Jar je tu! Tieto zásahy sú v okrasnej záhrade nevyhnutné

  • 23.03.2022

Jar je už v plnom prúde, ale stále môžeme napraviť to, čo sme doteraz nestihli v rámci prípravy na novú sezónu.

Rez ruží

Na mnohé dôležité činnosti sa totiž v návale prvých jarných povinností zabúda, pritom sú pre celkovú atraktivitu a lepší zdravotný stav pestovaných rastlín dôležité. Priebežne si preto záhradu prechádzame a kontrolujeme, či sme už všetky rastliny vhodne ošetrili.

1. LISTY JUKY

Škvrnité listy juky

Listy juky vláknitej bývajú po zime posiate hnedými škvrnami. Deje sa to na nevhodnom stanovišti. Silno napadnuté listy odstránime a rastlinu ošetríme fungicídnym prípravkom.

2. RUŽE

Rez ruží

Ruže potrebujú každoročný jarný rez. Každá skupina má však na rez iné požiadavky. Veľmi dôležitý je aj rez popínavých ruží. Je podmienkou bohatého kvitnutia.

3. LEVANDUĽA

Rez levandule

Levanduľa bohato kvitne vtedy, keď ju každoročne začiatkom jari ostriháme. Hoci je na to ideálny marec, nič sa nestane, keď sa do rezu pustíme aj začiatkom apríla.

4. IBIŠTEK

Rez ibišteka

Ibištek sa často v záhrade nežiaduco rozmnožuje samovýsevom. Skoro na jar preto treba odstrániť zvyšky plodov so semenami, ktoré túto drevinu zároveň špatia.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: ibištek | jar | juka | levanduľa | rez | ruže

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?