Okrasná záhrada vás ešte potrebuje. Tieto práce v decembri nevynechajte

  • 08.12.2021

Mohlo by sa zdať, že v tomto období už v záhrade veľa práce nie je. Opak je však pravdou a okrasná záhrada si vyžaduje našu pozornosť aj teraz.

Krík s mrázom na listoch

Vresovce a čemerice

Tieto rastliny bývajú v predaji počas adventu a na prelome rokov. Môžeme si nimi skrášliť exteriér, nie sú však vhodné do interiéru. Do voľnej pôdy si ich ale teraz vysadiť nemôžeme. Doprajme im chránené a dostatočne svetlé miesto, najlepšie pri vstupe do domu. Občas ich zalejme, ale dajme pozor, aby substrát nebol dlhodobo príliš zmáčaný. Rašelinový substrát, v ktorom sú vresovce predávané, vysychá rýchlejšie, preto túto rastlinu zalievame častejšie.

Ochráňme ruže

Správne ošetrenie ruží môžeme zrealizovať ešte aj začiatkom decembra. Mladšie porasty popínavých ruží treba v chladnejších lokalitách zakryť netkanou textíliou alebo ihličnatými chvojkami. Nezabudnime ani na obalenie koruniek stromčekových ruží, je to potrebné aj v nižších lokalitách.

Kríkové ruže upravíme len mierne rezom, ku kríkom nakopcujme okolitú zeminu, snažíme sa nepoužiť rašelinu. Zeminu ešte môžeme zakryť ihličnatými chvojkami, takto budú korene lepšie chránené. Ruže v kvetináčoch sústredíme na chránené miesto k domu. Nádoby môžeme obaliť do bublinkovej fólie a podložiť polystyrénovou podložkou.

Ochrana ruží počas zimy
Z ruží pred zakrytím odstránime plody a suché či poškodené výhonky.

Rozmnožujeme kríky

Najkrajšie kvitnúce opadavé kry si jednoducho rozmnožíme pomocou drevitých odrezkov. Na ich odber je ideálny začiatok zimy. Odrezky by mali byť pevné, jednoročné, dlhé asi 15 – 20 cm s priemerom asi 1 cm. Po úprave ich pozapichujeme do pôdy alebo prázdneho pareniska, a to tak hlboko, aby z pôdy vyčnievalo len pár centimetrov a aspoň dva zdravé puky.

Drevité odrezky postupne zakorenia a v nasledujúcej sezóne si môžeme nové rastliny porozsádzať. Týmto spôsobom si spoľahlivo rozmnožíme kaliny, okrasné ríbezle, pajazmín, zlatovku, tavolu alebo tavoľníky.

Zmladzovanie opadavých drevín

Koniec roka môžeme využiť aj na celkové zmladenie prestarnutých opadavých krov a nevzhľadných živých plotov či porastov popínavých drevín. Teraz môžeme uskutočniť aj radikálnejší zásah, pri ktorom zrežeme nadzemnú časť niekoľko centimetrov nad pôdou. Zmladenie však môžeme rozdeliť aj do dvoch etáp. Zima je tiež príležitosť odstrániť veľmi staré dreviny, najmä stromy, a uvoľniť miesto pre nové rastliny, ktoré si vysadíme na jar.

Zmladzovací rez

Rastliny v nádobách

Ak ich necháme vonku, musíme ich dobre ochrániť. Listnáče, ihličnany, ruže, tráva a trvalky môžu zimovať v nádobách v exteriéri za predpokladu, že budú na chlad dobre pripravené. Najdôležitejšie bude nádoby izolovať zospodu. Použijeme polystyrénové dosky, podložky z dreva, prípadne rohože z kokosových vlákien. Črepníky obalíme bublinkovou fóliou (nie na pôdu), jutovinou alebo slamenou rohožou. Materiál pôriadne upevníme. Nezabudnime, žennajcitlivejšie na mráz sú mladé rastliny.

Stromček v črepníku

V poslednom čase sa tešia obľube vianočné stromčeky v črepníkoch. Nie je to zlý nápad, ale treba vedieť, ako na to. V prvom rade si treba vyberať kvalitne zakorenené jedince s kompaktným a neporušeným koreňovým balom. Len takéto stromčeky majú šancu prežiť nielen Vianoce, ale aj ďalšie týždne a mesiace. Ponuka je široká, vyplatí sa investovať do stredne väčších jedincov.

Stromček môžete po ozdobení drobnými svetielkami umiestniť na balkón či terasu, ale aj dovnútra. Sem ho však umiestnite tesne pred sviatkami. Pamätajte na to, že po Vianociach musí ísť zasa von. Inak bude jeho životnosť krátka.

Stromček v črepníku

Kam s prvým snehom

Napadaný sneh z nesolených chodníkov a vydláždených plôch sústredíme pod stromy, k živým plotom, do ovocného sadu, k azalkám, rododendronom a vždyzeleným kríkom. Nezhromažďujme ho na trávnikoch, skalkách alebo v záhonoch s ružami. Vhodné na sústredenie odprataného snehu sú aj úžitkové hriadky, pareniská alebo skleník. Sneh tu bude zdrojom vlahy. Dáme si pozor na ťažší sneh. Už od začiatku zimy ho striasame z ihličnanov a stĺpovitých drevín, pretože by ich mohol polámať, a tým znehodnotiť.

Plánovanie zmien

Zimu môžeme využiť na plánovanie zmien v záhrade. Všetko si dôkladne premyslime, výber rastlín alebo materiálov overme na internete alebo v odbornej literatúre. Všetko si spíšme. Naplánovať si môžeme napríklad vybudovanie nových spevnených plôch, oplotenia alebo výsadbu zaujímavých drevín. Na plánovanie záhrady či zmien v nej nemusíme byť sami. Môžeme konzultovať so záhradnými architektmi, ktorí sú počas zimy menej vyťažení, a tak môžu byť okamžite k dispozícii, alebo sa prihlásiť na online kurz navrhovania záhrady.

Potrava pre vtáky

V mrazivejšom období a v dňoch, keď záhrady pokryje sneh, by sme sa mali postarať aj o vtáky. Pomôžeme im tak prekonať zložitejšie obdobie. Potravu, napríklad olejnaté semená – slnečnicu, ľan, mak či proso, sekané orechy, nakrájané jabĺčka a rôzne bobule, umiestnime v dostatočnom množstve do kŕmidiel, ktoré rozmiestnime na chránené a z domu dobre viditeľné miesta v záhrade. Obľúbené sú aj lojové gule. Nezabúdajme kŕmidlá pravidelne čistiť a dopĺňať potravu.

Na čo ešte nezabudnúť?

  • Zalievame novovysadené ihličnany, vždyzelené dreviny a vresy vo voľnej pôde aj v kvetináčoch.
  • Citlivejšie druhy rastlín včas ochránime netkanou textíliou, ktorú buď zviažeme, alebo zaťažíme na niekoľkých miestach kameňmi či tehlami proti vetru.
  • Pôdu okolo rododendronov zakryjeme nahrabaným lístím alebo kôrovým mulčom.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom