Ako pestovať a prezimovať mandevilu

  • 06.10.2019

Mandevila upúta už na prvý pohľad. Jej pestovanie nie je až tak náročné, no čo sa týka prezimovania, často sa stretávame s neúspechom. Poradíme vám, ako na to.

Červená mandevila

Rod mandevila (Mandevilla, starší názov Dipladenia) pochádza z tropickej Ameriky, kde je známych asi 100 druhov. Väčšinou sa pestujú krížence s nápadnými ružovými a bielymi kvetmi, k tým najznámejším patria M. splendens, M. boliviensis a tiež M. laxa s bielymi voňavými kvetmi, ktorá znáša aj slabý mráz, no opadajú jej listy. V ponuke kvetinárstiev a záhradných centier sa pomerne často vyskytuje jej ružový kultivar ,Afrodite’.

Mandevila v kvetináči

Opora je nevyhnutnosť

V domovine vo voľnej pôde dorastá mandevila do 4 m. U nás, pestovaná v nádobách v interiéri, dosiahne výšku okolo 1,5 – 2 m. Kvitne od mája do prvých jesenných mrazov. Kvety s priemerom 3 – 4 cm vyniknú pri pestovaní na opore, najlepšie na širšej mriežke. Podobne ako iné rastliny z tropického pásma patrí k druhom náročnejším na starostlivosť, pretože je ťažké imitovať v byte tropické podmienky.

Ružové kvety mandevila

Výber stanovišťa a prezimovanie

V interiéri jej vyhradíme slnečné a vzdušné stanovište. Výdatne ju zalievame a hnojíme hnojivom s vyšším obsahom fosforu na podporu kvitnutia. Cez leto jej prospieva pobyt vonku v polotieni. Pred prvými jesennými mrázikmi ju prenesieme do skleníka alebo interiéru. Prezimuje na svetlom chladnom mieste s teplotou minimálne 10 °C. V zime ju polievame menej, iba tak, aby substrát nepreschol.

Mandevila v obchode, kvetinárka

Presádzanie a rozmnožovanie

Skoro na jar skrátime dlhé tenké výhonky, čím podporíme rozkonárenie do šírky. Mandevila je citlivá na presádzanie. Ak je to nevyhnutné, presadíme ju do nádoby s priemerom o cca 2 cm väčším, ako mala pôvodná. Nové rastliny môžeme dopestovať na jar z odrezkov.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóobá
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik