Bambusy sú obľúbené okrasné rastliny, nájdeme ich v mnohých záhradách. Pre pestovanie v našich podmienkach sa hodí viacero druhov, pričom ideálne je zvoliť vždy najmä tie, ktoré sa nerozširujú výbežkami, ale vytvárajú trsy. Hoci sa zdá, že bambusy sú nenáročné, predsa len na jar ocenia trochu našej pozornosti.

Z rozrasteného bambusového trsu najskôr odstránime ostrými záhradníckymi nožnicami všetky suché, odumreté alebo poškodené časti. Preč dávame aj tie najslabšie, pričom ich zrezávame tesne nad povrchom pôdy. Necháme len tie najsilnejšie výhonky. Preriedením a prečistením porastu podporíme rast nových vitálnych výhonkov.
Na jar tiež môžeme pristúpiť k väčšej redukcii prehustených a zanedbaných porastov. Ideálne je bambusové porasty preriediť aspoň raz za dva roky a začiatkom jari, skôr než začnú vyrastať nové výhonky.
Preriedenie porastov bambusov
Okrem základného prečistenia, ktoré spomíname vyššie, treba v rámci zmladzovania odrezať jednu tretinu až štvrtinu silných výhonkov. Keďže však bambusy reagujú na rez veľmi dobre, môžeme odstrániť bez obáv aj polovicu porastu. Väčším presvetlením trsu podporíme vitalitu rastlinu a pripravíme priestor pre nové vitálne výhonky.
Na jar tiež môžeme odstrániť z rastlín žlté alebo suché listy, ktoré sú však prirodzenou súčasťou života bambusov. Je to síce prácne a zdĺhavé, no podporíme tým atraktívnejší vzhľad celého porastu. Oplatí sa to hlavne pri nižších a mladších jedincoch. Ak však na rastlinách listy ponecháme, nič sa nestane. Suché nazbierané listy môže následne použiť na nastielanie pôdy v okolí bambusov.
Pri výbežkovito rastúcich druhoch môžeme vykopaním odstrániť na jar nežiadúce výhonky v štádiu, kedy vyrastajú z pôdy. U tých trsovito rastúcich je zasa dobré, ak sa príliš rozrástli, osekať skoro na jar okraje koreňového balu ostrým rýľom. Predtým si však musíme od trsu odrhnúť zeminu. Pri tomto úkone odstránime časť podzemkov rastúcich do šírky po obvode trsu, z ktorých vyrastajú steblá. Odstránené podzemky môžeme použiť na rozmnoženie, ak sa však nerozhodneme pre ich likvidáciu, nedávajme ich do kompostéra.

Zavlažovanie a prihnojenie podporí štart do sezóny
Ak je teplejšia a suchšia jar, bambusom poskytnime dostatok vlahy. Podporíme tým ich správne naštartovanie tejto zelene do sezóny. Vodu však lejeme priamo ku koreňom, nie na listy. Pri bambusoch je lepšie realizovať výdatnejšiu zálievku, raz dvakrát za týždeň ako denne a po troškách.
Na jar tiež môžeme dopriať bambusom živiny, ideálny je kvalitný preosiaty kompost, ktorý rozložíme na povrch pôdy v okolí rastlín. Optimálna výška kompostovej vrstvy je 5 až 8 cm.
Pri jarnej údržbe bambusových porastov tiež nezabudnite, že suché listy môžu zostať na povrchu pôdy. Sú totiž zdrojom dôležitých látok, ktorá tieto rastliny potrebujú k svojmu rastu.

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň, čo môže byť príčinou zožltnutého bambusu? Viem mu nejako pomôcť? Číta…