Ako pestovať a prezimovať mandevilu

  • 06.10.2019

Mandevila upúta už na prvý pohľad. Jej pestovanie nie je až tak náročné, no čo sa týka prezimovania, často sa stretávame s neúspechom. Poradíme vám, ako na to.

Červená mandevila

Rod mandevila (Mandevilla, starší názov Dipladenia) pochádza z tropickej Ameriky, kde je známych asi 100 druhov. Väčšinou sa pestujú krížence s nápadnými ružovými a bielymi kvetmi, k tým najznámejším patria M. splendens, M. boliviensis a tiež M. laxa s bielymi voňavými kvetmi, ktorá znáša aj slabý mráz, no opadajú jej listy. V ponuke kvetinárstiev a záhradných centier sa pomerne často vyskytuje jej ružový kultivar ,Afrodite’.

Mandevila v kvetináči

Opora je nevyhnutnosť

V domovine vo voľnej pôde dorastá mandevila do 4 m. U nás, pestovaná v nádobách v interiéri, dosiahne výšku okolo 1,5 – 2 m. Kvitne od mája do prvých jesenných mrazov. Kvety s priemerom 3 – 4 cm vyniknú pri pestovaní na opore, najlepšie na širšej mriežke. Podobne ako iné rastliny z tropického pásma patrí k druhom náročnejším na starostlivosť, pretože je ťažké imitovať v byte tropické podmienky.

Ružové kvety mandevila

Výber stanovišťa a prezimovanie

V interiéri jej vyhradíme slnečné a vzdušné stanovište. Výdatne ju zalievame a hnojíme hnojivom s vyšším obsahom fosforu na podporu kvitnutia. Cez leto jej prospieva pobyt vonku v polotieni. Pred prvými jesennými mrázikmi ju prenesieme do skleníka alebo interiéru. Prezimuje na svetlom chladnom mieste s teplotou minimálne 10 °C. V zime ju polievame menej, iba tak, aby substrát nepreschol.

Mandevila v obchode, kvetinárka

Presádzanie a rozmnožovanie

Skoro na jar skrátime dlhé tenké výhonky, čím podporíme rozkonárenie do šírky. Mandevila je citlivá na presádzanie. Ak je to nevyhnutné, presadíme ju do nádoby s priemerom o cca 2 cm väčším, ako mala pôvodná. Nové rastliny môžeme dopestovať na jar z odrezkov.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóobá
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov