Septóriová škvrnitosť chryzantém (škvrny na chryzantémach)

Tmavohnedé až čierne škvrny na listoch chryzantém spôsobuje septóriová škvrnitosť. Prečítajte si, aké sú možnosti ochrany.

Prejavy

Prejavuje sa vo forme tmavších, tmavohnedých alebo až čiernych škvŕn na najstarších listoch. Počas daždivejšieho počasia bývajú poškodené aj vyššie položené mladšie listy. Listy postupne žltnú a zasychajú, skrúcajú sa okolo stonky, rastliny sú riedko olistené.

Chemická ochrana

Použitie prípravkov Folicur koncentrát alebo Folicur AL (pri zistení prvých príznakov). Postrek treba aplikovať v čase, kedy nesvieti slnko a nie sú avizované zrážky, opkovať ho treba v 10-14 dňových intervaloch.

Ekologická ochrana

Ošetrenie prípravkom BIOTON

Prevencia

Pestovanie chryzantém na slnečných a vzdušných záhonoch, vyhýbanie sa prehusteným porastom a voľba redšieho sponu, zavlažovanie priamo ku koreňom, nie na listy. Primerané prihnojovanie a odburiňovanie porastov.

chryzantémy; septóriová škvrnitosť; fľaky; listy; hustý spon; voda na listoch; zasychanie listov; žltnutie listov; škvrnitosť listov; hnedé škvrny na listoch chryzantémy, čierne škvrny na listoch chryzantémy, fľaky na listoch chryzantémy; choroby chryzantém