Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol

 • 06.12.2022

Pre Arabov sú datle posvätné a patria medzi základné potraviny. U nás nesmú chýbať na vianočnom stole. Je však mnoho dôvodov, prečo je vhodné konzumovať ich častejšie.

Datle
Foto: Shutterstock

Okrem toho, že sú zásobárňou energie, obsahujú vysoké množstvo vlákniny, čím sú priaznivé pre tráviaci systém. Účinne bojujú proti zápche a sú súčasťou mnohých preháňadiel. Skrývajú však v sebe oveľa viac.

Kráľovná oáz

Datle sú prastarý druh ovocia a datľová palma je pravdepodobne najstarším pestovaným stromom na našej planéte. Datle údajne konzumuje ľudstvo už 8000 rokov. Archeologické nálezy na území Sýrie a Egypta potvrdzujú, že datle existovali už v období neolitu.

Palma datľová (Phoenix dactylifera) pochádza z územia Mezopotámie, kde má na pestovanie výborné podmienky. Miluje slnko a teplo. Táto štíhla, no zároveň mohutná palma môže dosahovať výšku až 30 metrov! Zdravá palma sa dožíva vysokého veku až 100 rokov a plodí najviac v tridsiatom roku. Pod mohutnými listami rastú veľké kvetenstvá, na ktorých môže dozrieť až 1000 datlí. Zber je náročný, čo pridáva datliam na hodnote.

Datle na palme
Vedeli ste, že zmienky o datliach nájdeme v Biblii aj v Koráne? Foto: Shutterstock

Datľové variácie

Veľkosť, farba, aj tvar datlí sa rôznia v závislosti od druhu. Tvar majú rovnako guľatý ako podlhovastý s rozmerom od 3 do 6 cm. Hoci najznámejšie u nás sú podlhovasté datle hnedej farby, na Blízkom Východe sa pestujú aj datle farby medenej, čiernej alebo tmavočervenej. Na svete ale existuje viac než 200 komerčne pestovaných odrôd datlí.

Podľa jednej z legiend boli datle údajne prvou plodinou, ktorú Noe zasadil po príchode na pevninu.

Datle majú zo všetkého ovocia zrejme najvyššiu energetickú hodnotu. Napriek svojej sladkosti nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Sto gramov datlí dodáva telu asi tretinu doporučenej dennej dávky vlákniny. Snáď niet ovocia, ktoré by účinnejšie zahnalo hlad ako práve datle.

Datle na stole
Foto: Shutterstock

Obsah vitamínov v datliach rozhodne stojí za pozornosť

Datle obsahujú všetky vitamíny okrem vitamínu E a biotínu. Niektoré druhy datlí sú až zo 70 % tvorené sacharidmi a obsahujú minimum vody. Obsahujú antioxidanty, najmä polyfenoly. Pod šupkou sa nachádza železo, vápnik, draslík a horčík.

Vysoká koncentrácia kyseliny pantoténovej obsiahnutá v datliach udržiava našu fyzickú i psychickú kondíciu, dodáva nám vitalitu a zvyšuje koncentráciu. Najvýraznejším benefitom datlí je fakt, že sa využívajú ako rýchly zdroj energie. Účinkujú takmer okamžite. Konzumácia datlí je vhodná najmä v čase útlmu pred obedom alebo po ňom.

Datle na palme
Cca 45 g datlí obsahuje 1130 – 1275 kalórií. Foto: Shutterstock

Datľa sladká ako med

Kvalitná datľa by mala byť mäsitá s vysokým obsahom cukru. Sladkosť datlí je rôzna v jednotlivým oblastiach dozrievania. Kým v oblasti Iránu, Kuvajtu, Ománu a Saudskej Arábie sú datle sladké a mäsité, v Afrike dozrievajú suchšie plody. Sušené datle sú bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a sú skvelým antioxidantom. Navyše sa výborne skladujú. Obsah cukru a kalórií v datliach je podobný ako u fíg a hrozienok. V súčasnosti sú najväčšími producentmi datlí Egypt, Irán a Saudská Arábia.

Ekologický rozmer: Palma datľová má široké využitie

Okrem produkcie datlí, ktorá sa z roka na rok zvyšuje, má palma ďalšie významné benefity v danej oblasti. Datľové kôstky sa po vylúpaní využívajú ako krmivo pre ťavy. Listové púčiky zo starých paliem sa spracovávajú ako zelenina. Zo sladkej šťavy z listov sa vyrába víno. Z vlákien, ktoré sú súčasťou datľových listov, sa získa lyko, z ktorého sa pletú rohože a iné praktické predmety.

Datle v dlaniach
Foto: Shutterstock

Benefity konzumácie datlí

 • datle sú bohaté na antioxidanty s vysokým obsahom tanínov, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek
 • zmierňujú zápaly
 • vďaka vysokému obsahu draslíka pôsobia priaznivo na nervový systém
 • obsah rozpustnej vlákniny v datliach pôsobí proti zápche
 • zabraňujú vzniku hemoroidov
 • preventívne pôsobia proti rakovine tráviaceho systému
 • vďaka vysokému obsahu železa sú vhodné ako doplnok stravy pri anémii
 • znižujú množstvo cholesterolu
 • pôsobia proti osteoporóze
 • zabraňujú vzniku aterosklerózy
 • regulujú krvný tlak
 • podporujú rast vlasov
 • zabraňujú vypadávaniu vlasov
 • posilňujú svaly maternice v období tehotenstva
 • v niektorých kultúrach sa verí, že datle pôsobia ako afrodiziakum

Výťažok z palmových jadier obsahuje fytohormóny, ktoré vykazujú významné účinky proti starnutiu. Extrakt z datlí môže bojovať aj proti vráskam.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie