Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to

  • 01.05.2017

Černice sa vyznačujú vysokými úrodami a sladkou chuťou. Sú nenáročné na polohu i pestovanie a hodia sa do každej záhrady. Na dosiahnutie bohatej úrody je však potrebný správny rez.

Rez černíc

Rez vykonávame koncom zimy, kedy sú už opticky poznateľné prípadné škody spôsobené mrazom.

Postup

1. PRED REZOM

Černica pred rezomVidíme vlaňajšie výhony, ktoré prinesú úrodu v priebehu aktuálnej sezóny a dvojročné vyrodené výhony, ktoré spoznáme podľa toho, že sú uschnuté.

2. VYREZÁVANIE

Vyrezávanie V kre sa nachádzajú aj výhony poškodené, slabo vyvinuté, rastúce mimo či výhony nadbytočné. Spolu s vyrodenými výhonmi všetky tieto odstránime.

3. ODSTRAŇUJEME OD BÁZY

Odstraňujeme od bázyVýhony černíc sú hrubé, preto sú na ich odstraňovanie ideálne pákové nožnice. Výhony odstraňujeme úplne od bázy tak, aby nám tam neostali zbytočné pahýle.

4. PONECHANÉ VÝHONY

Ponechané výhonyPo reze by v kre mali zostať výhony ideálne pre daný pestovateľský tvar. Mali by to byť tie najzdravšie a najpevnejšie výhony optimálne rozmiestnené v poraste.

5. VYVIAZANIE

Vyviazanie černícĎalším krokom je vyviazanie výhonov k opornej drôtenke, bez ktorej sa černice ťažko pestujú. Vynikajúco sa na tento účel dá využiť existujúci plot ohraničujúci záhradu.

6. SŤAHOVACIE PÁSKY

Sťahovacie páskyVýhony možno vyviazať akýmkoľvek pevným viazacím materiálom. Veľmi jednoduchým a rýchlym riešením sú plastové sťahovacie pásky.

7. SKRÁTENIE

Skrátenie výhonovVýhony na plot či drôtenku vyväzujeme oblúkovito, aby mali dostatočný priestor. Všetky vyviazané výhony skrátime na konečnú dĺžku približne 2 až 2,3 metra.

8. RODIVÉ VÝHONY

Rodivé výhonyMnohým ponechaným výhonom ešte v priebehu vlaňajšieho roka vyrástli z pazúch sekundárne výhony. Tie nám budú v aktuálnom roku prinášať úrodu.

9. SKRÁTENIE RODIVÝCH

Skrátenie rodivýchAby bola úroda zo sekundárnych výhonov kvalitná a aby plody dorástli do dostatočnej veľkosti, sekundárne výhony skrátime na dĺžku približne 25 až 30 cm.

10. KVITNUTIE

Kvitnutie černícUž o pár týždňov po reze obrastú zrezané výhony krátkym plodonosným obrastom. Množstvo kvetov je neklamným znakom blížiacej sa bohatej úrody.

11. PO REZE

Po rezeKaždý výhon má vlastný životný priestor. Vzdušný tvar kra je najlepšou prevenciou pred moniliózou a inými hubovými chorobami, ktoré spôsobujú hnitie plodov.

Dobré rady

Pestovanie

Vysádzame osvedčené odrody, u ktorých nehrozí zimné namrznutie. Vhodné sú napríklad odrody Navaho, Lochness, Orkan či Tripple Crown. Černice sú plytko koreniace kry, preto v období letného sucha ocenia občasnú doplnkovú závlahu. Na výživu sú však černice nenáročné. V prípade, že im zožltnú listy, doprajme im listovú výživu univerzálnym hnojivom.

Černice

Pozor pri reze

Černice plodia na dvojročnom dreve, preto tento dvojročný cyklus musíme zohľadňovať aj pri reze. V opačnom prípade nám černice nielenže prerastú cez hlavu, ale namiesto bohatej úrody veľkých plodov sa dočkáme sklamania. Pri reze nezabúdame na zachovanie dostatočnej vzdušnosti porastu.

Spracovanie

Drobné jadierka v plodoch pri jedle neprekážajú. Ak si však chceme urobiť dokonalý džem, pred spracovaním odstránime jadierka z plodov prepasírovaním.


Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: Ing. Marián Komžík, isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli