Aj chryzantéma zo supermarketu môže prezimovať. Dodržte tieto pravidlá a rovnakú radosť vám urobí aj o rok

  • 29.10.2021

Chryzantémy mnohí ľudia považujú za jednoročné rastliny, ktoré po odkvitnutí skončia v tom lepšom prípade aspoň v komposte.

Jesenné zátišie pri vchodových dverách

Možno niektorých prekvapíme, ale aj chryzantéma môže pri správnej starostlivosti prezimovať a uchovať sa ako trvalka. Prezimovať chryzantému zo supermarketu je jednoduché. Stačí dodržať pár účinných pravidiel.

Ako zazimovať chryzantému zo supermarketu?

V prvom rade rastlinu zbavíme všetkých kvetov a zostriháme ju približne o 5 centimetrov. Následne ju zasadíme do vopred pripraveného záhonu s humóznou a priepustnou pôdou.

Teraz nasleduje najdôležitejší úkon prezimovania. Chryzantému poctivo poprikrývame organickým materiálom. Použiť môžeme kyprý kompost alebo výživnú listovú hrabanku. Pokiaľ ich nemáme, výborne nám na tento účel poslúži aj seno alebo slama. Na záver ju zakryjeme vetvičkami čečiny. Týmto postupom chryzantému dokážeme zazimovať presne tak, ako väčšinu trvaliek.

Chryzantémy v kvetináčoch

Po zime ju opäť ostriháme

Na jar odstránime vetvičky čečiny a jemne odhrabeme zvyšky organického materiálu, ktorý počas celej zimy chryzantému vyživoval a zároveň ochránil pred mrazom. Výhonky zostriháme približne o polovicu dĺžky a prihnojíme vodorozpustným hnojivom na trvalé rastliny. Zhruba o tri týždne chryzantému pohnojíme dlhodobo pôsobiacim hnojivom. Počas leta ju pravidelne polievame a na jeseň sa tešíme z krásne zakvitnutých kvetov.

Pokiaľ sme zasadili miniatúrne chryzantémy zakúpené v supermarkete, počítajme s tým, že z nich môže vyrásť klasický, až meter a viac vysoký krík. Chryzantémy predávané v supermarketoch totiž nie sú miniatúrnou odrodou, ale sú len ošetrené rastovým spomaľovačom. Pri výbere miesta na výsadbu preto nezabúdajme, že nás rastlina môže prekvapiť svojou zdvojnásobenou výškou a šírkou.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám