Ako správne rezať rôzne druhy plamienkov? Každá skupina má svoje špecifiká

  • 08.03.2021

Plamienky (Clematis) sú ozajstnou pýchou záhrady. Sú vitálne a bohato kvitnúce. Pomerne veľké kvety sú celkom dobre viditeľné aj z väčšej vzdialenosti.

Ako správne rezať rôzne druhy plamienkov? Každá skupina má svoje špecifiká

Tieto rastliny vyžadujú oporu, a keďže sa samy nedokážu prichytávať, musíme ich aktívne priväzovať. Nie je nutné viazať k opore jednotlivé výhony, naopak, stačí použiť dlhší špagát a prichytiť ich tak trochu zvoľna, naraz hoc aj všetky. Priväzujeme ich priebežne – podľa toho, ako dorastajú.

Zárukou množstva krásnych kvetov je správna starostlivosť, ku ktorej patrí i rez. Je rozdiel v reze mohutných na jar kvitnúcich druhov a odrôd a tých nižších, v skorom lete kvitnúcich, ako aj najslabšie rastúcich a v lete kvitnúcich hybridných veľkokvetých foriem. Kým niektoré z nich, aby bohato kvitli, režeme pomerne hlboko, pri iných sa rezom kvetov práve zbavíme.

shutterstock 1391989160

Ako rezať plamienky (Clematis)

Plamienkov je mnoho druhov a foriem. Ako sme už spomínali, niektoré vyžadujú pomerne hlboký pravidelný každoročný rez, iné môžu na následky takéhoto kroku aj odumrieť. Sú medzi nimi i také, ktoré režeme iba minimálne – a aj to nie každý rok. Toto môže znieť pomerne zložito, a preto delíme plamienky do troch skupín nielen podľa druhov, čo si mnohí z nás nepamätajú, ale najmä podľa termínu kvitnutia.

Najľahšie sa režú plamienky kvitnúce v lete, ktoré radíme do skupiny číslo 3. Kvitnú na letorastoch, čiže výhonkoch, ktoré vyrastajú v danom roku. Patria sem druh a odrody plamienka vlašského (C. viticella) a texaského (C. texensis), ako i v lete kvitnúca odroda plamienka tangutského ‘Bill MacKenzie’ (C. tangutica). Základom rezu tejto skupiny je odstránenie všetkých výhonov cca nad 25 až 30 cm nad zemou, a to na konci zimy až v predjarí. Plamienky kvitnúce na jar a veľkokveté hybridy patria do skupiny číslo 1 a 2.

Pre lepšiu orientáciu v reze plamienkov ich delíme do troch skupín:

  • skupina 1: na jar kvitnúce plamienky
  • skupina 2: veľkokveté v lete kvitnúce hybridné druhy
  • skupina 3: plamienky kvitnúce v lete

Rez clematisu

1. Na jar kvitnúce plamienky

Patria sem obľúbené druhy a ich odrody, ako je plamienok alpínsky (C. alpina), plamienok horský (C. montana) a plamienok Armandov (C. armandii), ktoré kvitnú na minuloročnom dreve.

Aby bohato kvitli, vyhýbame sa pravidelnému rezu – s výnimkou zdravotného rezu, ku ktorému patrí odstraňovanie mŕtvych, poškodených či príliš slabých výhonkov. Každé tri až štyri roky však odstránime zhruba tretinu najstarších výhonov, aby sme zmenšili objem rastliny, a tie ostávajúce skrátime podľa potreby na požadovanú výšku. V prípade napríklad plamienka horského totiž môže byť ich hmotnosť taká vysoká, že dokáže strhnúť a zničiť oporu.

shutterstock 1726277263
Clematis alpina

2. Veľkokveté v lete kvitnúce hybridné druhy

Patria sem napríklad populárne odrody ‘Crimson King’ či ‘Snow Queen’. Podobne ako skupina 1, aj tieto plamienky kvitnú na minuloročných výhonkoch.

Silné výhonky nerežeme vôbec a tie slabé zrežeme až na cca 3 silné puky. Urobíme to na konci zimy alebo v predjarí. Hoci tak odstránime aj nejaké kvetné puky, prinútime rastlinu zacieliť energiu do ponechaných pukov, vďaka čomu budú kvety naozaj poriadne veľké.

shutterstock 1819796792
Clematis Snow Queen

3. Plamienky kvitnúce v lete

Tento plamienky rastú často na drevenej opore, ku ktorej sú priviazané. Nie je potrebné priväzovať každý výhon zvlášť, naopak, efektívne je priväzovať naraz celú spleť výhonkov. Pred rezom si rastlinu dobre obzrieme, zhodnotíme jej veľkosť, zdravie a vitalitu. Spleť minuloročných výhonov často vytvára hustý obrast.

V predjarí začínajú výhony pučať. Rez je vhodné viesť šikmo pomerne tesne nad pukmi, aby neostávali dlhé trčiace časti stoniek, ktoré by sa mohli stať vstupnou bránou pre infekcie. Každý z výhonkov takto odrežeme cca 25 až 30 cm nad pôdou.

shutterstock 1357121825
Clematis armandii

Plamienok je takto zrezaný pomerne hlboko, čo umožní rastline rast silných nových výhonov, letorastov, na ktorých sa budú objavovať kvety. Rastlina porastie pomerne intenzívne, keď sa pôda trochu oteplí a denné teploty mierne stúpnu.

Letorasty priebežne a podľa potreby omotávame okolo opory a priväzujeme. Omotávaním okolo opory zabezpečíme, že rastlina bude kvitnúť po celom jej obvode a aj v nižších partiách, kvety sa nesústredia najmä hore. Nižšie rastúce mladé mäkké konce výhonkov, ktoré nezachytil špagát, omotáme okolo silnejších, už uviazaných.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád