Ako rozmnožiť ruže pomocou odrezkov

  • 19.08.2020

Ruže patria k obľúbeným okrasným drevinám. Pestovať ich môžeme na záhonoch v prírodných aj moderných záhradách, v predzáhradkách, niektoré vo vegetačných nádobách, popínavé druhy pri oporách.

Ako si rozmnožiť ruže pomocou odrezkov

Počas letných mesiacov si ruže môžeme kúpiť a vysadiť s kompaktným koreňovým balom na slnečné miesta. Nové rastliny však celkom jednoducho získame aj z polovyzretých odrezkov. Týmto spôsobom si ľahko zaobstaráme kultivary, ktoré obdivujeme u susedov, alebo získame mladé rastliny zo zaujímavej starej odrody, ktorú už pestujeme.

Pomocou odrezkov odobratých v lete si rozmnožíme popínavé, krovité, klasické záhonové aj sadové ruže. Potrebovať budeme črepník, substrát na rozmnožovanie rastlín, perlit alebo piesok, stimulátor, ostrý záhradnícky nôž, nožnice a plastové vrecúško na prekrytie črepníka s odrezkami.

Zakoreňovanie trvá pri pravidelnom zavlažovaní 5 až 6 týždňov, rastlinky následne presadíme do menších črepníkov a uložíme na zimu do prázdneho pareniska, kde prezimujú. Do voľnej pôdy ich budeme môcť vysadiť v nasledujúcom roku.

Ruže z odrezkov krok za krokom

1. Odber odrezkov

Rozmnožovanie ruží

Odrezky odoberieme zo zdravých jedincov zo slnečnej strany. Mali by byť polovyzreté, čiže nie príliš mäkké ani nie zdrevnatené.

2. Substrát

Črepník so substrátom

Črepník s odtokovým otvorom na dne naplníme substrátom, do ktorého sme pridali perlit alebo trochu piesku.

3. Dĺžka odrezku

Rozmnožovanie ruží

Odrezok má byť dlhý asi 10 cm a má mať aspoň 5 zdravých očiek. Spodný koniec zrežeme našikmo, zbavíme listov a ponoríme do práškového stimulátora.

4. Výsadba do črepníka

Rozmnožovanie ruží

Ošetrené odrezky pozapichujeme do substrátu, ideálne do hĺbky asi 3 cm a mierne šikmo. Zalejeme a prekryjeme fóliou.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku