Takto si pripravíte rozkvitnutú jar už teraz

 • 30.10.2017

Jarné cibuľoviny patria k obľúbeným záhonovým rastlinám. Môžeme si ich dopriať dokonca aj na balkóne. Stačí väčší črepník, chránené miesto, trocha nášho času a drobná investícia a môžeme si ich vysadiť aj celkom netradičným spôsobom.

Takto si pripravíte rozkvitnutú jar už teraz

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • záhradnícky substrát
 • mrazuvzdorný črepník
 • keramzit
 • jarné cibuľoviny

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • pracovné rukavice
 • krhla s vodou
 • meradlo

Náročnosť: **
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň

Postup

1. DRENÁŽ

Drenáž

Cibuľoviny sú citlivé na nadmernú vlhkosť substrátu. Preto použijeme osvedčený keramzit, prípadne riečny štrk na drenážnu vrstvu hrubú aspoň 5 cm.

2. SUBSTRÁT

Substrát

Na vrstvu keramzitu nasypeme prvú vrstvu zeminy. Na cibuľoviny použijeme výživný a kvalitný záhradnícky substrát.

3. NAPLNENIE

Naplnenie

Prvá vrstva zeminy by mala byť vysoká len do 10 cm. Urovnáme ju do jednej roviny a vyberieme prípadné nečistoty zo substrátu.

4. KONTROLA

Kontrola

Stále kontrolujeme výšku jednotlivých vrstiev substrátu. Vrstva, na ktorú budeme ukladať prvé cibule, by mala byť od horného okraja črepníka vzdialená 15 cm.

5. NARCISY

Narcisy

Najhlbšie budeme vysádzať narcisy. Optimálna hĺbka výsadby je 12 – 15 cm. V zásade platí, že čím sú cibule väčšie, tým hlbšie by sa mali vysádzať.

6. ZASYPANIE

Zasypanie

Cibule narcisov opatrne zasypeme záhradníckym substrátom. Vrstva nemusí byť veľmi vysoká. Pozor, aby sa cibule pod ťarchou substrátu neprevrátili.

7. TULIPÁNY

Tulipány

Pokračujeme výsadbou tulipánov tak, aby nebránili v raste nižšie položeným narcisom, teda ich vysadíme nad medzery a do hĺbky 8 – 10 cm.

8. VRSTVA

Vrstva

Cibule tulipánov opäť zasypeme substrátom, jemne utlačíme. Vrstva substrátu môže byť teraz vyššia. Siahať môže až takmer po okraj črepníka, ideálne asi 2 cm pod.

9. PRVOSIENKA

Prvosienka

Napokon do črepníka vysadíme prvosienku, použiť však môžeme aj niektorú z dvojročných rastlín, nezábudku, sirôtku či sedmokrásku.

10. UTLAČENIE

Utlačenie

K prvosienke dôkladne pritlačíme substrát, nezabudneme ani na okraje črepníka. V prípade potreby doplníme ďalší substrát.

11. KRÓKUSY

Krókusy

Napokon do prázdnych miest okolo vysadenej rastliny pozatláčame hľuzy krókusov. Nevysádzame ich hlboko, inak nevykvitnú. Nádobu zalejeme.

Dobré rady

Umiestnenie

Cibuľovinami vysadenú nádobu umiestnite do polotieňa, na chránené miesto tak, aby napríklad do nádoby nestekala voda zo strechy. Ideálne je prázdne parenisko. Potrebné je chladné miesto – cibuľky musia prejsť obdobím chladu. Počas zimy teda môžu ostať vonku. Využiť môžete aj nevykurované skleníky, prípadne nádoby zapustiť takmer po okraj do pôdy. Môže to byť aj chladná pivnica či schodisko. Nádobu neumiestňujte do vykurovaného priestoru.

Starostlivosť

Cibule kvetín zakorenia asi za 10 – 12 týždňov. Udeje sa tak ešte na jeseň, hlavne ak budú mať teplo a vlhko. Priebežne teda substrát zalievajte. V zime len občas, ak je slnečno, teplejšie a nemrzne. Na jar nádobu postavte na slnečné miesto a začnite zalievať. Počas zimy a hlavne tam, kde sú zimy tuhšie, nádobu zakryjte netkanou textíliou.

Ako nakupovať

Nekupujte naklíčené cibule ani tie, ktoré majú viditeľne zmenené povrchy – s povlakmi, zvápenatením, plesňami, prípadne je vrchná šupka popraskaná. Kvalitná cibuľa musí byť pevná, hutná a adekvátne ťažká. V zásade by ste sa mali vyhnúť akciovým ponukám, ktoré v konečnom dôsledku môžu znamenať stratu.

Odborník radí:

V dostatočne priestrannej nádobe si môžete vytvoriť  zaujímavú farebne zladenú kompozíciu.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky