Nechtík lekársky: 5 dôvodov, prečo si ho vysiať do vlastnej záhrady

  • 24.04.2019

Nechtík lekársky (Callendula officinalis), všestranná liečivá bylinka, ktorá záhradu okrášli, včely poteší a pomôže zvonka aj vnútorne. Apríl je ideálny mesiac na výsev priamo do pôdy.

Nechtík lekársky: 5 dôvodov prečo si ho vysiať do vlastnej záhrady

Dorastá do výšky približne pol metra a vytvorí pekný kvetový záhon. Žiadna oštara s ním nie je. Na konci sezóny jeho zvyšky  jednoducho zlikvidujete. Ide o jednoročnú rastlinu, vysievame každý rok. Na voľnom záhone bez fólií sa rád vysemení aj sám, potom to máte bez roboty.

Semienka si môžete získavať vlastné ľahko po úplnom odkvitnutí a usušení kvetu. Sľúbili sme 5 konkrétnych dôvodov, prečo neváhať a vysievať. Tu sú pod po bode podrobne:

1. Aby ste mali z čoho variť účinný liečivý čaj

Celú sezónu kvetu môžete zbierať rozkvitnuté oranžové hlávky nechtíka na sušenie. Napriek tomu, že sú relatívne šťavnaté a masívne, uschnú aj bez sušičky. Sušiť sa môžu celé kvety, ale aj opatrne obtrhané lupienky.

Nechtík lekársky

Ideálne v  jednej vrstve v prievane a tieni dole hlávkami. Čaj z nechtíkových kvetov je lahodný, len jemne horkastý, zlatistej farby, hodí sa do rôznych zmesí.

Nechtík lekársky

Je to prírodné antibiotikum, antioxidant, má protizápalové účinky. Využijete aj pri bežnom pití na imunitu, ale aj pri liečbe. Účinný pri prechladnutí, chrípke, pri zažívacích ťažkostiach, dokonca aj pri migréne. Pri bolestivej silnej menštruácii treba piť čaj už týždeň pred jej začatím.

Nechtík lekársky

2. Aby ste mali z čoho spraviť legendárnu masť

Kvety nechtíka sú rovnako výborné na použitie zvonka. Buď ako olej alebo ako masť. Základ sa robí ako olejový macerát a potom sa môžete rozhodnúť, či preferujte skôr takúto formu alebo olej zahustíte a spravíte masť.

Nechtík lekársky

Kvety je lepšie nakladať do oleja jemne obschnuté, aspoň 24 hodín, vyjdú chrobáčikovia a odparí sa voda. Natlačíme do pohára zalejeme rastlinným za studena lisovaným olejom, ktorý kupujem najlacnejšie na váhu v lekárni s laboratóriom.

Nechtík lekársky

Väčšinou sa necháva macerovať rastlina v oleji aspoň dva týždne na slnečnej parapete alebo 4-5 týždňov v tieni. Podstatné je mať ponorené všetky časti v oleji, aby nezačali konce nad hladinou plesnivieť. Scedený olej sa už dá používať na natieranie suchých miest, poranení, ekzémov, pri akné a podobne.

Nechtíková masť

Ak vám viac vyhovuje masť, pridajte do zahrievajúceho sa nechtíkového oleja včelí vosk, prípadne trochu lekárenského lanolínu, bambucké maslo, čo vám vyhovuje viac. Klasicky sa masť pripravovala v rozohriatej nesolenej bravčovej masti, kde sa čerstvé nasekané kvety celý deň lúhujú.

Nechtík lekársky

3. Aby ste mohli bojovať proti bradaviciam

Rastlina je účinná aj proti tomuto nepríjemnému neduhu. Treba ju však v čerstvom stave a nielen kvety. Odšťavíme nasekané stonky, listy aj kvety. Ideálne nazbierané po daždi alebo odšťavovať umyté, ešte vlhké. Získanou šťavou sa potiera postihnuté miesto. Šťavu skladovať v chladničke.

Nechtík lekársky

4. Aby bol váš vývar ešte žltší

Je to taká drobná finta. Pri varení vývaru pridajte k záveru 2-4 kvety sušeného nechtíka. Uvoľnia sa do neho v malom množstve liečivé látky, chuť neovplyvní a nepatrne prifarbí do žlta.

Nechtík lekársky

Vývar

5. Aby bola vaša záhrada krajšia

Nechtík je vyslovene oku lahodný kvet, kvitne od neskorej jari do hlbokej jesene.

Nechtík lekársky

Včelám poskytuje nektár i peľ. Pôsobí ako repelent, odpudzuje niektorých škodcov podobne ako aksamietnica.

Nechtík lekársky

Rásť bude spoľahlivo takmer na akomkoľvek stanovisku, ak by si však mohol vybrať, uprednostní záhon pred kvetináčom a skôr slnko ako tieň, zálievku striedmejšiu, žiadne premáčanie.

 

 

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke