Top 10: Najzaujímavejšie novinky v odrodách drobného ovocia

Druhy, ktoré označujeme ako drobné ovocie, sú nenáročné na priestor i na pestovanie a bohaté na chuťovo rôznorodú úrodu. Čo viac si priať?

Maliny, černice a ríbezle

Drobné ovocie sa určite zmestí do akejkoľvek záhrady, pestovať sa dá dokonca aj v nádobách na balkónoch či terasách. Dôvodov jeho obľúbenosti je hneď viacero. Na jednej strane ide o veľmi chutné ovocné druhy plné vitamínov a nutričných látok, ktoré sú mimoriadne vhodné na univerzálne spracovanie. Na druhej strane je tu pestovateľské hľadisko.

Rastliny drobného ovocia vstupujú do plodnosti často už v prvom roku, čo je ich nesporná výhoda. Vďaka svojmu vzrastu vyžadujú minimum priestoru na pestovanie, ktoré je pomerne nenáročné. Nízke nároky sú i na ochranu, drobné ovocie je v porovnaní s druhmi veľkého ovocia menej často napádané škodcami a chorobami.

K základnému sortimentu drobného ovocia patria ríbezle, egreše, jahody, maliny a černice. Zaraďujú sa sem aj rôzne krížence medzi týmito druhmi, napríklad josta (kríženec egreša a ríbezle čiernej) či malinočernica (kríženec maliny a černice). Každý druh drobného ovocia je navyše na trhu zastúpený širokým spektrom odrôd so vzájomne sa odlišujúcimi vlastnosťami. Osvedčený sortiment sa každoročne dopĺňa o ďalšie nové odrody, ktorých vlastnosti zväčša prekonávajú materské odrody.

Obohatiť si sortiment vo vlastnej záhrade výberom niektorých nových odrôd nie je na škodu. Niekedy prekvapí iná, lepšia chuť, inokedy farba alebo množstvo úrody. Všímame si i množstvo tŕňov a odolnosť proti chorobám a škodcom. Zohľadníme aj termín dozrievania, aby sme novým prírastkom trafili do pomyselných „medzier“ v úrode.

Rozdiel medzi druhmi výsadbového materiálu

Na výsadbu ovocných druhov sa zvyčajne využívajú dva typy výsadbového materiálu. Tým prvým sú voľnokorenné sadenice. Ide o základný výsadbový materiál, využívaný už od nepamäti. Jeho výhodou je nižšia cena i hmotnosť. Nevýhodou je nutnosť rýchlejšej manipulácie s ním, aby nedošlo k preschnutiu koreňov. Pokiaľ by preschli, hrozí horšie ujatie výpestkov.

Druhou možnosťou sú kontajnerované výpestky, čiže rastliny, ktoré sú už zakorenené v kontajneri. Ich výhodou je nielen ich takmer stopercentná ujateľnosť, ale aj možnosť prakticky celoročnej výsadby.

Výsadba ovocného kríku

Ako na výsadbu drobného ovocia

Samotnej výsadbe predchádza príprava. Tá spočíva v odstránení poškodených koreňov a v jemnom skrátení hlavných koreňov s cieľom oživenia rezných rán. Takto ošetrené výpestky vložíme na 12 – 24 hodín do vody, aby sa dokonale nasali vodou.

Výsadbovú jamu vykopeme tesne pred výsadbou, spravidla postačuje o niečo väčšia, ako je veľkosť koreňového systému. Na dno jamy dáme dobre vyzretý kompost a nalejeme vodu. Následne vložíme výpestok a opatrne zasýpame zeminou. Približne v polovici zasýpania pôdu utlačíme nohou a zalejeme, následne opäť zasypeme pôdou, utlačíme a dôkladne zalejeme.

Výpestky musia byť vo finále vysadené o pár centimetrov hlbšie, ako rástli v ovocnej škôlke, čo spoznáme podľa farby koreňa.

Predstavujeme novinky

Polar Berry

Biela odroda černice
  • odolná proti hubovým chorobám

Novšia odroda černice je populárna vďaka svojim atraktívnym plodom. Má stredne silný vzrast, vzpriamené výhony sú vysoké cca do 1,5 m. Pestujeme ju klasicky ako štandardné odrody černíc, nemá špecifické nároky na pestovanie.

Plody sú väčšie ako pri bežných pôvodných odrodách, vynikajú atraktívnou snehobielou farbou a príjemnou sladkou chuťou. Dozrieva v priebehu júla, augusta. Konzumuje sa surová, ale používa sa aj na výrobu džemov, kompótov, želé, sirupov, ovocných štiav či na mrazenie. Odroda je spoľahlivo samoopelivá a odolná proti hubovým chorobám.

Moruška

Moruška
  • do chladných oblastí
  • do kyslých pôd

Moruška je malá vytrvalá listnatá bylina. Botanicky ju zaraďujeme medzi černice, konkrétne do druhu Rubus chamaemorus. Pochádza zo subarktického pásma a znesie pokles teplôt až do -40 °C. V porovnaní s inými ovocnými druhmi jej preto vyhovujú najmä chladné oblasti, pričom platí, že čím drsnejšia oblasť, tým lepšie sa jej bude dariť.

Vyhovujú jej najmä kyslé a vlhké pôdy s pH medzi 3,5 až 5. Tvorí nízke porasty do výšky cca 25 cm. Trsy sa rozširujú pomocou koreňových odnoží. Krátke vertikálne beztŕňové výhony sú zakončené jedným kvetom bielej farby, z ktorého sa vyvíja plod. Plody sú žltooranžové až červenkasté, v severských oblastiach sú významným zdrojom vitamínu C. Konzumujú sa čerstvé, vyrába sa z nich však aj celý rad pokrmov a nápojov, známejší je napríklad fínsky likér Lakkalikööri. Listy majú výborný účinok proti urologickým problémom.

Gloire de Sablons

Ríbezľa Gloire des Sablons

Atraktívna odroda ríbezle odlišujúca sa od štandardných odrôd farbou svojich plodov. Jej nároky sú rovnaké ako v prípade červených ríbezlí. Je úrodná, spoľahlivo a každoročne rodiaca. Plody sú šťavnaté, ružovej farby. Okrem tejto odrody sa na trhu môžeme stretnúť už iba s dvomi odrodami ružovej ríbezle – Lubawa a Ulubiona Lwowa. Oživia každú záhradu a sú príjemným spestrením sortimentu ríbezlí.

Čačanská bestrna

Černica Čačanská beztrna
  • beztŕňová černica
  • odolná proti chorobám

Odroda je veľmi úrodná, a to aj pri extenzívnom spôsobe pestovania. Pochádza zo srbskej šľachtiteľskej stanice v Čačaku, kde vzišla z kríženia odrôd Dirksen Thornless × Black Satin. Je charakteristická silným polovzpriameným vzrastom, nemá tŕne.

Plody dozrievajú od začiatku augusta. Sú veľmi veľké, dosahujú priemernú hmotnosť vyše 9 gramov, najväčšie plody dokonca presahujú hranicu 15 gramov. Sú aromatické a veľmi sladké, vhodné na priamy konzum i spracovanie. Odroda je veľmi úrodná, mrazuvzdorná a odolná proti chorobám.

Jubilejnaja Kopanja

Ríbezľa Jubilejnaja kopanja
  • odolná proti chorobám, škodcom, mrazom a suchu

Ukrajinská stredne skorá odroda čiernej ríbezle, ktorá je jednou z najočakávanejších noviniek v sortimente ríbezlí. Tvorí stredne silné kry, ktorým vyhovuje slnečné stanovište. Odroda vykazuje komplexnú odolnosť proti škodcom, hubovým chorobám, mrazom i suchu. Výnimočná je najmä tým, že je ako prvá odroda rezistentná proti vlnovníkovi ríbezľovému.

Prináša vysoké úrody, nezriedka presahujú 6 kg z kra. Plody sú vyrovnané, nadpriemerne veľké, priemerná hmotnosť bobule dosahuje až 4,5 gramu. Bobule sa trhajú jednotlivo, pri zbere nedochádza k ich poškodeniu a vytekaniu šťavy. Šupka je pevná, s intenzívnym leskom. Plody sú vynikajúcej chuti s vysokým obsahom cukrov a nadpriemerným obsahom vitamínu C (200 mg/100 g plodov).

Sofijevskaja

Ríbezľa Sofijevskaja
  • odolná proti hubovým chorobám, mrazom

Ukrajinská odroda čiernej ríbezle dozrievajúca v strednom termíne. Má rovnaký pôvod ako spomínaná odroda Jubilejnaja Kopanja a tiež podobné vlastnosti. Je však skoršia, zberá sa už o dva týždne skôr. Je úrodná, úrody z kra sa pohybujú na úrovni do 5 kg. Plodí veľké plody, ktoré dobre držia na kre a neopadávajú. Odroda je spoľahlivo odolná proti hubovým chorobám i mrazom.

Autumn Belle

Malina Autumn belle
  • remontantná
  • takmer beztŕňová

Novšia remontantná odroda maliny, ktorá vstupuje do plodnosti hneď v prvom roku po výsadbe. Keďže výhony dorastajú do výšky 1,5 až 2 metre, je vhodné ich vyväzovať, aby sa pod váhou úrody neohýnali až k pôde, kde by sa mohli znečistiť. Sú takmer beztŕňové.

Plody sú veľké, majú vynikajúcu aromatickú chuť, v ktorej nad jemnými osviežujúcimi kyselinkami dominuje sladkosť. Odroda je veľmi úrodná, niektoré zdroje uvádzajú dokonca extrémnu úrodnosť.

Autumn Bliss

Malina Autumn bliss
  • remontantná
  • odolná proti hubovým chorobám

Neskorá veľkoplodá remontantná odroda, veľmi atraktívne rozširujúca zberovú periódu. Dorastá do výšky 2 metrov, takže určite ocení vhodnú oporu. Je vysoko úrodná. Prvé plody začínajú dozrievať koncom augusta, následne plodí až do mrazov.

Plody sú pevné, veľmi veľké, kužeľovitého tvaru a žiarivo červenej farby. V chuti sú sladké, šťavnaté a aromatické, celkovo patria medzi najchutnejšie. Vďaka svojej odolnosti proti hubovým chorobám je odroda vhodná aj na ekologické pestovanie v záhradách. Vhodná je aj do vyšších pestovateľských polôh.

Alpengold

Malina Alpengold
  • remontantná
  • beztŕňová

Ide o novšiu remontantnú odrodu maliny. Do plodnosti vstupuje už v prvom roku, prináša vysoké a pravidelné úrody.

Plody sa objavujú od začiatku augusta a úrodu prináša až do mrazov. Majú atraktívnu žiarivo žltú farbu, ktorá v závislosti od intenzity svetla prechádza až do tmavooranžovej. Sú veľké, vynikajú výbornou sladkou a prenikavou malinovou chuťou. Odroda je beztŕňová, vzpriamene rastúca a menej náchylná na hubové choroby.

Franken Wonder

Ríbezle Franken wonder
  • Značne odolná proti hubovým chorobám

Ide o modernú odrodu červenej ríbezle. Kry aj stromčeky rastú veľmi vitálne a sú spoľahlivo odolné proti mrazu.

Plody sú žiarivej červenej farby, dozrievajú v júli na veľmi dlhých strapcoch, čo značne uľahčuje a urýchľuje zber plodov. Vhodné sú na priamy konzum i univerzálne spracovanie. Odroda je vysoko úrodná a značne odolná proti hubovým chorobám.

 

Text: Ing. Marián Komžík
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku