Ako dosiahnuť aby zornica opakovane kvitla?

  • 24.01.2018

Zornica (Hippeastrum), ľudovo nazývaná aj amarylka, je jedna z najkrajších cibuľovín pestovaných v interiéri. Kvitne v zime a je nádhernou ozdobou bytu.

Ako dosiahnuť aby zornica opakovane kvitla?

Giganticky pôsobiace kvety sa však neobjavia len tak. Predchádza tomu obdobie vegetačného pokoja. Teda keď rastlina odkvitne, zemina vyschne a zožltnú jej listy, potrebuje dva až tri mesiace pokoj. Vtedy cibule umiestnite na suché a chladné miesto. Ak to neurobíte, resp. nedoprajete rastline sucho na určitý čas, nezakvitne.

Zornica má rada teplé a svetlé miestnosti a okenné parapety, v čase kvitnutia však potrebuje chlad. Puky sa krajšie sfarbia a aj kvitnúť budú dlhšie. Ak je rastlina umiestnená na tmavšom mieste, obvykle nekvitne. Preto sa neodporúča pestovať ju na oknách orientovaných na sever. Zemina musí byť kyprá a výživná (na dne nádoby je potrebná drenáž). Najmä v čase kvitnutia sú dôležité pravidelná zálievka a prísun živín. Na nich si dáme záležať až do odkvitnutia a zožltnutia listov. Vhodné je viaczložkové hnojivo na izbové rastliny.

Cibuľa amarylky

Raz za dva či tri roky je dobré rastlinu presadiť do väčšieho črepníka. Ak rastlina začne rapídne vädnúť,  môže to byť spôsobené aj háďatkami. Larvy tohto škodcu totiž zvyknú požierať vnútro cibule. Listy vädnú a žltnú, aj keď rastlina nemá suchý substrát. Napadnutá rastlina sa však v tomto prípade už zachrániť nedá. Takisto si treba dať pozor na zrezávanie listov – režte iba žlté listy (nie zelené!), treba ich oddeliť jedným ťahom od rastliny.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.


 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?