Veční nepriatelia

 • 27. jún 2018

Do našej záhrady ich nikto nepozýval, a predsa sa s nimi delíme o jeden priestor. Poškodzujú úrodu, znepríjemňujú nám život, a čo je úplne najhoršie,  niektoré z nich prenášajú choroby.

Veční nepriatelia

O kliešťoch vieme, že môžu preniesť veľmi nebezpečný zápal mozgových blán. Preto je najlepšie kontaktu s nimi predísť a nedať im šancu infikovať našu krv. Ako sa však chrániť, keď sa v záhrade pohybujeme dennodenne? Existuje Protect Home – prípravok proti kliešťom a ďalšiemu obťažujúcemu hmyzu od spoločnosti SBM. Je to účinný koncentrát vyvinutý práve proti kliešťom, muchám a švábom.

Pôsobí ako kontaktný insekticíd a má rýchly účinok. Proti kliešťom sa odporúča postriekať v záhrade miesta nášho pobytu, ako sú terasy, altánky, pergoly či sedenia pod stromami, stany a prírodné ohniská. Protect Home – prípravok proti kliešťom a ďalšiemu obťažujúcemu hmyzu je možné kúpiť v 10 ml alebo v 50 ml baleniach.

Veční nepriatelia

Neprenášajú choroby, ale obťažujú

Častým problémom v chatách, v dome či na terase sú mravce. Tie okrem domácností škodia aj v záhradách, kde na kvitnúcich ovocných stromoch nahrýzajú kvetné puky alebo poškodzujú trsy jahôd. Listy vplyvom kyseliny mravčej žltnú a na okrajoch často skučeravejú. Plody, ak sa vôbec vyvinú, sú zakrpatené, väčšinou však napadnuté rastliny nekvitnú.


V úžitkových záhradách mravce škodia podkopávaním koreňov zeleniny a okrasných rastlín. Škodia aj tým, že na svojom tele a v tráviacom trakte roznášajú výtrusy moniliózy a chránia kolónie škodlivého cicavého hmyzu, najmä vošiek, lariev méry hruškovej, larvy aj samičky červov, predovšetkým puklice slivkovej. Mravce žijú v kolóniách a veľmi rýchlo sa rozmnožujú. Navyše majú veľmi dobre vyvinutý a citlivý čuch. Ako teda s nimi bojovať?

Ochrana rastlín v záhrade

Prostriedky proti mravcom

Nežiaduce mravce v budove ničí BAYER GARDEN – Gél na mravce®, čo je kvapalná insekticídna nástraha v tube. Zaberá na mravce (vrátane mravcov faraónskych) vyskytujúce sa v budovách alebo v ich najbližšom okolí. Nástraha je prijímaná ako potrava a zanášaná do hniezd. Pôsobí až 1 mesiac. Obsahuje Bitrex – horké činidlo, ktoré bráni necieľovým druhom, ako je pes, mačka či človek, skonzumovať nástrahu. Aplikuje sa celoročne.

Na výber sú aj ďalšie možnosti, ako je BAYER GARDEN – Granulovaná nástraha proti mravcom® či BAYER GARDEN – Nástraha (domčeky) proti mravcom®.

Bayer Garden nástraha (domčeky) proti mravcom® je určená na ničenie mravcov, ktoré sa vyskytujú v budovách (obytné domy, byty, prevádzky, sklady a pod.) alebo v ich okolí. Domčeky sú bezpečné pre domáce zvieratá. Nástraha ostáva účinná počas minimálne 4 týždňov a nezapácha. Nástraha je prijímaná ako potrava a robotnicami zanášaná do hniezd, kde pôsobí aj na ďalších členov kolónie (larvy a kráľovné), čím zlikviduje celé hniezdo.

Bayer Garden granulovaná nástraha proti mravcom® je určená na ničenie mravcov (mravec čierny a príbuzné druhy) v objektoch a v ich okolí. Mravcami je prijímaná ako potrava, ktorú si odnášajú do hniezd ako potravu pre ostatných členov kolónie. Má rýchly účinok (hniezdo je zničené do 7 – 14 dní od aplikácie) a má dlhodobý efekt. Vrecúško postačí na vyhubenie až 13 hniezd.

Protect Home granulovaná nástraha proti mravcom® ochráni byt, dom, chatu a okolie pred čiernymi, ale aj inými mravcami. Hubí všetky druhy mravcov na balkónoch, terasách, príjazdových cestách a chodníčkoch. Balenie vystačí až na 14 hniezd (10 g prípravku na 1 m2, kde žijú mravce, alebo 1 hniezdo).

Všetky uvedené nástrahy obsahujú Bitrex. Ide o horké činidlo, ktoré zabráni požitiu človekom alebo domácimi miláčikmi.

Veční nepriatelia

Nepriateľ trávnika a úrody

Krta netreba nijako zvlášť predstavovať, jeho činnosť dobre pozná každý záhradkár. Existuje množstvo ľudových receptov, ako s ním bojovať, no zväčša sú málo účinné. Odborníci preto vyvinuli prípravok, ktorý využíva dokonalý čuch krta a výrazne ho odpudzuje.

Veční nepriatelia

Kretox bariéra® je nový kvapalinový koncentrát, ktorý pôsobí rýchlo a účinne krta vypudí z trávnika. Ideálny čas aplikácie je po daždi, keď je pôda mokrá. Prípravok Kretox bariéra® možno kúpiť v 500 ml balení.

 

Zdroj:  PR článok spoločnosti SBM Life Science, s.r.o.

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
  Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
  Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
  Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
  Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
  Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
  Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
  Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
  Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
  Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
  Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu
  Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu