9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Je to každoročný boj mnohých záhradkárov. Slizniaky majú neobmedzený apetít a je len málo rastlín, ktorými pohrdnú. Existuje niekoľko spôsobov, ako s nimi bojovať. Zozbierali sme pre vás overené tipy.
Zbieranie
Najrozšírenejšou metódou je klasické zbieranie. Vyžaduje si trpezlivosť, dobré oči, vedro, baterku a zdravú chrbticu. Vybavení týmto arzenálom sa môžeme neskoro večer, alebo naopak skoro ráno, vybrať na lov. Pokiaľ si chceme hľadanie uľahčiť, porozkladajme po záhrade ploché dosky. Slimáky sa pod ne ukryjú a ráno ich tam nájdeme aj v prípade, že sme si zdriemli trochu dlhšie.
Pozbierané ich môžeme vyniesť mimo záhrady a na ďalší deň všetko zopakovať (pretože sa vrátia ako bumerang a nezabudnú priviesť aj posily), alebo ich zalejeme vriacou vodou. Vychladnutú vodu s telesnými pozostatkami následne môžeme vyliať na kompost.
Prekážky
Slimáky sú, ako je známe, celkom pomalé. Neohúri ich žiaden „beh“ cez prekážky, preto im pokazíte náladu aj tým, ako okolo hriadok rozsypete drsný materiál. Znechutia ich rozdrvené vaječné alebo orechové škrupiny, piliny, popol, hradba z hrubšieho piesku, štrk.
Aromatické rastliny
Slimáky veľmi neobľubujú voňavé rastliny. Preto sa proti nim môžete brániť výsadbou voňavých rastlín okolo záhonov. Odpudzuje ich:
- cesnak,
- tymian,
- šalvia,
- kôpor,
- levanduľa,
- pivónie,
- petržlen,
- materina dúška,
- nechtík,
- okrasné trávy.
Pivné pasce
U mnohých záhradkárov sú pivné pasce najčastejším spôsobom boja proti slimákom. 7dcl pohár zakopeme do zeme tak, aby z neho trčal centimetrový okraj a do výšky asi 2/3 pohára nalejeme pivo. Pivo sa dá nahradiť droždím, ktoré rozmiešame vo vode. V takto pripravenej pasci sa slimáky utopia.
Ovsené vločky
Slizniaky nevedia stráviť ovsené vločky. V slimačích útrobách napučia a slimák následne hynie.
Káva
Proti slizniakom údajne účinne pôsobí aj káva. Kofeín, ktorý my každé ráno oceňujeme, pôsobí na slizniaky ako neurotoxín. Kávu môžeme rozsypať okolo rastlín a ak to chceme poistiť, rastliny postriekame silnejším kávovým výluhom.
Vysoká prekážka
Ako prirodzená prekážka okolo záhonov môže slúžiť do zeme zapustený plech s okrajom ohnutým smerom von. Celkovo by mal zo zeme trčať do výšky asi 15 cm. Tento spôsob mechanickej zábrany sa mimoriadne osvedčil už u viacerých zúfalých záhradkárov.
Parazitická hlística
Za týmto ľubozvučným menom sa skrýva 1mm „veľký“ tvor (Phasmarhabditis hermaphrodita), ktorý aktívne vyhľadáva slimáky, prenikne do nich dýchacím otvorom a napadnutý jedinec prestáva žrať a hynie. Hlístice sa aplikujú postrekom.
Elektrické ohrady
Nemusíte mať vysokú školu elektrotechnickú, napriek tomu to zvládnete. Dva tenučké drôty potiahnite okolo miesta, ktoré chcete ochrániť. Veďte ich vedľa seba tak, aby boli od seba vzdialené na šírku tela slimáka. Môžete ich prichytiť o drevené lišty. V okruhu ich napojíme na 9V batériu. Slimák pri snahe preliezť touto prekážkou telom drôty spojí a výboj ho usmrtí.
Chémia ako posledná možnosť
Ak sa vám nechce zbierať, stavať prekážky a pasce, sadiť aromatické rastliny, či postrekovať hlísticou, stále je k dispozícii mnoho chemických prípravkov. Treba si však uvedomiť, že táto chémia môže preniknúť až do pôdy. Ak máte domáce zviera, dajte si pozor na to, aby prípravok neobsahoval látku Methiocarb, ktorá môže uškodiť aj im. Prednosť dajte výrobkom na báze fosforu a železa, ktoré sú pre ostatné zvieratá neškodné.
Problém so slimákmi pomôžu vyriešiť aj kačice, ježkovia, ropuchy alebo užovky. Vyhnite sa však použitiu soli v záhrade, soliť si hriadky nie je zrovna šťastná metóda.
Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek metódu, prajeme vám pevné nervy!
Galéria k článku
Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň.ja som po záhrade rosipal granule proti slimakom až potom som zistil ž…