Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

  • 15.04.2019

Apríl je nádherný jarný mesiac. Je plný farieb, vôní, sviežosti a energie. Rozkvitá množstvo krásnych známych aj menej známych cibuľovín, jarných trvaliek, okrasných aj úžitkových krov, prebúdza sa trávnik a zelenajú sa živé ploty.

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

V nich si budujú hniezda vtáky. Svoje nádherné kvety vystavujú na obdiv aj stromy, na jar sú azda najkrajšie a je to aj obdobie, keď si ich môžeme zadovážiť a vysadiť. K najkrajším miestam záhrady môže v tomto období patriť skalka, pretože práve rozkvitá väčšina skalničiek.

Hviezda mesiaca

Prunus serrulata Kanzan

Okrasné čerešne nájdeme v nejednej záhrade aj v našich končinách. V tomto období rozkvitajú, jednotlivé kvety sú jemne ružové, plné. V čase kvitnutia je drevina kvetmi takmer obalená. Zaujme aj krásnou kôrou (najmä staršie jedince) a prekrásnym jesenným sfarbením lístia. Kultivar Kanzan je jeden z najkrajších.

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

Tieto stredne vysoké stromy vyniknú ako solitéry v udržiavanom trávniku. Prosperujú na slnečnom mieste s priepustnou a mierne vlhkou výživnou pôdou.

Výška a šírka: 5 × 4m

Príval energie

Nemusíme mať ani záhradu, aby sme sa potešili pohľadom na najkrajšie jarné kvitnúce rastliny. Mnohé môžeme pestovať vo vegetačných nádobách. Najkrajšie sú farebne rozmanité výsadby, pričom skombinovať sa dajú cibuľoviny a trvalky. Nezabudnime, že nižšie druhy patria dopredu a vyššie, dominantnejšie, do pozadia.

Erysimum Walberton’s Fragrant Star

Horčičník je krásna, typicky jarná rastlina. Upúta nielen množstvom kvetov, ale aj zaujímavými panašovanými listami. Darí sa jej na slnečnom a chránenom mieste.
V. × Š.: 40 × 40 cm

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

Muscari armeniacum

Modrica vystavuje na obdiv sviežo zelené listy a súkvetia zložené z drobných a príjemne voňajúcich modrých kvietkov. Počas skorej jari sú v ponuke narýchlené rastliny. Rastline doprajeme slnečné miesto a mierne vlhký substrát.
V. × Š.: 15 × 20 cm

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

Carex elata Aurea

Menej známy druh čoraz populárnejšej okrasnej trávy ostrice vyniká žltozelenými steblami, ktoré výborne kontrastujú s kvitnúcimi jarnými rastlinami.
V. × Š.: 30 × 30 cm

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

Energické tulipány

K jarným záhonom neodmysliteľne patria kvitnúce tulipány a narcisy. Do slnečných záhonov s humóznou a mierne vlhkou pôdou vnášajú príjemnú farebnosť, okolie nasýtia príjemnými vôňami. Vybrať si možno z množstva krásnych kultivarov. Kombinácia tulipánov a drobnokvetých narcisov vyzerá mimoriadne pôvabne.

Tulipa Sunny Prince

Majestátne sa vypína nad záhonmi. Sýtožlté a stredne veľké kvety sú nádhernou ozdobou záhrady, dvora aj predzáhradky.Sú vhodné aj na rez.
V.: 35 cm

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

Narcissus Sailboat

Spojenie tohto kultivaru narcisu so žlto kvitnúcimi tulipánmi je dokonalé. Zároveň ide o rastlinu, ktorej kvety nádherne voňajú. Prosperuje na slnečnom mieste.
V.: 20 cm

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

Korunky

Ponuka týchto okrasných rastlín je neskutočne rozmanitá. Od drobnokvetých až po druhy s väčšími súkvetiami. Pestovať sa dajú v záhonoch, ale aj nádobách. Sú vďačné a dlhoveké. Vysadiť si ich však musíme už na jeseň.

Najkrajšie rastliny apríla: Nechýbajú vo vašej záhrade?

Frittilaria meleagris

Nádherný druh, ktorý sa najkrajšie rozrastie a každoročne bohato kvitne na vlhkých miestach, pri záhradných jazierkach, potokoch a na vlhkých lúkach.
V.: 25 cm

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka? Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda