Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2021

  • 30.09.2021

Koniec záhradkárskej sezóny sa neúprosne blíži, no napriek tomu je stále čo robiť. Zoraďte si októbrové práce v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Mačka na tekvici v záhrade, opadané lístie

01.10.2021 (deň listov)

Ak už rebarbore zožltli listy, môžeme ju deliť a rozsádzať. Rozvezieme kompost a hnoj na voľné záhony, pod ovocné stromy a kry. Zarýľujeme ho do hĺbky 15 až 20 cm. Pokosíme trávnik, vyhrabeme z neho mach a napadané lístie.

02. – 03.10.2021 (dni plodov)

Zbierame jesenné a zimné odrody ovocia, suché struky fazule. Zbierame aj posledné plody baklažánu. Nedozreté ich zabalíme do papiera a necháme dozrieť v teplej miestnosti. Vysádzame osvedčené odrody ruží a ovocných drevín.

04. – 05.10.2021 (dni koreňov)

Zberáme koreňovú zeleninu. Paštrnák možno zberať neskôr, bude sladší. Vysádzame cibuľu sadzačku, vo vyšších polohách aj cesnak. Na skúšku môžeme vysievať aj petržlen, mrkvu a mak, na jar skôr vzídu.

06. – 07.10.2021 (dni kvetov)

Azalkám, klívii, mučenke a kalám obmedzíme zálievku a uložíme ich v priestore s teplotou +15 stupňov Celzia. Zo záhonov zbierame karfiol a brokolicu. Okrasné trávy nestriháme, pekne zapletieme, dekoratívne zviažeme vrecovinou. Vyberieme zo zeme cibule mečíkov a georgín a necháme ich pre uskladnením preschnúť. Vysádzame ľalie, ruže, trvalky. Dovnútra prenesieme oleander, bugenvileu, brugmansiu, kaméliu, muškáty a iné. Výhonky muškátov skrátime, obmedzíme zálievku.

08. – 09.10.2021 (dni listov)

Polievame ihličnany a vždyzelené listnáče. Rododendrony, hortenzie a vresovité rastliny zasypeme rašelinou (rašelina premiešaná s kôrou). Chráni ich pred mrazom, drží vlahu a zabezpečí kyslú reakciu. Až do nástupu mrazov môžeme množiť trvalky delením. Vyčistíme jazierko a pripravíme ho na prezimovanie. V tomto období dbáme na závlahu chryzantém.

10. – 11.10.2021 (dni plodov)

Vysádzame ovocné dreviny. Zbierame plody jedlých gaštanov a zimné kultivary jadrovín. Chorobami postihnuté ovocie nenechávajme na stromoch, treba ho postriasať a spáliť. Zdravé obraté ovocie uskladňujeme vo vyvetranej pivnici. V skleníku pozbierame papriku a zvyšky rastlín zapracujeme do kompostu.

12. – 13.10.2021 (dni koreňov)

Zbierame koreňovú zeleninu. Pór, čierny koreň a prípadne aj petržlen môžeme v pôde nechať. Do záhonov zapracujeme zelené hnojenie. Vyčistíme záhon malín, černíc, odstránime odumreté výhonky.

14. – 16.10.2021 (dni kvetov)

Prehodíme a prevzdušníme kompost, pokračujeme v dokladaní pozberových zvyškov rastlín, presypávame pôdou. Posledná vrstva má byť pôda. Vysádzame kríčkové a stromčekové ruže. Zo zeme vyberieme zabudnuté hľuzy georgín, kán, montbrécií a mečíkov. Uskladníme ich v pivnici na suchom mieste. Chryzantémy pred nočným mrazom zakryjeme. Skrátime stonky odkvitnutých trvaliek, zakryjeme ich nástielkou z lístia.

17. – 18.10.2021 (dni listov)

Posledné sadenice zimného šalátu presadíme do pareniska. Prezimujú a už koncom marca môžeme zbierať prvú úrodu. Na záhonoch v teplejších oblastiach ešte môžeme nechať čínsku kapustu, hlávkový kel a čakanku. Vysadíme okrasné dreviny s opadavými listami. Ošetríme skalku, rastliny citlivé na vlhko chránime strieškou z plastu, dreva alebo skla, prípadne črepníkom obráteným hore dnom (podložíme kamienok na vetranie).

19. – 20.10.2021 (dni plodov)

Zberáme neskoré zimné odrody ovocia, vyštipujeme veľkokveté chryzantémy. Pripravíme si plán výsadby na budúci rok. Záhony pre plodiny vyžadujúce zásaditú pôdu posypeme vápnom. Vápno môžeme pridať aj do kompostu. Na voľné záhony navozíme maštaľný hnoj a zrýľujeme ich.

21. – 23.10.2021 (dni koreňov)

Do pripravených jám vysádzame ovocné a okrasné dreviny. Do jamy vždy nalejeme aspoň 10 l vody a korene stromčekov skontrolujeme. Poškodené časti koreňov skrátime po zdravú časť. Všetky voľné plochy v záhrade vyčistíme od zvyškov rastlín. Prihrnieme pôdu k mladým stromčekom, viniču, ružiam, trvalkám – ochráni korene pred mrazom.

24. – 25.10.2021 (dni kvetov)

Chryzantémy zakryjeme pred nočným mrazom, zavlažíme. Ak treba, pokosíme ešte trávnik. Skalku, záhony trvaliek a citlivé dreviny pripravíme na prezimovanie. Okrasné trávy nestriháme, zapletieme ich, alebo zviažeme vrecovinou.

26. – 28.10.2021 (dni listov)

Ako zdroj vitamínov si môžeme vysiať na vatu do misky žeruchu. Má univerzálne využitie a môžeme ju pridať do polievok, pomazánok, či do šalátov. Do kvetináča si presadíme trs pažítky. Očistíme a odložíme nepoužívané záhradné náradie. Polejeme ihličnany, vždyzelené listnáče (aj tie v nádobách). Rododendrony, vresovité, hortenzie a čučoriedky zasypeme rašelinou pomiešanou s kôrou. Ochráni ich pred mrazom, zadrží vlahu a zabezpečí kyslú reakciu.

29. – 30.10.2021 (dni plodov)

Vysádzame ovocné stromy. Chúlostivé stromčeky, ako napríklad mladé broskyne, treba na zimu obaliť papierom, alebo čečinou, aby nezmrzli. Všetky čerstvo vysadené stromčeky treba za suchého počasia polievať, a to aj počas zimy. Môžeme vysádzať aj ovocné kríky – ríbezle a egreše. Kmene stromov očistíme cirokovou kefou od lišajníkov a machu, odstránime tým aj skrytých škodcov.

31.10.2021 (deň koreňov)

Prihrnieme pôdu k mladým stromčekom, viniču, ružiam, trvalkám, ochráni korene pred mrazom. Rýľujeme voľné záhony, vysádzame cesnak.

 

 

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z