Ako sa zbaviť roztočcov na oleandri?

  • 28.07.2019

Na oleandri mám roztočce a neviem sa ich zbaviť. Rozliezajú sa a žerú aj iné balkónové rastliny a toto sa opakuje každý rok. Už som z toho zúfalá! 

Ružový oleander

Ak ich máte už niekoľko rokov po sebe, v čase vegetačného pokoja prezimujú vždy v pôde, pri koreňoch či na vnútorných stenách črepníka. Môžete oleander umývať v mydlovej vode, presadiť každý rok do novej zeminy, denne trikrát sprchovať, striekať insekticídmi každý druhý deň či potierať listy handričkou napustenou v oleji, saponáte, či dokonca benzíne. Receptov je veľké množstvo, niektoré viac či menej zaberajú, no všetky majú jedno spoločné – narobíte sa a natrápite.

Hoci je možné, že dlhý boj nakoniec vyhráte, trvá to neúmerne dlho. Príroda to už pritom dávno vymyslela. Stačí jedno balenie dravého roztoča Neoseiulus californicus, ktorý je taký brutálny predátor, že po tom, ako zničí kompletne celú populáciu škodlivých roztočov, požerie a zničí sa sám, takže nakoniec nezostane nič – ani škodca, ani predátor, cyklus sa uzavrie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?