Hurmikaki: Obľúbené neskoré ovocie, ktoré dopestujete aj vo svojej záhrade

  • 13.01.2021

Plody ebenovníka rajčiakového, známe ako hurmikaki či kaki, pripomínajú tvarom paradajku a chuťou kombináciu zrelého jablka, cukrového melónu a mrkvy. Hoci toto zdravé ovocie, podporujúce imunitu, pôsobí cudzokrajne, môžeme ho pestovať aj vo vlastnej záhrade.

Hurmikaki: Obľúbené neskoré ovocie, ktoré dopestujete aj vo svojej záhrade

Zdravé a chutné

Plody obsahujú okrem vody necelých 20 % cukrov, vitamíny C, A a z minerálnych látok meď, draslík, fosfor, železo a horčík. Sú spoľahlivým antioxidantom, zbavujú únavy a zrýchľujú metabolizmus.

Ako pestovať hurmikaki

Hoci tento ovocný druh pochádza zo subtropických oblastí východnej Ázie, dá sa prekvapivo dobre pestovať aj v našich podmienkach, a to v tvare kra alebo malého stromu. Všeobecne sa uvádza, že pestovanie ebenovníka je vhodné skôr do vinohradníckych oblastí, no môžeme to skúsiť aj v lokalitách s drsnejšou klímou.

Prvé dve zimy bývajú väčšinou rozhodujúce, a ak ich drevina prežije, je pravdepodobné, že ju už žiadny mráz nespáli. V prvých rokoch sa preto odporúča pestovanie v nádobe a zimovanie na chránenom mieste. Ak riskneme výsadbu priamo do záhrady, rastlinu v najchladnejších mesiacoch chránime aspoň bielou netkanou textíliou.

Ako pestovať hurmikaki

Ebenovník bude najlepšie prosperovať na slnku v blízkosti fasády domu, podobne ako marhule. Pôda by mala byť dobre priepustná a výživná, najlepšie vyhnojená kompostom. Predovšetkým už plodiace rastliny sú náročné na zálievku. Pri voľbe odrody si dáme pozor, či ide o jedno- alebo dvojdomú rastlinu. Dá sa dopestovať výsevom alebo potápaním konárov.

V domovine vysoký strom

Ebenovník je vo svojej domovine cenený nielen pre chutné a zdravé plody, ale aj pre svoje drevo, nazývané čierny eben. Kým v domovine ebenovník dorastá do takmer 30 m, u nás je to zvyčajne okolo 2 až 3 m.

Zber a uskladnenie

Skoré odrody dozrievajú v priebehu septembra, pri neskorých bývajú plody jedlé v priebehu októbra alebo až koncom novembra. Ak sú trpké, necháme ich dva-tri týždne odležať pri izbovej teplote, trpkosť sa stratí.

Hurmikaki sa dá skladovať krátkodobo pri izbovej teplote alebo v chladničke. Plody je možné sušiť.

Ako pestovať hurmikaki

Naša voľba odrôd

  • Rojo Brillante – plodí aj bez opelenia, mrazuvzdorná do –18 °C
  • Saijo – jedna z najchutnejších odrôd, nevyžaduje opeľovače.
  • Ragno – plody sú bez kôstok, dajú sa zberať už od septembra, nepotrebuje opeľovače.

Viete, že…

… tento druh a jeho plody sú označované niekoľkými názvami? Hovorí sa im hurmikaki, kaki, hurma, churma, medové jablko či persimmon, v Česku tomel.
… ebenovníkov, ktorých plody stoja za ochutnanie a dajú pestovať aj u nás, je viacero? Okrem ebenovníka rajčiakového pri dobrej ochrane pred mrazmi u nás porastú aj ebenovník virgínsky alebo datľový.
… ak si plody kúpite, treba ich nechať pár dní dozrieť pri izbovej teplote? V prípade niektorých odrôd pestovaných v záhrade to nie je nutné, plody totiž dozrejú už na vetvách.

Hurmikaki

Hurmikaki v kuchyni

Dobre dozreté kaki (hurmikaki) pripomína konzistenciou džem a aj v čerstvom stave sa dá ľahko roztierať. Veľmi chutné je aj v kombinácii s tvarohom, mäkkým syrom, orechmi či vanilkou. Používa sa do kokteilov, džemov, šalátov, koláčikov .

Dezert

Tri veľké plody olúpeme, zbavíme semienok a rozmixujeme. Zmiešame s 1 balením mascarpone, lyžicou cukru a štipkou škorice. Podávame vychladené.

Nátierka

Olúpané plody rozmixujeme, zmiešame s tvarohom, lyžicou medu a vanilkovými semienkami. Najlepšie chutí v kombinácii s vianočkou.

 

 

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky