Ako si vyrobiť domáce hnojivo zo žihľavy

  • 12.06.2020

Na výrobu domáceho biohnojiva s prirodzeným obsahom dusíka si vystačíme so žihľavou a vodou. Vznikne nám kvapalina, ktorú po rozriedení vodou používame ako zálievku pre úžitkové aj okrasné rastliny.

Žihľava v košíku

Prednosťou tohto hnojiva je, že je úplne prírodné a nezostávajú v ňom v pôde žiadne rezíduá. Môžeme ho používať opakovane, sledujeme, ako vplýva na naše rastliny.

Krok za krokom

1. Vňať žihľavy nastriháme alebo nasekáme na menšie kúsky a vložíme do väčšej nádoby.

Žihľava v nádobe

2. Žihľavu zaťažíme väčším kameňom alebo tehlou, aby nevyplávala, keď ju zalejeme vodou.

3. Zalejeme tak, aby rastlina bola celkom ponorená a vodu dopĺňame. Necháme stáť 3 až 4 týždne.

4. Precedíme, nalejeme do nádoby a uložíme na tmavé miesto. Pred použitím rozmiešame s vodou v pomere 1 diel roztoku a 10 dielov vody.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke