Aj chryzantéma zo supermarketu môže prezimovať. Dodržte tieto pravidlá a rovnakú radosť vám urobí aj o rok

  • 29.10.2021

Chryzantémy mnohí ľudia považujú za jednoročné rastliny, ktoré po odkvitnutí skončia v tom lepšom prípade aspoň v komposte.

Jesenné zátišie pri vchodových dverách

Možno niektorých prekvapíme, ale aj chryzantéma môže pri správnej starostlivosti prezimovať a uchovať sa ako trvalka. Prezimovať chryzantému zo supermarketu je jednoduché. Stačí dodržať pár účinných pravidiel.

Ako zazimovať chryzantému zo supermarketu?

V prvom rade rastlinu zbavíme všetkých kvetov a zostriháme ju približne o 5 centimetrov. Následne ju zasadíme do vopred pripraveného záhonu s humóznou a priepustnou pôdou.

Teraz nasleduje najdôležitejší úkon prezimovania. Chryzantému poctivo poprikrývame organickým materiálom. Použiť môžeme kyprý kompost alebo výživnú listovú hrabanku. Pokiaľ ich nemáme, výborne nám na tento účel poslúži aj seno alebo slama. Na záver ju zakryjeme vetvičkami čečiny. Týmto postupom chryzantému dokážeme zazimovať presne tak, ako väčšinu trvaliek.

Chryzantémy v kvetináčoch

Po zime ju opäť ostriháme

Na jar odstránime vetvičky čečiny a jemne odhrabeme zvyšky organického materiálu, ktorý počas celej zimy chryzantému vyživoval a zároveň ochránil pred mrazom. Výhonky zostriháme približne o polovicu dĺžky a prihnojíme vodorozpustným hnojivom na trvalé rastliny. Zhruba o tri týždne chryzantému pohnojíme dlhodobo pôsobiacim hnojivom. Počas leta ju pravidelne polievame a na jeseň sa tešíme z krásne zakvitnutých kvetov.

Pokiaľ sme zasadili miniatúrne chryzantémy zakúpené v supermarkete, počítajme s tým, že z nich môže vyrásť klasický, až meter a viac vysoký krík. Chryzantémy predávané v supermarketoch totiž nie sú miniatúrnou odrodou, ale sú len ošetrené rastovým spomaľovačom. Pri výbere miesta na výsadbu preto nezabúdajme, že nás rastlina môže prekvapiť svojou zdvojnásobenou výškou a šírkou.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?