Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody

  • 07.02.2021

Maliny patria k najobľúbenejším ovocným druhom. Vynikajú nenáročnosťou na priestor i pestovanie a úrodu dokážu prinášať už od prvého roka po vysadení. Správny rez je však pri malinách veľmi dôležitý.

Rez malín

Rez malín sa obvykle vykonáva až keď pominie nebezpečie silných mrazov a končí pred začiatkom pučania.

Na čo nezabudnúť

Maliny sa rozdeľujú do dvoch základných skupín. Tú prvú tvoria odrody klasické, rodiace na vlaňajšom dreve, čiže odrody s dvojročným cyklom. Patria medzi ne dlhoročné klasiky na trhu, ako napríklad odrody: „Canby“, „Bulharský rubín“ či „Zewa II“, ale tiež atraktívne novinky ostatných rokov ako „Glen Ample“, „Laszka“, „Tulameen“ či „Radziejowa“.

Druhú skupinu tvoria tzv. remontantné odrody, ktoré plodia na jednoročných výhonoch. Medzi ne patria napríklad odrody „Polka“, „Pokusa“, „Polesie“, „Polana“ či žlto-plodá odroda „Poranna Rosa“.

Rez klasických odrôd

1. SLABÉ VÝHONY

Strihanie malín

Z porastu malín najskôr odstránime všetky slabo vyvinuté výhony. Toto robíme vždy ako prvé.

2. VYRODENÉ VÝHONY

Vyrodené výhony malín

Odstránime tiež všetky vyrodené výhony. Tie sú už nepotrebné, pretože ďalšiu úrodu neprinesú.

3. ZAHUSŤUJÚCE VÝHONY

Zahusťujúce výhony

Výhony rastúce do vnútra kra idú von ako tretie v poradí. Zabezpečíme tak lepšiu vzdušnosť porastu.

4. POŠKODENÉ ČASTI

Poškodené časti

Mechanicky poškodené časti môžu byť zdrojom nákazy, preto ich rezom odstránime tiež.

5. FIXÁCIA ZVYŠNÝCH

Fixácia zvyšných

Po reze by malo zostať 6 – 8 výhonov na meter dĺžky porastu. Tie zafixujeme o drôtenku alebo plot.

6. SKRÁTENIE PONECHANÝCH

Skrátenie výhonov malín

Zvyšné výhony bývajú nadmerne dlhé. Aby mali optimálnu násadu plodov, skrátime ich na 1,5 metra.

7. RÝCHLEJŠIE RAŠENIE

Výhony malín

Skrátené a vyviazané výhony začínajú rýchlejšie rašiť. Budú mať vitálny rast a prinesú vysokú úrodu.

8. KOREŇOVÉ VÝMLADKY

Koreňové výmladky malín

Radikálneho rezu sa vôbec nemusíme báť. Maliny rýchlo regenerujú koreňovými výmladkami.

9. RODIVÉ VÝHONY

Rodivé výhony malín

Reakciou klasických odrôd na rez je tvorba krátkych rodivých výhonov s množstvom kvetných pukov.

10. KVETNÉ PUKY

Kvetné puky

Kvetné puky sa objavujú na zrezaných výhonoch už veľmi skoro po reze, len niekoľko týždňov po ňom.

Rez remontantných malín

Je oveľa jednoduchší ako rez klasických odrôd. Remontantné maliny sú totiž charakteristické tým, že v jarnom období vyrašia nové výhony zo zeme a do leta dorastú do výšky cca 1,5 metra. Ešte v tom istom roku uprostred leta aj zarodia. Následne plodia celý zvyšok leta i v priebehu jesene, rodivosť ohraničia až mrazy. V jarnom období sa celý porast remontantných odrôd malín jednoducho skosí pri zemi a celý cyklus ich rastu a rodivosti sa začína nanovo.

Rez remontantných odrôd
V prípade remontantných odrôd je rez oveľa jednoduchší. Stačí vyrezať všetky výhony v poraste úplne od zeme.

Iným variantom rezu remontantných odrôd je, že využijeme ich schopnosť 2-ročnej plodnosti. Výhony týchto odrôd by totiž v prípade ich neskosenia priniesli úrodu aj v následnom roku, zarodili by už začiatkom leta. Treba si však uvedomiť, že tieto ponechané výhony nám nadmerne zahusťujú porast. Preto ak sa rozhodneme pre tento variant, určite nenechávame v poraste priveľa výhonov na „prvú úrodu“.

Odborník radí:

Maliny sú plytko koreniace kry. Aby sme zabezpečili ich vitálny rast, je potrebné porast malín odburiňovať. Buriny sú totiž veľkým konkurentom malín v boji o vodu a živiny. Na zaburinenie maliny reagujú slabším rastom a nižšími úrodami menších plodov. Maliny sú vďačné za prihnojenie a zálievku počas suchého leta.

 

 

Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: Ing. Marián Komžík,isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Stručný prehľad, kedy a ako vysievať semená obľúbených zelenín a byliniek Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád