Ak premýšľate nad jazierkom, toto by ste mali vedieť

 • 14.06.2017

Existujú jazerá mnohých druhov a veľkostí. Každé z nich ma jedinečné vlastnosti. Skôr ako začnete jazero budovať, je dôležité vybrať si, aký druh jazera chcete mať.

Ak premýšľate nad jazierkom, toto by ste mali vedieť

Ak ste sa rozhodli, aký typ jazera chcete, čo ste si vybrali? Tvar jazera často závisí od miesta vo vašej záhrade a od okolitého prostredia, v ktorom bude jazero osadené. Pri mnohých jazerách nie je ich tvar podstatný, ak je umožnený prietok. Vybrali ste si okrúhly tvar? Štvorcový typ? Je mnoho rôznych typov, z ktorých sa dá vyberať.

Jazierko

KOI jazierko

Koi kapor je špeciálny domestikovaný druh kapra obyčajného. Tieto kapre sú už na podhľad krásne ryby, ktoré na zabezpečenie zdravia potrebujú dobre udržiavané jazero. Technika použitá v koi jazerách musí byť pravidelne kontrolovaná a dobre udržiavaná.

Hĺbka koi jazierka by mala byť aspoň 150 cm. Je to nutné na to, aby sa v zimnom období zabránilo veľkému kolísaniu teploty vody a ryby mohli prezimovať. To je dôvod, prečo je koi jazierko hlbšie ako okrasné jazierko. V najhlbšej časti jazera by nemali byť vysadené žiadne vodné rastliny, pretože koi kapre sú bylinožravce a skonzumovali by všetky rastliny v jazere. Výnimkou sú rastliny v plávajúcich košoch. Keďže vodné rastliny v koi jazierku nemôžu čistiť vodu, je potrebný filter. Ak je to potrebné, tak aj v kombinácii s oddelenými regeneračnými zónami. Často pridávanými zariadeniami sú ohrievače vody a UV-C lampa.


Koi kapre môžu narásť do dĺžky 70 – 80 cm. To je dôvod, prečo by mal byť koi rybník dostatočne veľký. V princípe patrí na 1 000 l vody 1 koi kapor. V závislosti od veľkosti rybníka a použitých materiálov sa môžu investície výrazne zvýšiť. Mali by ste to mať na pamäti, ak chcete stavať koi rybník.Ak však chcete mať jazierko ako hobby, koi jazierko je ideálnou voľbou.

Jazierko
Cirkulácia vody je podmienkou jej čistoty v jazierku.

Život v jazierku

Ak chcete mať v jazierku aj ryby, mali by ste počítať s tým, že na 1 000 litrov vody sa zmestí max. 10 rýb do 10 cm. Väčšina rôznych druhov rýb sa v jednom jazere znáša dobre. Čo sa týka vodných rastlín, sú vysadené vo väčšine jazier okrem koi rybníkov, pretože rastliny a koi kapre nejdú dohromady. Vodné rastliny sú pre zdravé jazero veľmi dôležité. Poriadne rastúce rastliny absorbujú živiny z vody a produkujú kyslík. Týmto spôsobom udržíte jazero zdravé a čisté. Čím je vzrast vodných rastlín väčší, tým viac živín z vody absorbujú.

Budovanie KOI rybníka

Koi kapre sú pre vodu v jazierku veľkou záťažou. Preto sú dôležité filter a čerpadlo – aby bola voda v jazere udržaná v dostatočnej kvalite a čistote. Ďalšou možnosťou je prirodzená filtrácia v koi jazierku. V takomto systéme by boli rastliny oddelené od koi, aby ich ryby nemohli zožrať. Takzvaný halophytes filter (označovaný aj ako rastlinný alebo bahenný filter) je spojený s koi jazierkom a čistí vodu pôsobením rastlín a filtračného substrátu. Napriek tomu je vhodné nainštalovať ďalší filtračný systém. Spodný kal znečisťuje vodu a negatívne ovplyvňuje zdravie rýb.

V koi jazierku môže byť použité spodné vypúšťanie. Je to istý druh odtoku napojený na kanalizáciu, ktorý slúži na odstránenie a odvedenie nečistôt z dna jazera. Vypúšťanie musí byť nainštalované v najhlbšom mieste jazera už pri kladení hydroizolácie. Špeciálne pri veľkých jazerách sa takéto vypúšťanie používa na odvádzanie odpadového materiálu z jazera.

Jazierko

Typy jazier

Koi jazero

Ak hovoríme o koi jazierku, ide o jazierko s koi kaprami, národnou rybou Japonska. Koi kapor je špeciálny domestikovaný druh kapra obyčajného. Sú to už na podhľad naozaj krásne ryby, ktoré na zabezpečenie zdravia potrebujú dobre udržiavané jazero. Technika použitá v koi jazerách musí byť pravidelne kontrolovaná a dobre udržiavaná.

Minijazierko

Minijazierko je malé prenosné jazierko. Minijazierko je vhodné do malých záhrad, na terasy a balkóny. Ak máte viac priestoru, môžete dať vedľa seba aj viac minijazierok, napríklad v rôznych farbách.

Prírodný rybník

V prírodnom rybníku sa o všetko stará príroda. V jazere je mnoho rastlín a voda priťahuje veľa živočíchov, žaby, mloky a hmyz. V prírodnom jazere nie je žiadne čerpadlo, filter, žiadna chémie a v najlepšom prípade ani hydroizolácia na dne. Správne množstvo a rôznorodosť vodných rastlín ovplyvňujú obsah kyslíka vo vode – zabezpečuje sa z rias.

Chovný rybník

Chovný rybník je jazero určené len na chov rýb. Ak nie je možné vysadiť žiadne vodné rastliny, je potrebné vynaložiť viac úsilia na to, aby voda ostala čistá a zdravá.

Kúpacie jazero

Chcú si vaše deti dobre zaplávať v záhradnom bazéne? Ideálnym riešením bude krásne kúpacie jazero, z ktorého bude mať každý člen rodiny veľkú radosť.

Jazierko

Plastové jazierka

Ak idete robiť jazero, môžete si vybrať, či použijete fóliu alebo predmodelované plastové jazero. Ak si nechcete jazero navrhnúť sami, môžete si kúpiť plastové jazero pripravené na spustenie.

Výhody plastového jazierka

Plastové predtvarované jazerá majú svoje výhody. Takéto jazero môže byť oproti fóliovému jazeru vyrobené rýchlo a ľahko. Rôzne vodné rastliny majú presne danú hĺbku. Na druhej strane je plastové jazero drahšie oproti fóliovému jazierku drahšie a ste viazaní určitými tvarmi relatívne malej veľkosti.

Plastové jazierko môže byť nainštalované v mnohých miestach v záhrade, na terase, v interiéri a na balkóne.

HDPE jazierko

HDPE jazierka sú pripravené na použitie, boli vyrobené v továrni na mieru z tzv. polyetylénu s vysokou hustotou zo syntetických dosiek. Táto syntetická látka je vysokokvalitná, odolná proti UV žiareniu a ozónovej radiácii a má veľmi dlhú životnosť. Tieto jazerá môžu byť vyrobené v akejkoľvek veľkosti, forme a tvare. Štvorcové, obdĺžnikové, okrúhle, oválne – presne podľa vášho návrhu. Steny a dno môžu byť vybavené rôznymi pripojeniami, napr. na filter, odpad, skimmer alebo zabudované osvetlenie. Tieto pripojenia sú vyrábané s garanciou tesnosti.

Skimmer
Skimmer je hladinový zberač nečistôt a preto vyžaduje pravidelnú údržbu.

Fóliové jazierka

Ak chcete vybudovať fóliové jazierko, môžete všetku svoju kreativitu vložiť do návrhu jazera. Existujú rôzne druhy a veľkosti jazierkovej fólie, najpoužívanejšie a najlepšie sú EPDM a PVC fólia.

EPDM fólia

EPDM fólia je vyrobená z gumy a je extrémne silná a pružná. Tento materiál neobsahuje žiadne zmäkčovadlá a je veľmi odolná proti ultrafialovému žiareniu a kyslým dažďom. EPDM fólia sa používa v strešných systémoch a veľkých vodných nádržiach. V súčasnosti sa začína používať aj pri realizácii jazier. V tomto prípade je to iný variant tohto materiálu, ktorý neobsahuje pre ryby a vodné rastliny jedovaté látky.

PVC fólia

Iný druh jazierkovej fólie, ktorá sa často používa, je PVC fólia. Tento materiál je hladký a ľahko sa prispôsobí tvaru vášho jazera. PVC fólia sa ľahko zvára teplom, ale môže byť aj lepená. Pri prípadných opravách môže byť použité špeciálne lepidlo. Táto fólia nie je odolná proti ultrafialovému žiareniu, preto by mala byť čo najlepšie chránená pred slnkom.

Jazierko

Dobré rady

Budovanie rybníka

Ak chcete vytvoriť koi rybník, musíte zvážiť finančnú náročnosť, vyhovujúce prostredie pre ryby a svoje pohodlie. Dôkladné plánovanie vopred je veľmi dôležité. Pri plánovaní by ste mali zvážiť tieto položky:

 • pozícia (poloha) koi jazierka
 • tvar jazierka
 • hĺbka (min. 150 cm)
 • veľkosť rybníka (počet rýb)
 • filtračný systém (miesto, veľkosť, nastavenie)
 • čerpadlá
 • vstup a výstup čerpadla
 • umiestnenie skimmera

Údržba KOI rybníka

Údržba koi rybníka sa nijako nelíši od údržby klasického jazierka. Na jeseň je potrebné odstrániť z jazera nafúkané lístie. Tým zabránime rozkladu listov na dne jazera. Organický materiál na dne jazera by zvyšoval riziko, že sa jazero okyslí, čo znamená, že by vzniklo nevyhovujúce prostredie pre koi kapre. Okrem toho by to spôsobilo vznik rias. To najlepšie, čo môžete spraviť, je pravidelne odstraňovať popadané lístie pomocou sieťky. To isté platí pre rozkladajúce sa lístie a kal na dne jazera. Pohodlnejší je jazierkový vysávač. Nie je dobré vysať celý objem jazera, stačí sa snažiť vyčistiť dno jazera.

Rada autora:

Ak ste sa rozhodli, aké jazero si postavíte, správne určenie jeho veľkosti a miesta v záhrade bude ďalším krokom. Zvláštnu pozornosť venujte pozícii vo vzťahu k iným budovám, výsadbe, aby jazeru príliš netienila, a rastu koreňov.

 

 

Text: Ing. František Laššák, Barca
Foto: isifa/Shutterstock, archív autora
Zdroj: časopis Záhrada

 

Tagy: jazierko | KOI | rybník | ryby

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik