Ako si odložiť vôňu a chuť materinej dúšky na zimné mesiace

  • 13.07.2019

Materina dúška (Thymus serpyllum), alebo tiež dúška úzkolistá či materinka. Pod týmito rôznymi názvami by sme mohli nájsť túto aromatickú liečivku. Jej výskyt je takpovediac všade tam, kde svieti priame slnko a kde je suchšia pieskovitá alebo mierne štrkovitá pôda.

Materina dúška a čaj z nej, položené na stole

V lete ju častokrát nájdete aj podľa jej typicky sladkastej kvetinovej vône. Rastie vždy v zhlukoch. Obľubuje malé kopčeky a mraveniská. Často vytvára krásne fialové koberce na lúkach.

Materina dúška

Ako ju nájsť a spoznať v prírode?

Drobný porast a fialkový kvet, ktorý kvitne približne od mája do septembra. Má veľmi podobné účinky ako tymián a mnohokrát si tieto dve bylinky ľudia spájajú. Z anglického prekladu volajú materinu dúšku aj divý tymián. Materina dúška pôsobí antisepticky, je vhodná na posilnenie obranyschopnosti celého organizmu a má upokojujúce vlastnosti. No a to najdôležitejšie, prečo na ňu určite nezabudnúť, je jej účinok v boji proti kašľu a zachrípnutiu.

Natrhaná materina dúška v ruke na lúke


Na zber je dobré použiť nožnice, pretože pri trhaní sa často stáva, že sa dá veľmi jednoducho vytiahnuť celá rastlinka aj s koreňom.

Vytrhnutá materina dúška s koreňom

Čo s ňou?

Najbežnejšie sa používa ako typická aromatická bylinka, na čaj. Ten príjemne vonia a ako každý bylinkový čaj má blahodárne účinky v rôznych smeroch. Pri príprave čaju sa sušená bylinka lúhuje aj 20 minút. Sušenie materinej dúšky ide celkom rýchlo a jej vôňa dokáže zostať v sušenej podobe naozaj veľmi dlho.

Okrem sušenia na čaj je vhodná aj na prípravu liečivého sirupu proti kašľu.

Voňavý sirup 

Postup je rovnaký ako pri výrobe väčšiny sirupov z byliniek.
Na sirup z materinej dúšky budeme potrebovať:

  • 4 hrste materinej dúšky
  • 1 liter prevarenej vychladnutej vody
  • 1 kg cukru
  • 20 gramov kyseliny citrónovej

Postup je jednoduchý. Materinu dúšku jemne prepláchneme vodou, aby sme sa zbavili nečistôt a prípadne aj drobného hmyzu. Nastriháme ju na polovicu, čím sa ešte viac rozvonia, pretože pustí silice a namočíme ju do vychladnutej prevarenej vody. Necháme lúhovať spolu s kyselinou citrónovou približne 24 hodín.

Výroba sirupu z materinej dúšky, namočená dúška

Následne zmes precedíme, pridáme cukor (s trstinovým cukrom bude sirup tmavší), premiešame, privedieme do varu, ale nevaríme pridlho. Akonáhle začne jemne vrieť, odstavíme sirup a horúci ho nalievame do čistých nádob. Ak preferujete recept bez varenia, odporúča sa skladovanie v chladničke.

Sirup z materinej dúšky

Použitie aj pre krásu a vôňu

Materina dúška je použiteľná aj na kozmetické účely, na prípravu vonného bylinkového kúpeľa, alebo ako tinktúra. Ukľudňuje pokožku a pôsobí antibakteriálne.

Ak máte problém zaspať, vyrobte si napríklad malý voňavý vankúšik. Stačí doma nájsť zbytky látok, zašiť tri strany po obvode, cez štvrtú nezašitú stranu naplniť sušenou materinou dúškou – pokiaľ možno nastrihanou a zbavenou tvrdších konárikov – a zašiť.

Sirup z materinej dúšky

Malý voňavý vankúšik môžete použiť aj ako prírodný osviežovač vzduchu na terase, na odpudenie otravného hmyzu.

 

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Mgr. Zuzana Mišotová, isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná