Exotické krásky: Naučte sa ich pestovať

  • 06.06.2017

Medzi rastliny, ktoré teraz určite neprehliadnete, patrí durman, oleander, mučenka, tyčinkovec či granátovník. Vysadené v nádobách sa elegantne vynímajú na terasách a balkónoch, no rovnako efektne zapadnú do prostredia záhrady. Viete ako ich pestovať?

ANJELSKÁ TRÚBA – DURMAN

Durman

Očarujúce kvety durmanu (Datura) v tvare trúbky sa vytvárajú na rastline, ktorá je vysadená v substráte so zásaditou reakciou, najlepšie s pH viac ako 6,5. Rastlina tiež vyžaduje drenáž na odvádzanie prebytočnej vody. Durmany polievame tvrdou vodou s vysokým obsahom vápnika. Hnojíme ich iba do konca augusta, potom treba dať rastline priestor, aby sa pripravila na zimný odpočinok. Na zimu ich premiestnime do pivnice bez mrazu.

Vedeli ste, že…

… rastliny, ktoré prezimovali, treba na jar presadiť? Koreňový systém orežeme ostrým nožom z každej strany približne o 30 percent a následne vysadíme do nového črepníka.

SKVOSTNÝ OLEANDER

Oleander

Rastlina, ktorá záplavou kvetov dodáva hociktorému miestu, kde sa pestuje, výnimočnú prímorskú atmosféru. V letnom období má oleander vysoké nároky na vodu. Popri pravidelnej zálievke si vyžaduje raz do týždňa prísun živín, ktoré pridávame do vody na polievanie. Koreňový bal nesmie preschnúť.

Vedeli ste, že…

… oleander znesie krátkodobo aj mierny mráz až do – 5 ˚C? Nižšie teploty alebo dlhšie trvajúci mráz mu škodia, preto ho nechávame zimovať na chladnom a svetlom mieste.

CHUTNÝ GRANÁTOVNÍK

Granátovník

Granátovník má pôvod v Ázii, v oblasti od dnešného Iránu až po úpätia Himalájí v Indii. Odtiaľ sa pestovaním rozšíril po celej západnej Ázii až do Európy. V našich podmienkach sa pestuje predovšetkým trpasličí granátovník (Punica granatum ´Nana´). Krvavočervené kvety kvitnú na stromčeku celé leto a z niektorých sa vyvíjajú chutné malé plody – granátové jablká. Kvitnúcim granátovníkom ozdobíme terasu i balkón, ktorý zaplaví svojimi kvetmi. Na zimu rastlina opadáva a dá sa prezimovať v chladných hoci i tmavých priestoroch pri teplotách len pár stupňov nad bodom mrazu.

Vedeli ste, že…

… granátovník je subtropická drevina, ktorá na zimu zhadzuje lístie? Môže mať podobu hustého kra alebo nízkeho stromu.

VITÁLNA MUČENKA

Mučenka

 

Patrí medzi popínavé rastliny pestované v nádobách. Mučenka (Passiflora) má fascinujúce kvety, ktoré ju zdobia od mája do septembra. Ich výrazná vôňa láka hmyz, preto je okolo rastliny stále živo. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami sú v sfarbení a aj vo veľkosti kvetov. Pri troche šťastia po odkvitnutí rastlina vytvorí jedlé plody s výbornou chutiťou, ktoré poznáme pod označením marakuja. Na rast je potrebná opora. Počas celého leta ju môžeme mať vonku.

Vedeli ste, že…

… zimné mesiace sú pre mučenku obdobím úplného vegetačného pokoja? Ideálna teplota je 5 až 10 ˚C. Umiestňujeme ju na severné okno.

NEOBYČAJNÝ TYČINKOVEC

Tyčinkovec

Pochádza z Austrálie, preto miluje stanovište zaliate slnkom. Na pestovanie tyčinkovca – štetkovca (Callistemon) – v črepníku potrebujeme kyslejší substrát s pH okolo 5. Letníme ho na chránenom mieste na terase či balkóne. Kvitnutie od jari do leta závisí od teploty počas prezimovania. Na zimu rastlinu umiestňujeme na svetlé miesto s teplotou okolo 5 °C. Tyčinkovec zalievame menej, a to tak, aby koreňový bal nikdy celkom nepreschol. Počas celého leta ho pravidelne a rovnomerne polievame.

Vedeli ste, že…

… mierne suchší substrát počas obdobia vegetačného pokoja podporuje zakladanie kvetných púčikov? Do istej miery sa dá povedať, že čím menej vody počas spánku, tým viac kvetov v ďalšej sezóne.

 

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí