Ako si rozmnožiť chryzantémy pomocou odrezkov

  • 17.04.2020

Chryzantémy zažili v posledných rokoch veľký návrat ako rastliny vhodné na obrubu širších záhonov. Leto a jeseň dokážu (podľa odrody) spestriť kvetmi rôznorodých farieb. Teraz je vhodný čas na ich rozmnožovanie pomocou odrezkov.

Chryzantéma v črepníku, záhradné lopatky

Tieto bujaro rastúce rastliny majú sklon rýchlo starnúť, čo sa prejavuje oslabením rastu v strede trsu. Obvodové výhonky sú pritom stále pevné a zdravé. Trsy udržíme silné a produktívne, ak si ich obnovíme každých pár rokov pomocou koreňových odrezkov. Necháme ich zakoreniť v pôde v parenisku alebo v kvetináči na okennom parapete.

Krok za krokom

1. Výber výhonov

Z vonkajšieho obvodu trsu vyberieme silné výhony dlhé 5 – 7 cm. Odstrihneme ich záhradníckymi nožnicami a vložíme do polyetylénového vrecka, aby nepreschli.

Chryzantéma, listy

2. Odstránenie spodných listov

Odstránime všetky spodné listy a necháme na vrchu iba jeden až dva páry. Potom vyštipneme vrcholček, aby sme podporili rast výhonov. Spodnú časť stonky zrežeme pod listovým uzlom.

3. Umiestnenie do kvetináča

Väčší kvetináč naplníme rašelinovým substrátom alebo kompostovou pôdou a napicháme doň odrezky. Prstami ich utlačíme. Substrát necháme nasiaknuť vodou a uložíme do pareniska.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?