Režeme na konci leta: Ktorých rastlín sa to týka a ktoré sa teraz rezať nesmú?

  • 06.09.2021

Na vrchole leta pokračujeme najmä v odstraňovaní odkvitnutých kvetov a vyväzovaní vysokorastúcich trvaliek.

Rez ríbezlí

Odstraňovanie odkvitnutých kvetov nerobíme iba z estetických dôvodov. Predovšetkým tým zabránime tvorbe semien, a to rastlinu priamo motivuje na ďalšie kvitnutie. Týmto zásahom vieme predĺžiť sezónu kvitnutia aj o pár týždňov. Naša záhrada tak ostane výrazne dlhšie atraktívna. Týka sa to letničiek, trvaliek aj niektorých krov.

Všímame si rastliny, najmä dreviny. Ako sa dni začínajú skracovať, mladé výhonky s listami už nemusia byť také vitálne a zelené, ako boli na jar a začiatkom leta. A tak máme poruke záhradnícke nožnice, aby sme mohli tu a tam niečo skrátiť, zarovnať, vystrihnúť, aby sme záhradu udržali čo najdlhšie v dobrom stave.

Tento mesiac znamená pre veľké množstvo záhradných rastlín koniec rastu, a to aj pri mnohých bylinných trvalkách, ktorým podrastú stonky už len o pár centimetrov, až kým sa otvoria kvety. Sila rastlín sa sústreďuje do vyzrievania tohtoročných výhonov. Do pletív ukladajú cukry, ktoré pomôžu nielen prezimovať, ale budú zásobou na začiatok rastu v budúcom roku. A dokončuje sa aj dozrievanie semien, aby si zabezpečili život v ďalšej sezóne.

Odkvitnuté kvety ruže

Rastliny, ktoré režeme na konci leta

Záhradné nožnice neodložíme ani v tomto období a použijeme ich na rôzne druhy rastlín. Čepele udržiavame ostré a čisté. Vyčistiť ich môžeme aj vatičkou namočenou v bielom alkohole.

Odstránime zlomené výhonky rastlín a tiež tie, ktoré poškodili choroby či škodce. Rez vedieme pod poškodením, na mieste, kde je výhon silný, alebo nad zdravým očkom.

Na jabloniach, hruškách a inom ovocí vystriháme tohtoročný obrast s výnimkou zhrubnutých krátkych kvetných vetvičiek. Rez vedieme nad druhým až tretím listom od rozvetvenia.

Z čiernych ríbezlí vyrežeme vetvy staré štyri a viac rokov a aj časť trojročných. Rez vedieme tesne nad pôdou. Malo by ostať 14 až 16 vetví, ktoré zásadne neskracujeme.

Odstraňujeme jednotlivé odkvitnuté kvety z krov a popínavých ruží. Ak už sa na vetvičkách nenachádzajú kvetné puky, ktoré by sa do konca sezóny ešte otvorili, výhon skrátime o polovicu.

Starší záhradkár reže jabloň, leto

Teraz nerežeme

  • Na kroch kvitnúcich na jar ponecháme silné tohtoročné výhony, pretože v ďalšom roku prinesú kvety.
  • Hortenzie kalinolisté. S rezom počkáme až do ďalšej jari, keď začnú pučať. Keby sme ich rezali teraz, zvýšilo by sa riziko hlbšieho vymrznutia, keďže ich výhonky vymŕzajú odhora. Odkvitnuté kvety slúžia tak trochu ako dodatočná zimná ochrana.
  • Nerežeme odkvitnuté kvety ruží, ktoré pestujeme aj pre ich dekoratívne plody. Patria sem ruža Moyesova ‘Geranium’ (Rosa moyesii) a ruža vráskavá (Rosa rugosa).

Šľachtené odrody černíc

Najviac úrody zo šľachtených černíc a malinočerníc získame z bočných výhonkov, ktoré vyrastajú zo silných výhonov minulého roka. Preto každoročne po zbere plodov asi zhruba v septembri naše úsilie smeruje k získaniu dvoch až šiestich silných letorastov, z ktorých budeme mať úrodu v ďalšom roku. Vyväzujeme ich horizontálne k drôtu. Drôtenku môžeme natiahnuť medzi dobre zakotvené stĺpiky alebo aj na múr. Výhonky, ktoré plodili tento rok, celkom odstránime.

Černice

Ako na to krok za krokom

1. Pomocou záhradníckych nožníc alebo väčších pákových nožníc odstránime vyrodené výhonky s bočným obrastom, ktorý plodil tento rok. Rez vedieme čo najnižšie nad zemou. Odstránime aj úväzky, ktorými boli výhony priviazané. Dáme pozor, aby sme nepoškodili letorasty.

2. Prezrieme si všetky letorasty a vyberieme z nich dva až šesť najvitálnejších. Slabé a tenké zrežeme čo najnižšie nad pôdou. Nožnicami zastrihneme vršky ponechaných letorastov tesne nad listom alebo púčikom.

3. Ponechané letorasty priviažeme horizontálne k drôtu približne každých 20 cm. Každý výhon sa snažíme dať zvlášť na drôt, aby mal v budúcom roku dostatok priestoru na tvorbu rodivého obrastu. Odstránime poškodené listy.

Rez malín
Rez malín

Týmto spôsobom režeme aj:

  • maliny plodiace v lete (raz za rok plodiace maliny), ak sme tak ešte neurobili. Staré vyrodené výhony zrežeme tesne nad zemou, rovnako ako malé a tenké výhonky. Vršky ponechaných výhonov zastrihneme približne 10 cm zhora;
  • malinočernice.

Tip:

Čepele nožníc a iných nástrojov na rezanie pravidelne dezinfikujeme, pretože sa na nich zachytávajú šťavy. V nich sa môžu nachádzať infekcie (vírusové, bakteriálne a hubové) a ak aj nie, lepí sa na ne prach a špina. Čepele namočíme do bieleho liehu, aby sa nános uvoľnil, a potom vyčistíme napríklad jemnou drôtenou vlnou. Čepele vydezinfikujeme roztokom schopným zabíjať baktérie a nakoniec dobre opláchneme čistou vodou.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?