Ako a kedy rezať hurmikaki?

  • 17.04.2022

Zasadili sme si stromček hurmikaki. Vyžaduje si pravidelný rez? Kedy a ako ho rezať?

Hurmikaki

Ebenovník rajčiakový (kaki, hurmikaki, persimmon) sa tvaruje do guľovitej koruny podobne ako marhuľa do priemeru 3 – 4 m podľa odrody.

Základný výchovný rez sa robí na jeden hlavný (terminál) a tri bočné výhonky. Ebenovníky nie sú extra náročné na rez, po výchovnom reze odporúčam len udržiavací rez, ktorým udržíme korunku presvetlenú. Odstraňujeme aj zlomené a dovnútra smerujúce konáriky. Ideálne je strihať stromčeky od polovice apríla do mája alebo v lete podľa potreby.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?