Ako sadiť popínavky: 4 jednoduché kroky, ktoré zaručia úspech

 • 16.10.2019

Od popínavých rastlín, lián, sa očakáva rýchly rast, počas ktorého dosiahnu mnoho metrov. Vytvárajú veľký nadpovrchový „objem“ v porovnaní s rozlohou pôdy, ktorú zaberajú. Navyše, miesta obvyklej výsadby sú neraz pri múre, plote a sú oveľa chudobnejšie na živiny ako bežné záhony.

Fialový kvet clematisu

Často sú tieto plochy malé a možnosť koreňov rozrastať sa do šírky aj hĺbky je obmedzená, prípadne sú i v zrážkovom tieni. Preto venujeme pozornosť príprave pôdy pred výsadbou a potom i samotnej výsadbe. Zvážime všetky možnosti a pre popínavé rastliny sa snažíme nájsť stanovište, kde sa budú môcť korene dobre rozrastať. Na druhej strane, schopnosť rásť na malom priestore je práve ich veľká prednosť.

Vidiecky dom s kvetmi

4 kroky výsadby popínaviek

1. Uistíme sa, že opora pre popínavku, či už drevená treláž, alebo drôty na fasáde, je dobre upevnená. Na výsadbovú plochu pridáme veľa organického materiálu a zapracujeme ho do hĺbky približne dvoch rýľov. Ak je výsadbové miesto malé a pôda v ňom chudobná, odstránime ju a nahradíme kvalitnou pôdou, obohatenou o organický materiál a zásobné hnojivo.

2. Popínavú rastlinu v kontajneri výdatne zalejeme, pôdu necháme nasiaknuť. Potom ju vyberieme z kvetináča aj s koreňovým balom. Korene po obvode koreňového balu sa snažíme opatrne uvoľniť, čím podporíme dobré zakorenenie do strán. Bal však nerozoberáme.


Plamienok rastúci pri plote

3. Aby mali rastlina a jej korene dostatok miesta na rast, výsadbovú jamu vykopeme ďalej od plota či múra, minimálne 30 cm, ideálne aspoň 45 cm. Kým väčšinu druhov popínaviek sadíme do rovnakej hĺbky, v akej boli v kvetináči, plamienok (Clematis) dáme o niečo hlbšie. Popínavé ruže sadíme tak, aby miesto štepenia bolo na úrovni pôdy.

4. Dobre zalejeme. Rozviažeme stonky, rovnomerne ich rozložíme a priviažeme k opore. K rastlinám, ktoré sa uchytávajú samy úponkami, pripevníme ako premostenie medzi miestom výsadby a konštrukciou na popínanie drevené kolíky. Vďaka nim ďalší rok porastú rastliny došikma smerom k pripravenej konštrukcii a nebudú sa plaziť po pôde. Určite ich z času na čas skontrolujeme, prípadne priviažeme. Počas prvej sezóny v období sucha zalievame.

Popínavé biele a červené ruže rastúce vedľa domu

Zálievka nových rastlín

 • Rastliny pred výsadbou výdatne zalejeme. Voľnokorenné kusy, rovnako aj kontajnery s presušenou pôdou ponoríme do vedra s vodou na približne hodinu či dve, aby sa dobre nasiakli. Deň pred výsadbou zalejeme plánované miesto výsadby a aj okolité rastliny, aby pôda, kam budeme vysádzať, nebola príliš suchá.
 • Po výsadbe rastliny zavlažíme, aj ak by meteorológovia predpovedali dážď.
  Dôkladná zálievka z kanvy alebo priamo z hadice umožní pôde optimálne sa usadiť okolo koreňov.
 • Povrch pôdy namulčujeme kompostom alebo kôrou, ktorá v nej udržiava vlhkosť a bráni klíčeniu burín. Mulčujeme po zálievke na mokrú pôdu.
 • Ak je po výsadbe počas jesene málo zrážok, zalievame raz za týždeň.
 • Nasledujúci rok počas suchého obdobia tiež zalievame, a to raz až dvakrát za týždeň podľa potreby.
 • Pri veľkých rastlinách sa uistíme, že sa zálievková voda naozaj dostáva ku koreňom. Do pôdy môžeme pri výsadbe vložiť drenážnu rúrku alebo plastovú fľašu s odstráneným dnom, cez ktoré následne zalievame cielene ku koreňom. Okolo veľkých stromov či krov použijeme niekoľko takýchto pomôcok.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z