Ako si rozmnožiť chryzantémy pomocou odrezkov

  • 17.04.2020

Chryzantémy zažili v posledných rokoch veľký návrat ako rastliny vhodné na obrubu širších záhonov. Leto a jeseň dokážu (podľa odrody) spestriť kvetmi rôznorodých farieb. Teraz je vhodný čas na ich rozmnožovanie pomocou odrezkov.

Chryzantéma v črepníku, záhradné lopatky

Tieto bujaro rastúce rastliny majú sklon rýchlo starnúť, čo sa prejavuje oslabením rastu v strede trsu. Obvodové výhonky sú pritom stále pevné a zdravé. Trsy udržíme silné a produktívne, ak si ich obnovíme každých pár rokov pomocou koreňových odrezkov. Necháme ich zakoreniť v pôde v parenisku alebo v kvetináči na okennom parapete.

Krok za krokom

1. Výber výhonov

Z vonkajšieho obvodu trsu vyberieme silné výhony dlhé 5 – 7 cm. Odstrihneme ich záhradníckymi nožnicami a vložíme do polyetylénového vrecka, aby nepreschli.

Chryzantéma, listy

2. Odstránenie spodných listov

Odstránime všetky spodné listy a necháme na vrchu iba jeden až dva páry. Potom vyštipneme vrcholček, aby sme podporili rast výhonov. Spodnú časť stonky zrežeme pod listovým uzlom.

3. Umiestnenie do kvetináča

Väčší kvetináč naplníme rašelinovým substrátom alebo kompostovou pôdou a napicháme doň odrezky. Prstami ich utlačíme. Substrát necháme nasiaknuť vodou a uložíme do pareniska.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád