Tučnolist je obľúbená izbová rastlina. Keď sa oň budete takto starať, vydrží aj 20 rokov

  • 11.07.2022

Poznáte ľudovú prezývku sukulentu tučnolist vajcovitý (Crassula ovata)? Hovorí sa mu „strom peňazí“. Do domácnosti má prinášať šťastie a prosperitu.

Tučnolist v črepníku na okne

Z tohto pohľadu môže byt aj dobrým darčekom, keď k niekomu ideme na návštevu domov. Tieto vlastnosti sú mu pripisované z dôvodu, že listy svojím tvarom pripomínajú mince.

Ak patríte k ľudom, ktorí občas zabudnú na zálievku, je táto rastlina pre vás vhodná. Ide totiž o sukulent, čiže v stonkách a listoch má vlastnú zásobu vody, a tak vyžaduje len občasnú zálievku. Rastlina rastie veľmi pomaly, často v tvare malého stromčeka, k čomu jej treba pomáhať i rezom. Môže i kvitnúť drobnými bielymi kvetmi, to sa však stáva až po niekoľkých rokoch pestovania.

Jej rozmnoženie zvládne aj úplný začiatočník. Opadané listy zberáme a vyhadzujeme, mohli by byť totiž nebezpečné pre domáce zvieratá . Pozor, šťava vytekajúca pri poranení rastliny je toxická i pre ľudí.

TOP TIP

Pri množení listami použijeme kaktusový substrát, do ktorého primiešame trochu perlitu, aby sme vylepšili jeho drenážne vlastnosti.

So zálievkou to nepreháňame

Tučnolist zalievame málo, až keď celý objem substrátu preschne, v zime dokonca len toľko, aby sa listy nezačali scvrkávať. Častou príčinou odumretia rastliny býva totiž jej preliatie. Ak listy žltnú, opadávajú a substrát je zároveň vlhký, zálievku vynecháme aj na niekoľko týždňov, znamená to totiž, že korene zahnívajú. Na zastavenie tohto procesu musí substrát dobre preschnúť. Rastlina má rada suchý vzduch, preto ju nerosíme.

Tučnolisty v črepníkoch na stole

Kde sa mu bude dariť?

Rastlinu pestujeme na svetlom mieste a v lete ju môžeme i letniť. Najskôr ju vyložíme do rozptýleného tieňa, a keď si privykne, môžeme presunúť i na priame slnko. Aby stonky boli stále pevné a nevytiahnuté, je dôležité tučnolist prezimovať v chlade, na svetlom mieste s teplotou cca 10 – 15 °C.

Hnojíme v čase rastu asi raz za mesiac hnojivom pre kaktusy a sukulenty. Presádzame každých pár rokov, do nádoby len o niečo väčšej, neskôr aj do rovnako veľkej nádoby. Čím je rastlina väčšia, tým stabilnejší kvetináč potrebuje, napríklad keramický, aby sa neprevrhol. Na povrch substrátu môžeme položiť aj kamene, čo rastlinu ešte viac fixuje.

Presádzanie tučnolistu

Ako si rozmnožiť tučnolist

Rastlinu množíme časťami stoniek alebo i samotnými listami. Ideálne je to síce na jar a v lete, no podarí sa to aj na jeseň a v zime.

Ako na to?

  1. Odoberieme zdravé listy a necháme pár dní na suchom mieste, aby rany zaschli.
  2. Nádobu naplníme substrátom pre kaktusy a sukulenty, ktorý zmiešame s perlitom 1 : 1.
  3. Jednotlivé lístky zapustíme do substrátu a jemne pritlačíme, aby sme zabezpečili kontakt so substrátom. Necháme na teplom a slnečnom mieste a jemne navlhčíme. Výhonky mladých rastliniek uvidíme približne o niekoľko týždňov.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?