Ako sa postarať o pivonky pred zimou

  • 23.09.2020

Pivonky sú obľúbené dlhoveké trvalky, ktoré nás v ideálnych podmienkach každoročne potešia záplavou kvetov. Za krásne kvety by sme im mali venovať aj dostatok pozornosti.

Ako sa postarať o pivonky pred zimou

Okrem zálievky počas suchšej jesene nezabudnime z ich okolia odstraňovať trvácu burinu. Okolie rastlín však neokopávame, mohli by sme poškodiť puky, z ktorých v nasledujúcom roku vyrastú nové listy a kvety. Nezabudnime však zavčasu odstrániť zoschnuté listy.

Starostlivosť o pivonky krok za krokom

1. Termín

Pivonky pred zimou

Ideálne obdobie na odstránenie nadzemnej časti pivoniek nastáva vtedy, keď sú listy zožltnuté a začínajú schnúť.

2. Výška

Rez pivonky pred zimou

Po ostrihaní by mali zostať kratšie stopky, ktoré nám pomôžu zadržať počas zimy okolo rastliny lístie.

3. Likvidácia

Rez pivonky pred zimou

Časťou odstrihnutých listov zakryjeme plochu koreňov, ostatok umiestnime na kompostovisko.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: jeseň | kvety | pivónie | rez

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky