Ako si užívať čistú vodu v kúpacom jazierku

  • 17.07.2020

Súčasným trendom realizácie záhrad pri dome je zakomponovanie vodného prvku. Mnoho ľudí si namiesto klasického modrého bazéna zvolí kúpacie jazierko. Kúpacie jazierko plní v záhrade okrem možnosti osvieženia sa v sparnom lete aj estetickú úlohu a s vhodným sedením aj úlohu odpočinkovú.

Kúpacie jazierko

Navyše príjemne ochladzuje okolie. Kúpacie jazierko je aj dôležitým zdrojom vody pre život v záhrade. Slúži ako útočisko obojživelníkov a zdroj vody pre vtáky, motýle, včely a iný užitočný hmyz.

My sa však zameriame na primárny účel kúpacích jazierok, a to (ako už názov hovorí) na kúpanie. Ak premýšľate o vytvorení kúpacieho jazierka, v prvom rade je dobré si uvedomiť, že nejde o bazén. V bazéne sa vďaka bazénovej chémii či technológiám snažíme docieliť, aby bola voda sterilná, „mŕtva“, bez povlaku zo zelených rias, nechceme klzký povrch ani návštevníkov z radov hmyzu a obojživelníkov. Ten, kto si predstavuje kúpacie jazierko ako sterilnú čistú vodu, rovnakú ako v bazéne, ale ozdobenú krásne kvitnúcimi leknami a kosatcami, by mal od tejto myšlienky rýchlo upustiť. Kúpacie jazierko je totiž ako živý organizmus, ktorý sa v priebehu ročných období mení, vyvíja a reaguje na rôzne podnety, napríklad na rozmary počasia. Ten, kto pochopí filozofiu kúpacieho jazierka a akceptuje jeho zmeny, bude šťastný vďaka rozhodnutiu obohatiť si záhradu o tento vodný prvok.

Dajú sa kúpacie jazierka nejako rozdeliť?

Tak už vieme, že od kúpacieho jazierka nemôžeme očakávať sterilnú vodu ako v chemicky ošetrenom bazéne. Dôležitý vplyv na kvalitu vody v kúpacom jazierku má aj spôsob jeho zhotovenia a použitie technológií. Zjednodušene by sme na naše účely mohli kúpacie jazierka rozdeliť do troch kategórií:

  1. pasívne prírodné jazierka bez filtračnej technológie,
  2.  jazierka s aktívnou filtráciou pomocou štrkového lôžka vysadeného rastlinami v blízkosti brehu,
  3. jazierka s kompletnou externou filtračnou technológiou.

Pri prvom type nedokážeme ovplyvniť kvalitu vody a sme odkázaní na okolité vplyvy, ako je intenzita slnečného svitu, teplota. Čistiacu schopnosť tohto typu biotopu by mali zaistiť rastliny. Realizátori často informujú o samočistiacej schopnosti týchto jazierok, ktorú si po niekoľkých rokoch s hlbokým sklamaním overí nejeden majiteľ, ak očakával v kúpacej sezóne čistotu jazierka ako v prvých týždňoch jeho prevádzky.

Druhý typ kúpacích jazierok a ich technická realizácia už umožňuje riadene ovplyvňovať čistotu vody. Správne realizované jazierko tohto druhu (štrkové lôžko vysadené rastlinami slúži ako veľká aktívna koreňová filtrácia, cez ktorú sa čerpadlom nasáva voda z jazierka) dokáže vodu udržať čistú a priehľadnú. Nevýhoda je, že pri chybnej realizácii a zlej údržbe sa štrkové lôžko zanáša organickým materiálom a časom začne pôsobiť presne naopak – ako primárny znečisťovateľ vody. Potom sa štrk musí vybagrovať a buď sa preperie, alebo sa nahradí novým. Ide o značný zásah do jazierka a ťažká technika zanechá nezanedbateľnú stopu v celej záhrade.

Posledný typ je kúpacie jazierko technicky prispôsobené na komplexné čistenie vody v externej filtrácii. Realizácia takéhoto jazierka počíta s kúpacou časťou vyspádovanou k dnovej guli (vpustu) a nechýba ani hladinový skimmer. Obe tieto technické súčasti jazierka slúžia na odvedenie nečistôt do filtrácie. Súčasťou externého filtračného systému je i UV lampa, ktorá má obmedziť zelenanie vody v jazierku. Pri tomto type jazierok môžeme ako užívatelia najviac ovplyvniť kvalitu vody.

jazierko

Ako teda zariadiť, aby bola voda v jazierku čistá a kúpanie v ňom bolo potešením?

Povedali sme si, že nemôžeme očakávať úplne rovnakú kvalitu vody ako v bazénoch, no môžeme sa jej priblížiť, ale hlavné je, že voda v kúpacom jazierku vonia. Základom je pravidelná údržba, a to predovšetkým odstraňovanie usadenín a kalu, ktorý sa vytvára v dôsledku pôsobenia prachu, peľu a ostatných nečistôt, ktoré sa do jazierka dostanú.

O kvalitu vody v prvom type jazierka sa starajú primárne rastliny. Treba pritom počítať so sezónnosťou rastu rastlín, teda vegetačného obdobia, keď rastlina rastie, a tým spotrebováva živiny. Častý problém v prípade tohto typu jazierok je značné zazelenanie vody v jarnom období, kým sa rastliny rozrastú a začnú konkurovať jednobunkovej riase, ktorá spôsobuje zelený zákal vody. Preto je vhodné v jarnom období aplikovať do jazierka baktérie, ktoré pomôžu s odbúravaním živín. Bohužiaľ, vegetačné obdobie väčšiny rastlín v jazierku sa končí niekedy na prelome júna a júla, to je obdobie, keď môže voda opäť začať zelenať. Tomu sa dá predchádzať zastrihávaním rastlín, ktoré vedie k ich opätovnému rastu (najviac to platí pri trstinách, trávach atď.). S rýchlym odstránením živín a hlavne s následkami padania peľov, ktoré sú bohaté na fosfor, pomôže použitie mletého minerálu Fosfoff Pond – zabezpečí, aby riasy nemohli fosfor využívať. Ak sa vám však bude voda zdať priveľmi zelená a bude vám esteticky prekážať, môžete použiť aj prípravok na rýchle odstránenie zelenej vody.

Pri kúpacích jazierkach druhého typu nám už začína pomáhať čerpanie vody cez štrkové lôžko vysadené rastlinami. Aby bol tento typ jazierka funkčný, musí sa voda cez štrkové lôžko nasávať na celej jeho ploche, nielen lokálne na určitej časti. Ako sme už spomenuli, treba dbať na údržbu a odstraňovať lístie, riasy a iné mechanické nečistoty práve zo zóny pri brehu, kde sa nachádza rastlinami vysadené filtračné štrkové lôžko. V prípade akéhokoľvek kúpacieho jazierka odporúčame mať k dispozícii jazierkový vysávač. Je to skvelý pomocník pri odstraňovaní nečistôt a kalu z dna jazierka. Pri správne zvolenej frakcii štrku sa dajú štrkové lôžka čistiť aj jazierkovým vysávačom. Skvelým pomocníkom na úplné dočistenie rastlinnej zóny v štrkovom lôžku je Attack Pond, ktorý pomôže odstrániť pevné nečistoty a usadeniny, ako sú dlhé vláknité riasy, hnijúce lístie a zvyšky odumretých častí rastlín. Aby štrkové lôžko fungovalo správne, je dobré pri jeho realizácii počítať aj s možnosťou vzduchovania, ktoré pomáha zabrániť zahnívaniu a podporuje baktérie pri rozklade jemných organických nečistôt až na anorganické zlúčeniny, ktoré potom rastliny dokážu lepšie využiť.

Posledný typ kúpacieho jazierka je najtechnickejší a obsahuje všetky dostupné technológie, ktoré by mali udržať vodu čistú a priehľadnú, priblížiť ju najviac vode v bazéne, ale pritom zabezpečiť, že zostane „živá“. Také jazierko je vyspádované do dnového vpustu a má hladinový skimmer, ktorý zbiera akékoľvek plávajúce nečistoty aj peľ. Dnový vpust a hladinový skimmer sú zvedené do dimenzovanej externej filtrácie, kde nesmú chýbať UV lampy. UV lampa sa stará o to, aby v jazierku nebola zelená voda a aby sme videli každý detail na dne. UV lampa býva umiestnená buď pred filtráciou, alebo za filtráciou a odporúča sa pri nej výkon 4 až 5 W na 1 000 l vody v jazierku s ohľadom na výkon čerpadla. Externá jazierková filtrácia je tvorená mechanickým predfiltrom a biologickou filtráciou. Mechanický predfilter dokáže z vody separovať jemné nečistoty, vznášajúce sa vo vodnom stĺpci. Ako mechanický predfilter sa používa štrbinový alebo automatický bubnový filter. Za ním nasleduje biologický filter, kde sa víria médiá s bakteriálnym osídlením. Baktérie vo filtri odbúravajú živiny z vody, a tým znižujú jej úživnosť, čo zhoršuje podmienky výskytu rias. Bohužiaľ, žiadna filtrácia nedokáže z vody eliminovať riasy na 100 %. V čistej vode sa často tvoria dlhé vláknité riasy. Ak by nám predsa len ich prítomnosť kazila estetický zážitok z jazierka alebo znepríjemňovala kúpanie, možno použiť funkčný prípravok, ktorý vzniknutý problém vyrieši.

jazierko

Čo je ešte dôležité pri kúpacom jazierku?

Ak máme v jazierku technológiu, čerpadlo alebo osvetlenie, treba si uvedomiť, že ide o elektrické spotrebiče a zapojenie musí byť chránené pred stykom s vodou. Čerpadlo nesmie byť nikdy umiestnené vo vode!

Ľudia sa často pýtajú, či kúpacie jazierko v záhrade nebude liahňou komárov, ktoré im budú kaziť chvíle odpočinku a relaxácie. Riešenie je jednoduché, stačí do jazierka vypustiť asi päť jalcov. O larvy komárov sa postarajú a netreba ich ani kŕmiť. Život v kúpacom jazierku im dopraje dostatok potravy.

Tak príjemné chvíle pri vode.
Miroslav Hanák, Home Pond

Zdroj: PR Home pond s.r.o.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky