Môže zornica kvitnúť viac ako jedenkrát za rok?

  • 30.05.2020

Kúpila som si zornicu a zaujímalo by ma, či by mohla kvitnúť aj viackrát za rok?
Melánia G.

Môže zornica kvitnúť viac ako jedenkrát za rok?

V bežných bytových podmienkach určite nie je možné vytvoriť optimálne pestovateľské prostredie tak, aby zornica (Hippeastrum) kvitla dvakrát za rok. Pre samotnú cibuľu zornice by bol takýto intenzívny spôsob pestovania neprirodzený, vyčerpávajúci až likvidačný. Pestovanie od vysadenia cibúľ po kvitnutie trvá približne 8 mesiacov. Rozhodujúci vplyv má teplota.

Na prekonanie rastového pokoja sú potrebné teploty okolo 15 °C. Počas vegetácie v lete má byť 20 – 25 °C, v zime 16 – 20 °C, teplota pôdy 20 °C. Pôda má byť priepustná, bohatá na humus alebo kvalitný pestovateľský substrát s pH 6 – 7, relatívna vlhkosť vzduchu 70 – 80 %.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 1. časť: A - G Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Agapant africký očarí svojimi nádhernými guľovitými súkvetiami. Viete ako ho správne pestovať?