Ako a kedy rezať hurmikaki?

  • 17.04.2022

Zasadili sme si stromček hurmikaki. Vyžaduje si pravidelný rez? Kedy a ako ho rezať?

Hurmikaki

Ebenovník rajčiakový (kaki, hurmikaki, persimmon) sa tvaruje do guľovitej koruny podobne ako marhuľa do priemeru 3 – 4 m podľa odrody.

Základný výchovný rez sa robí na jeden hlavný (terminál) a tri bočné výhonky. Ebenovníky nie sú extra náročné na rez, po výchovnom reze odporúčam len udržiavací rez, ktorým udržíme korunku presvetlenú. Odstraňujeme aj zlomené a dovnútra smerujúce konáriky. Ideálne je strihať stromčeky od polovice apríla do mája alebo v lete podľa potreby.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli