Ako rezať ruže pred sezónou? Pozrite sa, aké je to jednoduché!

  • 20.03.2020

K dôležitým marcovým prácam v okrasnej záhrade patrí aj príprava ruží na novú sezónu. Zanedbávať sa to nevypláca, pretože ruže potom menej kvitnú, sú nevzhľadné, náchylnejšie na napadnutie niektorými chorobami a škodcami.

Kvitnúce ružové ruže

Začneme, keď sa oteplí, odstránením zimnej prikrývky a opatrným odhrnutím nakopcovanej zeminy od kríkov. Veľmi dôležité je aj zhrabanie všetkých napadaných listov z povrchu pôdy, ktoré ale nie je vhodné kompostovať. Buď ich spálime v krbe, alebo zakopeme v odľahlej časti záhrady hlboko do pôdy.

Z okolia ruží odstránime prezimovanú burinu a z krov zvyšky kvetov či vytvorené šípky, ak sme to nestihli v jeseni. Následne pristúpime k rezu, pričom ten rozlišujeme podľa typu ruže. Vždy však odstrihneme suché, poškodené, slabé a križujúce sa výhonky. Po reze môžeme na pôdu aplikovať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, najlepšie je také, ktoré je určené pre ruže. Pôdu v okolí ruží jemne prekypríme, čím hnojivo zapracujeme do pôdy.

Režeme ruže krok za krokom

1. Vyčistíme okolie

Čistenie opadaných listov pod ružou

Okolie ružových kríkov očistíme od napadaných listov, zimnej nástielky a prezimovanej buriny. Premyslíme si, ako budeme rezať.

2. Silnejší rez

Rez ruží

Veľkokvetým ružiam doprajeme silnejší rez, čiže radikálnejšie skrátenie na výšku asi 30 cm. Výsledkom bude niekoľko silných výhonov a pekné kvety.

3. Ponechanie silných výhonov

Rez ruží

Odstránime aj všetky najslabšie výhony tesne pri báze. Ponecháme len silné výhony, okrem tých najstarších.

4. Režeme nad zdravým pukom

Rez ruží

Režeme tesne nad zdravým a silným pukom, ktorý má smerovať von z kra. Vďaka tomu sa ker nebude zbytočne zahusťovať.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: jar | kvety | rez | ruže

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z