Kvety, ktoré nezničí slnko a horúčava

  • 08.06.2017

Pri veľkých horúčavách vädnú rastliny v našich záhradách. Problémy s neúmernou páľavou mávajú dokonca aj tie druhy, ktoré inak majú slnko rady. Jednou z možností, ako predísť stratám v záhradke, je vysádzať druhy, ktoré sú pripravené aj na ten najhorší scenár. Mnohé z nich práve nádherne kvitnú, no nie sú to letničky ani rozchodníky.

Nežná perovskia

Perovskia

Ľudovo sa jej hovorí afgánska levanduľa, pretože nápadne pripomína levanduľu a jej domovom sú nehostinné pláne Stredného východu. Tam rastie vo veľkej páľave a na chudobných kamenistých pôdach, takže naša pôda a slnečné počasie je pre ňu ako pohodová dovolenka. Je pravda, že v najväčších horúčavách aj perovskii ovísajú vrchné konce mäkkých súkvetí, ale jej húževnatosť sa úplne vyrovná jej poetickej kráse, ktorú podčiarkuje obrovské množstvo neustále dorastajúcich súkvetí.

Obdivuhodná šalvia

Šalvia

Počas posledných horúčav len máloktorý druh rástol tak neúnavne a vztýčený kvitol tak bohato ako šalvia. V záhone, kde vysadíte viac kusov tejto vďačnej rastliny, sa budú šalvie vzájomne podporovať a spoločne budú čeliť akejkoľvek nepriazni osudu. Nezabudnite na pravidelný rez odkvitnutých súkvetí, ktorým šalviu udržíte v dobrej kondícii podobne ako levanduľu.

Spoľahlivá juka

Juka

Pripomína sukulent, aj systém ochrany pred páliacim slnkom má rovnaký ako sukulenty. Navyše vyzerá ako z iného sveta, akoby do našich záhrad nepatrila. Je pravdou, že juka je príliš špecifická a nehodí sa do každej záhrady. Tým však jej slabé miesta končia. Pri zimnej ochrane vydrží naše zimy, neprekáža jej sucho a už vôbec ju netrápi ani to najsilnejšie slnko či vysoká teplota. Je skrátka v tomto smere stopercentne spoľahlivá.

Neúnavný bradavec

Bradavec

Hoci jeho názov pripomína bradu, a tým evokuje starší, rozvážny vek, opak je pravdou. Bradavec sa ponáhľa, a to naozaj rýchlo. V priebehu jedinej sezóny poskočí tento polodrevitý ker o vyše 0,5 m, a keďže je neuveriteľne vitálny, skvele znáša rez a môžete z neho tvarovať dokonca rôzne geometrické tvary. Hravo dosiahne výšku 1,5 m a na vražedné slnko je veľmi dobre pripravený, nezaskočia ho ani tie najvyššie teploty či suchá vápenatá pôda. Naopak, keďže pochádza z južnejších oblastí, jeho slabinou sú silné mrazy, preto si ho nemožno dopriať v horských regiónoch našej krajiny.

Prispôsobivý čerkáč

Čerkáč

Životaschopná trvalka, ktorá je veľkým prekvapením tohto leta. Pôvodne rastie na vlhkých pôdach, no samovoľne sa šíri po rumoviskách či popri koľajach. Dokáže rásť priamo vo vode, ale aj v suchšej pôde. Čerkáču sa výborne darí v tieni, no páliace slnko mu vôbec neprekáža. Pestované a vyšľachtené formy, pravdaže, nie sú až také prispôsobivé chameleóny, ale pravdou je, že v hlinitej, bežne vlhkej pôde to s čerkáčom „nepohlo“ ani pri najväčších horúčavách.

Liečivá echinacea

Echinacea

Pochádza z prérií severoamerického kontinentu, kde sa s ňou slnko takisto v lete príliš nemaznalo. Proti páľave má účinnú ochranu v podobe chĺpkatej epidermy. Má pevnú byľ, ktorá neovísa ani v najväčšom úpeku, a nezameniteľné kvety týčiace sa k páliacemu slnku. Vaše záhrady ozdobí hlavne v druhej polovici leta, ale báť sa o ňu nemusíte v žiadnom ročnom období. Zimu prečká táto odolná trvalka v štádiu podzemku a keď si oddýchne, v ďalšom roku vás svojimi majestátnymi kvetmi poteší znova.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/ Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom