Martin Čurda radí: Je lepšie zrezať odkvitnuté trvalky pred zimou, alebo až na jar?

  • 03.12.2021

Niekto zrezáva odkvitnuté trvalky pred zimou, niekto to robí až na jar – kedy je to lepšie? Napríklad ľaliovka sa nechá uschnutá až do jari, chryzantémy sa nechávajú na zimu. Aj pre chrobáčiky, aby mali kde byť cez zimu. Či sú to len také povedačky?

Zamrznuté kvety

Nie, povedačky to nie sú a má to, samozrejme, svoj význam. Niet prirodzenejšej nástielky ako odumreté zvyšky rastlín, ktoré už „doslúžili“ a ešte sa zídu ako ochrana pred mrazom či ako úkryt pre hmyz.

Na druhej strane práve odumreté, suché či práve zahnívajúce časti rastlín môžu byť útočiskom pre spóry húb, a teda zdroj hubových ochorení rastlín v nasledujúcej sezóne. Rovnako v rastlinných zvyškoch prezimujú aj škodlivé organizmy, nielen tie „dobré“, ktoré nám pomáhajú.

Ideálne by teda bolo ponechať odumreté, ale zdravé, suché časti rastlín a tie nechať do jari, aby kryli podzemok či hľuzu. Tieto odumreté časti rastlín majú svoje čaro aj v zime na záhone, ozdobené srieňom. Ak sa však rozhodnete zrezať nadzemnú časť trvaliek už teraz pred prvými mrazmi, počkajte aspoň, kým sa na nich celkom nestratí zelená farba. Kým sú totiž rastliny zelené, stále fotosyntetizujú. To znamená, že stále funguje ich metabolizmus, hoci nie na plné obrátky. Je spomalený, no asimiláty, ktoré trvalky ešte takto na poslednú chvíľu získajú, im napríklad môžu pomôcť lepšie prežiť zimu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: jar | kvety | rez | trvalky | zima

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada