Ako si vyrobiť domáce hnojivo zo žihľavy

  • 12.06.2020

Na výrobu domáceho biohnojiva s prirodzeným obsahom dusíka si vystačíme so žihľavou a vodou. Vznikne nám kvapalina, ktorú po rozriedení vodou používame ako zálievku pre úžitkové aj okrasné rastliny.

Žihľava v košíku

Prednosťou tohto hnojiva je, že je úplne prírodné a nezostávajú v ňom v pôde žiadne rezíduá. Môžeme ho používať opakovane, sledujeme, ako vplýva na naše rastliny.

Krok za krokom

1. Vňať žihľavy nastriháme alebo nasekáme na menšie kúsky a vložíme do väčšej nádoby.

Žihľava v nádobe

2. Žihľavu zaťažíme väčším kameňom alebo tehlou, aby nevyplávala, keď ju zalejeme vodou.

3. Zalejeme tak, aby rastlina bola celkom ponorená a vodu dopĺňame. Necháme stáť 3 až 4 týždne.

4. Precedíme, nalejeme do nádoby a uložíme na tmavé miesto. Pred použitím rozmiešame s vodou v pomere 1 diel roztoku a 10 dielov vody.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka? Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda