Ako vysádzať pivónie: 11 krokov ku kvitnúcemu záhonu

 • 21.08.2017

Bylinné pivónie sú obľúbené dlhoveké trvalky. Tieto tradičné ozdoby záhrad našich mám sa znova vracajú do záhrad. Skorá jeseň je pritom výbornou príležitosťou presadiť či rozdeliť staršie trsy alebo vysadiť úplne nové rastliny.

Ako vysádzať pivónie: 11 krokov ku kvitnúcemu záhonu

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • záhradnícky substrát
 • staršie rastliny pivónií

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • rýľ
 • vidly
 • hrable
 • motyka
 • krhla s vodou
 • debnička

Náročnosť:**
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok jesene

Pracovný postup

1. STARŠÍ TRS

Starší trs

Na rozmnoženie delením sú vhodné staršie, pekne rozrastené a zdravé trsy. Rozsadiť môžeme aj prestarnuté rastliny, ktoré málo kvitnú.

2. ZALIATIE

Zaliatie

Prv než začneme s rozsádzaním, trs pivónie výdatne zavlažíme. Rastlinám to len prospeje, ich šok z presádzania nebude až taký veľký.

3. LISTY

Listy

Presádzame v období, keď listy začínajú žltnúť a zasychať, takže ich odstránime. Ak pivónie presádzame skôr a listy sú ešte zelené, neodstraňujeme ich.

4. ČASŤ STONIEK

Časť stoniek

Takto by mal vyzerať pripravený trs na presadenie. Vždy necháme dlhšie stonky, vďaka čomu sa nám bude s rastlinou lepšie manipulovať.

5. OBKOPANIE

Obkopanie

Trs pivónie opatrne dookola obkopeme. Rýľom by sme sa mali dostať čo najhlbšie, podzemky a zhrubnuté korene totiž siahajú veľmi hlboko.

6. TRS

Trs

Vykopaný trs opatrne rozdelíme na menšie časti a odložíme nabok. Ideálne na trávnik alebo do debničky s čiastočne otvoreným dnom.

7. KONTROLA

Kontrola

Kým začneme vysádzať, dôkladne skontrolujeme korene pivónie. Nemali by byť poškodené, nahnité, ani suché. Ak také nájdeme, nožnicami ich odstránime.

8. VÝBER MIESTA

Výber miesta

Na mieste, kde budeme pivónie vysádzať, odstránime všetku burinu. Potom pôdu prekypríme motykou a vykopeme veľkú, no nie príliš hlbokú jamu.

9. VLOŽENIE

Vloženie

Do jamy vylejeme krhlu vody, pridáme hrsť preosiateho kompostu a vložíme pripravený trs. Dávame pozor, aby puky neboli pod zemou hlbšie ako 3 cm. Inak by rastliny nekvitli.

10. ZASYPANIE

Zasypanie

Korene rastliny opatrne zasypeme zeminou pomocou záhradníckej lopatky. Ideálny je záhradnícky substrát, ale nič sa nestane, ak použijeme zeminu z výkopu.

11. ZÁLIEVKA

Zálievka

Čerstvo vysadenú pivóniu dôkladne zavlažíme. Po vsiaknutí vody nastelieme drevenou štiepkou alebo drvenou kôrou. Prihnojovanie zatiaľ nie je potrebné.

Dobré rady

Obdobie

Presádzanie bylinných pivónii si načasujte na jeseň. Nie však na neskorú jeseň. Pivónia potrebuje na zakorenenie dostatok vlahy a teplejšie počasie, no nie sucho. Ak mrzne alebo hrozia prvé mrazíky, pivónie už nepresádzajte.

Miesto

Pivóniám vyhovuje slnečné, ale nie úpalové miesto, s priepustnou a živinami dobre zásobenou pôdou. Nie je dobré sadiť ich do tieňa, štrkovitej či zmáčanej pôdy. Vyhovuje im však pôda chladnejšia, teda nie prehriata slnkom. Vždy by mala byť mierne vlhká. Hodia sa do mestských aj vidieckych záhrad, vynikajú v záhradách v ázijskom štýle. Najkrajšie vyniknú v skupinách. Najlepšie je sadiť tieto trvalky tak, aby boli dobre viditeľné, teda rozhodne nie do zadných častí záhrady.

Starostlivosť

Po výsadbe nezabúdajte pivónie výdatne zavlažovať, hlavne ak je slnečno a sucho. Neokopávajte tesne pri rastlinách, mohli by ste poškodiť spiace púčiky. Burinu odstraňujte vždy len ručne. Záhon s vysadenými pivóniami však môžete nastieľať organickým materiálom – hrúbka vrstvy musí byť aspoň 5 cm. Pomôže to zadržať v pôde potrebnú vlahu a zabráni rastu buriny. Zároveň to pôdu ochladí, čo týmto trvalkám mimoriadne vyhovuje. Pivónie nemusia zakvitnúť hneď ďalší rok po vysadení. Niekedy to trvá zopár rokov, kým rozkvitnú. Najčastejšou príčinou je väčšinou príliš hlboká výsadba. Veľakrát je to aj reakcia na presadenie. Vo všeobecnosti platí, že ak to nie je urgentné, pivónie sa nepresádzajú.

Odborník radí:

Novovysadené rastliny si označte, aby ste ich pri jesennom upratovaní omylom nepokopali.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom