Krok za krokom: Pestujeme ruže z odrezkov. S týmto postupom to hravo zvládnete

 • 13.06.2017

V ponuke je dnes nepreberné množstvo druhov a odrôd. Vzácnosťou môžu byť staršie odrody, ktoré bežne nekúpite. Ak ich však nájdete u známych v záhrade, môžete si ich vypestovať z odrezkov.

shutterstock 1767031808

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • substrát na rozmnožovanie
 • perlit
 • práškový stimulátor
 • plastové črepníky do

Pomôcky:

 • ostrý záhradnícky nôž
 • záhradnícke nožnice
 • krhla alebo rozprašovač
 • menovky na označenie
 • igelitové vrecko

Pracovný postup

1. POMÔCKY

Príprava pomôcokPred prácou si pripravíme všetky dôležité pomôcky. Nepracujeme na slnku, hlavne nie na poludnie, odrezky by rýchlo zasychali a to by ohrozilo ich kvalitu.

2. VÝBER

VýberPomocou záhradníckych nožníc odoberieme odrezky z rastlín. Vyberáme polovyzreté, ale nie úplne drevnaté výhonky, vždy ideálne zo slnečnej strany kra.

3. REZ

RezOdrezok by mal mať ideálne dĺžku 10 –15 cm, mal by byť vitálny, sviežozelený. Režeme rovno (hore) – tesne nad púčikom a mierne šikmo (dole), tesne pod púčikom.

4. LISTY

ListyZ odrezka odstránime spodné listy. Zostať by mal len maximálne jeden pár vrchných. Ak sú listy väčšie, je možné ich skrátiť, teda zredukovať celkovú listovú plochu.

5. SUBSTRÁT

SubstrátPripravíme si rozmnožovací substrát. Ideálny je špeciálny rozmnožovací substrát – dostať ho kúpiť už namiešaný. Mal by byť sypký a jemne vlhký.

6. PERLIT

PerlitDo rozmnožovacieho substrátu primiešame aj za hrsť perlitu, aby bol ešte viac vzdušný a ľahký. Podporíme tak zakoreňovanie odrezkov. Použiť môžeme aj piesok.

7. NAPLNENIE

NaplnenieHotový, namiešaný substrát nasypeme do pripravených, skôr hlbších črepníkov. Na dno dáme tenkú vrstvu keramzitu, aby sa v substráte nehromadila vlhkosť.

8. UTLAČENIE

UtlačenieSubstrát v nádobe dôkladne utlačíme, aby v ňom boli odrezky pevne zafixované, a teda mali čo najideálnejšie podmienky na zakoreňovanie.

9. STIMULÁTOR

StimulátorKonce pripravených odrezkov ruží ošetríme práškovým stimulátorom tak, že doň namočíme celý koniec a odklepneme. Podporíme tým rýchlejšie

10. ZAPICHOVANIE

ZapichovanieOdrezky ruží opatrne a postupne zapichujeme do rozmnožovacieho substrátu. Zapichnúť by sme ich mali asi 3 – 5 cm hlboko. Listy musia zostať nad substrátom.

11. ZÁLIEVKA

ZálievkaSubstrát zalejeme vlažnou vodou, prípadne zarosíme rozprašovačom. Nádobu s odrezkami môžeme zakryť priehľadnou fóliou a umiestniť na polotienisté miesto.

Dobré rady

Voľba

Pomocou odrezkov môžeme rozmnožiť väčšinu ruží, horšie sa zakoreňujú len ruže veľkokveté. Je to výborná príležitosť získať menej časté a vzácnejšie druhy. Najrýchlejšie sa zakorenia polovyzreté, nie zdrevnatené výhonky ruží, ktoré sa odoberú v prvej polovici leta. Odrezky nesmú mať mäkké konce. Vyskúšať si môžeme zakoreniť aj ruže z kvetinárstva, i keď úspech nemusí byť zaručený.

Praktické tipy

Konce odrezkov ruží pred ošetrením práškovým stimulátorom namočíme do vlažnej vody. Do jedného črepníka dávame maximálne 3 odrezky. Ruže tak budú mať dostatok priestoru a nebude hroziť, že zakoreňujúce odrezky napadnú hubové ochorenia. Dôležité je, aby bol počas zakoreňovania substrát stále mierne vlhký. Ruže sa lepšie zakorenia aj pri vyššej vzdušnej vlhkosti v polotieni, črepníky je dobré zakryť igelitovým vreckom. Občas je potrebné vrecko otvoriť a vyvetrať.

Po zakorenení

Ruže sa zakoreňujú počas leta až zhruba do jesene. Na začiatku jesene je dobré zakorenené rastliny aj s črepníkom umiestniť do otvoreného pareniska alebo tam, kde budú na očiach a bude možné ich zavlažovať. Substrát musí byť neustále mierne vlhký. Do voľnej pôdy je dobré vysadiť ich až na jar, keď sa dobre zakorenia.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke