Teraz je ten správny čas na rozmnožovanie malín, ríbezlí a egrešov

  • 24.11.2021

Sú malé, guľaté a chutia skvelo. Najmä tie z našich záhrad. Hoci je drobné ovocie malé, ukrýva v sebe veľa vitamínov a antioxidantov. Vďaka ich jednoduchému rozmnožovaniu si môžeme rozmnožiť toľko kríkov, koľko chceme.

Maliny - rozmnožovanie odrezkami

Stačí nám trocha zručnosti a miesto na nové kríky. Rozmnožovať tieto druhy ovocia môžeme až do prvých mrazov. Na výber máme hneď niekoľko spôsobov rozmnožovania.

1. Rozmnožovanie delením

Delenie kríkov patrí medzi najstarší a najjednoduchší spôsob, ako sa dopracovať k novým kríkom drobného ovocia. Je vhodné pre začínajúcich záhradkárov, ktorí nemajú toľko skúseností s rozmnožovaním bobuľového ovocia.

Spočíva v tom, že celú rastlinu najprv vyberieme z pôdy a opatrne z nej oddelíme časti s vytvorenými koreňmi. Oddeliť si ich môžeme napríklad rýľom. Na delenie sú vhodné skôr staršie, no nie staré kríky.
Niektorí záhradkári však tento spôsob rozmnožovania považujú za nešetrný. Je pravda, že pri väčšej nepozornosti môžeme narušiť rastlinu alebo pôdnu štruktúru. Preto sa pri delení neponáhľajme a urobme ho precízne. Poškodené korene by sa nemuseli v pôde prijať a naša práca by vyšla nazmar.

2. Rozmnožovanie potápaním

Výhonok rastliny ohneme a zakopeme do vopred vykopanej jamy hlbokej približne 15 – 25 centimetrov. Výhonok ukotvíme háčikom, pôdu opatrne prihrnieme. Vyčnievajúci koniec rastliny skrátime nad tretím púčikom. Časť, ktorá ostala v zemi sa zakorení. Na jeseň je možné tento výhon oddeliť a vykopať. Tento spôsob rozmnožovania nám prinesie silné nové kríky. Novú rastlinu budeme mať približne do troch rokov. Existuje viacero spôsobov potápania, vyššie spomínaný patrí medzi tie najjednoduchšie.

Rozmnožovanie černíc potápaním

3. Rozmnožovanie pomocou odrezkov

Na rozmnoženie nám poslúžia drevnaté výhonky. Odoberieme z nich rezom približne 20 centimetrov dlhé výhonky. Po odrezaní ich upravíme šikmým rezom nad horným a spodným púčikom. Najdôležitejší je horný rez, ktorý nesmie vyschnúť. Pripravené odrezky vysadíme tak, aby nad povrch zeminy vyčnieval len spodný púčik so zatretou ranou.

Pri tomto spôsobe môžeme použiť stimulátor zakoreňovania. Prispeje k rýchlejšiemu zakoreneniu novej rastliny. Poznáme aj iné druhy delenia odrezkami, no nie všetky sú vhodné pri jesennom rozmnožovaní malín, egrešov, ríbezlí a černíc.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku