Martin Čurda radí: Ako sa zbaviť slizniakov v záhrade?

  • 05.07.2019

Máme problém so slizniakmi, ktoré nám každoročne zamoria zeleninovú záhradu. Skúšali sme ich zberať ručne a nastavovali sme im aj pivové pasce, no zdá sa nám, že z roka na rok ich počet rastie.

Slizniak v záhrade

Najväčší problém so slizniakmi je v záhradách s tienistými a vlhkými miestami, keďže tieto tvory obľubujú vyššiu vlhkosť prostredia. V suchých záhradách sa vo väčších množstvách objavujú v daždivých rokoch. Väčšina ich tela je zložená z vody, preto potrebujú produkovať veľké množstvo hlienu, aby prežili. Aj preto sú aktívne viac v noci. Keďže sú hermafrodity, každý z nich môže klásť vajíčka, takže sa rýchlo rozmnožujú.

Súčasťou boja proti nim je i zmenený režim starostlivosti o záhradu. Predovšetkým – polievajte len ráno. Ak voda prenikne do pôdy ráno, slnko jej povrch vysuší ešte pred poludním. Večer a v noci tak budú mať slizniaky výrazne nižší rádius pohybu.

Okrem toho odstráňte zo záhrady všetko, kde sa môžu cez deň ukrývať, napríklad staré drevo, haraburdy, neporiadok. Ani často odporúčané mulčovanie v tomto prípade nie je vhodné.

Slizniak v záhrade

Pomôže aj pestovanie na vyvýšených záhonoch s kovovým obrubníkom proti slizniakom, ktoré má prierez číslice „1“. Okolo záhonov vysaďte aromatické druhy, ktoré slizniakom nevoňajú – pažítku, cibuľu a cesnak či bylinky ako tymian, rozmarín a fenikel.

Osvedčeným ľudovým receptom sú pivné pasce. Ideálne na ne sú veľké tégliky z jogurtu, ktoré naplníte do polovice pivom. Pascu, v ktorej sa slimáky utopia, stačí kontrolovať každý druhý deň. Našimi spojencami sú aj slimáky s ulitou, ktoré požierajú vajíčka slizniakov. Veľmi účinné sú kačky – indické bežce, ktorým slizniaky veľmi chutia.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?