5 skvelých tipov, ako využiť opadané lístie

  • 21.10.2021

Šuchoce nám pod nohami, keď sa prejdeme po jesennej záhrade. Pošmykneme sa na ňom, keď ho necháme na terase. Na jeseň je všade a bola by veľká škoda, keby skončilo ako odpad v zbernom dvore. Dajme mu šancu a využime ho v záhrade naplno. Ako teda využiť opadané lístie?

Lístie v záhrade

1. Listovka

Ak sa nám nechce listy zbierať, listová hrabanka je jednoduchým a užitočným spôsobom, ako využiť nahrabané lístie na kope. Po rozklade kopy lístia vznikne tzv. “listová hrabanka”, ktorá sa dá využiť ako čerstvá organická zložka na obohatenie všetkých typov pôdy.

Rýchlejšia a výživnejšia bude, ak si dáme trocha viac námahy a listy nadrvíme. Dobrým pomocníkom nám môže byť záhradná drvička či kosačka. Kopu potrebujeme zahriať a to nám umožní dusík. Do listovky ho pridáme v podobe hnoja v pomere 1:5. Tento efekt dosiahneme aj pridaním pokosenej trávy. Raz za dva až tri týždne hromadu otočíme, aby sa listy prevzdušnili a rozkladali rýchlejšie.

Na listovku môžeme použiť všetky druhy listov, dokonca aj orechové. Listy zo stromov sú doslova vitamínovou bombou pre pôdu.

Kopa lístia v záhrade

2. Zazimovanie rastlín

Opadané lístie môžeme použiť aj ako ochranu pred mrazom. Rastliny, ktoré potrebujú zazimovať nám budú vďačné za prírodnú a teplú perinu, ktorú im listy poskytnú. Na lístie nasypeme aj trocha hliny, aby ich neodfúkol vietor. Navyše lístie pomôže udržať pôdu vlhkú a postupným rozkladom zabezpečí rastlinám i výživu.

Vrstva nástielky by nemala presiahnuť viac ako 5 centimetrov. Na jar ju nezabudnime zo záhonov odstrániť, aby sme rastlinám umožnili prístup k svetlu a vzduchu. Takúto nástielku určite ocenia trvalkové záhony a ochránime ňou aj korene okrasných krov pred mrazmi.

Ochrana rastliny pred mrazom pomocou mulču z lístia

3. Úkryt pre ježka

Tento roztomilý tvor by mal byť vítaný v každej záhrade. Živí sa slimákmi, hmyzom, húsenicami a larvami. Poradí si dokonca aj s myšami či hadmi. Ježko je skvelým a ekologickým spôsobom, ako sa týchto neželaných hostí môžeme zbaviť.

O svoju úrodu ovocia a zeleniny sa báť nemusíme. Ježko totiž nie je vegetarián. Nechajme mu preto v záhrade väčšiu kopu lístia a pridajme občas aj niečo na prilepšenie – kúsok mačacej alebo psej konzervy. Ešte viac sa mu zavďačíme varenými rybami, mäsom alebo vajíčkom. Prikrmujeme ho len občas, aby naďalej požieral záhradných škodcov. Okrem toho môžeme listy použiť ako podstieľku pre hospodárske zvieratá.

4. Kompost

Na dobrý kompost sa snažíme vyberať zdravé listy bez napadnutia škodcov alebo plesne. Samozrejme, že v záhrade nie je čas hrať sa na popolušku, preto si môžeme dopomôcť napríklad vápnom, ktoré primiešame do lístia. Takto ošetrené lístie môžeme pridať do kompostéra až po dvoch týždňoch.

Pred kompostovaním je vhodné listy podrviť. Do kompostéra sa hodí najviac suché lístie bez ohľadu na jeho druh. Na kompostovanie sú vhodné aj listy z orecha alebo duba, hoci tie sa rozkladajú o niečo pomalšie. Raz za dva týždne kompost premiešame. Zo zhnitých listov vznikne hustý a výživný kompost, ktorý reguluje zápach a dopraje pôde veľa živín.

Kompost z trávy a lístia

5. Mulč

Ide o kosenie trávnika kosačkou tak, aby sa pokosená tráva rozomlela na čo najmenšie kúsky bez zberu s tým, že materiál sa ponechá na ploche ako hnojivo. Výška trávnika by nemala klesnúť pod približne 5 – 6 centimetrov, aby bol trávnik schopný prijať toto množstvo hmoty. Po niekoľkonásobnom mulčovaní je potrebné povrch trávnika prevzdušniť.

Mulčujeme iba vtedy, keď je trávnik, na ktorom je lístie napadané, aktívne, teda pri vonkajšej teplote nad 6 °C. Lístie musí byť okrem toho suché, neprilepené a nepremrznuté. Práca je najefektívnejšia predovšetkým v októbri a začiatkom novembra.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz