania.

Hnojivý zákvas so síranom draselným obsahuje pomer N : P : K približne 2 : 1 : 3. Na prihnojovanie použijeme 10-násobne zriedený roztok opakovane v 14- až 21-denných intervaloch. Rastliny prihnojujeme vždy na vlhkú pôdu buď po daždi, alebo po závlahe, a to do brázd okolo rastlín, ktoré po vsiaknutí ihneď zahrnieme. Na 15 rastlín stačí asi 10-litrová krhla hnojivej zálievky.

Pri predzimnom hnojení na 1 m2 pôdy môžeme zakopať 1 – 2 kg čerstvého trusu (najmä k drevinám), lepšie je použiť 5-násobné množstvo slepačieho kompostu. Toto hnojenie nikdy nekombinujeme s vápenným hnojivom.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z